Juliaus Janonio gimnazijoje vyko renginiai, skirti keliautojui, fotografui ir gamtosaugininkui Olegui Truchanui

Gimnazijos nuotr.
Janoniečiai su dideliu entuziazmu dalyvavo protų kovose ir atsakinėjo į klubo „Žemės draugai“ užduodamus klausimus.

Rugsėjo mėnesio 18-22 dienomis Šiaulių Juliaus Janonio gimnazija sukvietė akademinę bendruomenę į renginius, skirtus šviesaus atminimo Australijos lietuviui, keliautojui ir gamtosaugininkui, buvusiam janoniečiui Olegui Truchanui (1923–1972) atminti. Šiais metais minime 100-ąjį O. Truchano gimtadienį. O.Truchanas buvo pripažintas Australijos garbės gamtosaugininku ir gamtos grožio puoselėtoju. Jis darė viską, kad australai susirūpintų savo šalies gamtos likimu.

Savaitės renginiai prasidėjo atviromis pažintinėmis geografijos pamokomis, skirtomis I gimnazijos klasių mokiniams. Geografijos mokytoja Gitana Kazimieraitienė supažindino su O. Truchano jaunystės metais, praleistais Šiauliuose, pasakojo jo gyvenimo emigracijoje Australijoje ir Tasmanijoje subtilybes, pristatė vardinio geografijos kabineto edukacines aplinkas. Smagu, kad I KTU klasės mokinė Augustė Dijokaitė po geografijos pamokos apie O.Truchaną atsinešė į mokyklą naujai išleistą kultūrologo J. Nekrašiaus knygą „Šiaulių buriuotojai ir vandens sportas“, kurioje išsamiai aprašyta O.Truchano aistra buriavimui.

Gimnazistų edukacinis projektas „Protų kovos“ taip pat buvo skirtos O.Truchano gyvenimo, veiklos įprasminimui. Janoniečiai su dideliu entuziazmu dalyvavo protų kovose ir atsakinėjo į klubo „Žemės draugai“ užduodamus klausimus. Sveikiname rinktinę III-IV klasių komandą „Vidutiniai Genijai“, kurie pademonstravo savo žinias ir iškovojo I vietą. Komandos sudėtyje žaidė Martynas Bukis (IV a), Aistis Šukys (IV a), Dovydas Labanauskas (IV c), Deivis Kungys (III c) ir Matas Povilaitis (III c).

Pagrindinę šventės dieną, penktadienį, gimnazijoje vyko „Aušros“ muziejaus parengtos parodos „Olegas Truchanas – šiaulietis, tapęs Australijos legenda“ atidarymas ir ąžuolo, skirto O. Truchano 100-osioms gimimo metinėms, sodinimas gimnazijos kieme. Parodos pristatyme dalyvavo ir kalbėjo buvęs gimnazistas, kultūrologas Jonas Nekrašius, kuris dalyvavo ekspedicijoje Tasmanijoje ir sukaupė daug žinių, informacijos apie O. Truchaną. Didžioji dalis informacijos parodoje yra panaudota iš jo asmeninio archyvo. Gimnazijos direktorius Saulius Vaivada, pasveikinęs visus šia ypatinga proga, kvietė domėtis gimnazijos istorija, žmonėmis, kurie čia mokėsi, ir pakvietė gimnazistus dalyvauti tarptautinėje konferencijoje ir fotografijos konkurse „Žmogus ir gamta“ lapkričio 16 dieną. Graži ir prasminga šventės akimirka – ąžuolo sodinimas gimnazijos kieme. Gimnazistai buvo ne tik stebėtojai, bet ir turėjo galimybę savo rankomis pasodinti istorinį medį, ir taip tapti gimnazijos istorijos kūrėjais.

 

Gitana KAZIMIERAITIENĖ, geografijos mokytoja, klubo „Žemės draugai“ vadovė

Rita MARGEVIČIENĖ, etikos mokytoja, gimnazijos muziejaus vadovė