Naujausios
Įtempta programa
Į Sietlą vyko projekto vadovė Lietuvoje Kristina Urbonienė, komandos "Et Cetera" nariai: Goda Katkutė iš Šiaulių Didždvario gimnazijos, Robertas Kazbaras, Edgaras Sviščiovas, Laura Kalinauskaitė ir mokytoja Evelina Mačiūnienė iš Šiaulių Juliaus Janonio gimnazijos
Goda Katkutė pasakoja, kad kelionės programoje nebuvo daug laisvo laiko, nes jie Amerikoje buvo tik savaitę, o veiklų buvo numatyta labai daug. Šiauliečiai vyko drauge su to paties konkurso nugalėtojais Latvijoje.
Visi atvykusieji buvo paskirstyti į priimančias šeimas, ten gyveno tris dienas. Vėliau dalyviai persikėlė į Vašingtono universiteto bendrabučius. Moksleivių komanda ėjo į įvairias paskaitas apie verslumą, savanoriavo, lankėsi socialiai atsakingose įmonėse, aplankė įžymiausias Sietlo vietas
Benamių problema
G. Katkutė pasakoja, kad jiems teko daug gilintis į benamių problemą. "Tai labai svarbi tema jiems, ypač Sietle, kadangi Vašingtono valstija yra socialiai atsakinga, ten daug benamių atvyksta iš visos Amerikos. Ir ta problema tikrai aiškiai matosi, nes, kai eini mieste, matai palapinių miestelius, kuriuos pasidaro benamiai, matai juos miegančius ant šaligatvio", – sako Goda.
"Sietle yra tokios didelės nuomos kainos, kad žmonės nebegali išgyventi, nors dirba visu etatu, o minimumas ten –15 dolerių per valandą. Ta problema kyla, nes Sietle įsikūrusios tokios pasaulinės kompanijos kaip "Microsoft", "Amazon", ten yra nemažai turtingų žmonių, kuriems viskas gerai, bet didžiajai daugumai žmonių – nelabai. Todėl arba jie keliasi į miestus toliau, kad važiuotų į darbą dvi valandas ir išgyventų, arba jie tampa vos ne benamiais", – dalinasi įspūdžiais mergina.
Jei žmogus Amerikoje nori įsidarbinti, jis būtinai turi turėti socialinį draudimą ir gyvenamąją vietą, o kadangi benamiai neturi tokių dalykų, tai jiems apsunkina įsidarbinimą. Todėl yra tam tikros įmonės, kurios suteikia darbo tokiems žmonėms. Šiauliečiai jose lankėsi.
Viena iš jų – "Real Change", leidžianti savaitinį laikraštį, kuriame rašoma apie socialines problemas, teisingumą, skurdą. Profesionalūs žurnalistai parengia leidinį, benamiai jį iš redakcijos nusiperka po 60 centų, tada parduoda gatvėse po 2 dolerius.
"Real Change" redakcija jaunuoliams suorganizavo susitikimą su dviem buvusiomis benamėmis.
Goda pasakoja: "Paklausiau, kodėl benamiai nesikelia į mažesnius miestus, kur ir darbo vietų bus, ir mažesnės nuomos kainos. Atsakė, kad, kai nieko neturi, laikaisi to, ką turi. Jie turi draugų, giminaičių, ir tai yra tie ryšiai, kurių neliks, jeigu būsi kažkur toliau. Viena iš tų moterų neseniai gavo būstą, kurio išlaikymą šiek tiek padengia valdžia. Ji gyveno su draugu. Dabar jie išsiskyrė. Moteris sako: "Nežinau, ar netapsiu bename vėl."
Kelias iki Amerikos
Šiauliečiai, sužinoję apie konkursą, susibūrė į komandą. Konkursas prasidėjo kovo pabaigoje. Jie dalyvavo trijose verslumo paskaitose, po kiekvienos jų reikėjo atlikti namų darbą. Galutinis tikslas – sukurti verslo modelį, kuris būtų naudingas visuomenei.
Šiauliečiai J. Janonio gimnazijoje nusprendė atidaryti butiką: pakvietė mokyklos bendruomenę nešti dėvėtus, bet dar geros kokybės drabužius, kuriuos pardavinėjo. Pusė kainos atiteko drabužių savininkams, likusius pinigus paaukojo gyvūnų prieglaudoms. Neparduotus drabužius moksleiviai nunešė į labdaros surinkimo punktus.