
Naujausios
Išskirtinis stilius
– Tapote skaitomiausia vaikų ir jaunimo rašytoja, aplenkėte Vytautą Račicką. Kuo traukia jaunuosius skaitytojus jūsų knygos?
– Turbūt pirmiausia – iliustracijomis. Daugiau visko nupiešta negu parašyta, galima kurti savo šalutinę istoriją. Vaikai ir kuria.
– Kokiam vaikui jūs kuriate istorijas, ar įsivaizduojate savo skaitytoją?
– Vaiko neįsivaizduoju: kuriu, kad man pačiai būtų įdomu, rašau sau. Pastebėjau, jei man neįdomu, vadinasi, nebus įdomu ir vaikui. Vaikas pastebi "chaltūrą".
– Ar tikėjote, kad Kakė Makė taps savotišku reiškiniu?
– Gal ne tiek reiškiniu – nesitikėjau, kad bus prekinis ženklas. Tokia pasaulinė tendencija: jei knyga populiaresnė, visada, bent užsienyje, yra ir lydinčiosios prekės. Lietuvoje ši tendencija irgi atsiranda.
– Ar vaikų literatūroje vyrauja mados?
– Mada nelabai domiuosi, neseku, bet ji tikrai egzistuoja. Buvo "Nevykėlio dienoraščio" banga, kai pasipylė iš paskos labai daug panašių knygų. Lietuvoje, manau, dabar gana populiarios paveikslėlių knygos.
– O ar jus kopijuoja?
– Iš pradžių tą tikrai pastebėjau. Kai tik išėjo pirmos Kakės Makės knygos, iš paskos pradėtos leisti tokio pat formato, tiek pat puslapių lietuviškos knygos.
Paskui, ko gero, bandė kitaip eksperimentuoti: nebuvo kopija vienas prie vieno.
Gal ir būtų sunku mane kopijuoti. Ieškojome dailininkų, kurie padėtų piešti. Viena iš sąlygų buvo, kad pieštų bent panašiai. Dailininkų buvo daug, bet kad jiems pavyktų...
– Kuo išskirtinis Jūsų stilius?
– Piešiu kompiuteriu, bet iš pažiūros atrodo, kad piešta ranka. Gal tai yra pagrindinis barjeras, kurio kitiems nepavyksta peržengti.
Kai atsisėdi prie kompiuterio, visą laiką žinai, kad yra palengvinimų. Aš nedarau pasilengvinimų. Kuriu taip, tarsi su tikru pieštuku, teptuku, tik tiek, kad skaitmeniniu. Šiuolaikiniams dailininkams gal tai jau per didelis iššūkis.
Lietuvos padangės keistenybės
– Kas sudėtingiausia rašant vaikams?
– Sugalvoti vis naujų istorijų. Buvo labai gerai, kai sūnus buvo mažas, istorijos atsirasdavo iš buities. Dabar sudėtingiau, reikia atsiminti, gaila, kad ne viską užsirašiau, nes buvo perliukų.
Vaikai auga, keičiasi. Šiuolaikiniams vaikams ir temos turi būti šiek tiek kitokios. Dabar, man atrodo, vaikams visiškai nebeįdomu didaktiniai pasakojimai. Bet yra kita pusė: tėvai nori, kad būtų moralas.
Sunku laviruoti, nes leidykla norėtų, kad didaktikos būtų daugiau, o aš noriu mažiau. Pas mus tebėra stereotipas, kad knygoje turi būti moralas.
Pavyzdžiui, Ispanijoje (anksčiau iliustravau vieną knygą), su vaikais kalbama tokiomis temomis kaip socialinė nelygybė, yra politinių motyvų. Skandinavijoje yra mirties tema, ji nėra tabu bendraujant su mažais vaikais.
Pas mus literatūroje sunku rasti, kad trimečiui ar netgi vaikui iki pirmos klasės būtų kalbama apie mirtį. „Siaube, siaube! Negalima šitos temos liesti!“
Pas mus dar beveik nepaliesta tema, kaip atsiranda vaikai. Yra verstinių knygų, bet iš lietuvių autorių, man atrodo, niekas neišdrįso.
Buvo išėjusi lietuvių autorės Neringos Dangvydės knyga apie tos pačios lyties poras, ji buvo skirta mokyklinukams. Jei gerai atsimenu, autorei buvo liepta jas susirinkti, kilo skandalas. Čia yra Lietuvos padangės keistenybės.
– Nereikia vaiko slėpti po gaubtu ir nerodyti kasdienybės?
– Tikrai ne, manau, vaikas geba padiskutuoti, žinoma, savais žodžiais, bet įvairiomis temomis. Ignoruoti nuomonę ar sakyti, apie tai negalvok, nekalbėk, tau geriau to nežinoti – to nereikia.
– Ar turi būti tabu vaikų literatūroje?
– Neturėtų būti atviro smurto (smurtas – plati sąvoka), keiksmažodžių.
– O jūs ar turėjote mėgstamiausią knygą vaikystėje?
– Viena įdomiausių mano vaikystės knygų – „Užuomarša senučiukė“. Kai buvau vyresnė, didžiausią įspūdį padarė Vytautės Žilinskaitės „Kelionė į Tandadriką“. Dar – „Skuzdėliuko Ferdos nuotykiai“.
Mėgau skaityti. Manau, ir dabar, ar vaikai skaito, priklauso nuo tėvų pavyzdžio. Jei tėvai apsikabinę telefonus, tuomet ir vaikui nėra poreikio skaityti. Vaikai kopijuoja tėvus. Pradėkime nuo savęs.
Laukia nauja knyga
– Ar važiuojate į susitikimus su skaitytojais? Vaikai jus atpažįsta?
– Būna susitikimai bibliotekose: turbūt visur apvažiavau, kai kur po du kartus.
Yra buvę: atvažiavau į susitikimą nedideliame miestelyje, pilna aktų salė vaikų. Ateinu, visi ploja, ir staiga balsas: „O tai kur Kakė Makė? Kas čia ta teta?“
– Kada skaitytojai sulauks Jūsų naujos knygos?
– Rudenį turėtų išeiti nauja Kakės Makės knyga, ji jau nupiešta. Ko gero, tai jau bus aštunta serijos knyga.
Turiu idėją: man patinka monstrai, gal reikėtų monstrų enciklopedijos? Turiu ir svajonę – gal reikėtų parašyti knygą suaugusiems?
Būtų įdomu parašyti ir siaubo pasaką – abu su sūnumi mėgstame kurti siaubo pasakaites.
– Vasara – kūrybos ar poilsio metas?
– Jei nepadarai pertraukos, neleidi sau negalvoti, sunkiau kažką naujo sukurti. Turi „išjungti“ galvą, leisti apeiti dulkėmis. Kai dulkes nupūti, viskas būna kitaip. Svarbu neperdegti.
Nenori tylėti
– Esate ne tik rašytoja, bet ir aktyvi pilietė. Jums ne vis vien?
– Tikrai ne. Esu trečios kartos šiaulietė. Čia mano gimtasis miestas ir liūdna, kai žmonės, atėję į valdžią įsivaizduoja, kad žino geriau už tuos, kurie čia gyvena. Staiga pasikeičia pozicija. Man tai nepatinka.
– Reikia drąsos kalbėti garsiai?
– O ko bijoti? Staiga vien dėl to, kad kažkieno darbo vieta yra Savivaldybėje, man turi kelti baimę?
Mums visiems reikia įsisąmoninti, kad valdžia turi dirbti dėl tų, kurie ją išrinko, o ne atvirkščiai. Jei galvojama: išsirinkome ir jiems dabar melsimės, tada kyla baimė. Ir tokio galvojimo yra daug.
Svarbiausia, kad tie, kuriuos išsirenkame, irgi ima galvoti, kad jie yra aukščiau, ant debesėlio pasilipę, arčiau Dievo.
– Esate aktyvi judėjimo „Saugokime Šiaulių medžius“ dalyvė. Viskas prasidėjo nuo Kaštonų alėjos?
– Kaip tyčia, nedalyvavau mitinge Kaštonų alėjoje, visa šeima labai susirgome, bet dalyvavau vėlesniuose susitikimuose.
Kaštonų alėja man brangi, aš mokiausi Dailės fakultete. Kaštonai yra ir mano mamos, ji mokėsi anksčiau Zubovų rūmuose veikusioje Medicinos mokykloje. Mano vaikystė prabėgo alėjoje renkant kaštonus.
O dabar kažkas sugalvoja, kad tam, kad atnaujintų grindinį, reikia iškirsti kaštonus! Absurdas. Kiek galima tylėti!
Paskui atėjo eilė bulvaro medžiams. Savivaldybė kažkodėl užmerkia akis į klimato kaitą. Man sunku suvokti: jei medžių nelieka, koks bus karštis? Ir baikime su ta estetine būkle – galvokime truputį globaliau. Nesakysiu, kas, bet taip sako: galima atsistoti namo pavėsy. Tai jau yra žemiau kritikos, aš dabar nebedalyvauju feisbuko diskusijose. Beviltiška. Laiko gaišimas.
Kai buvo galutinis bulvaro rekonstrukcijos pristatymas Savivaldybėje, meras atsistojo ir išėjo. Suprantu, šeimos šventė, bet prioritetus galima pasidėlioti. Toks žingsnis labai daug pasako apie požiūrį į piliečius. Kiek juos girdi ir kiek nori girdėti.
Juk idėjos ateina menininkų – žmonių, kurie mąsto be nustatytų rėmų. Specialistai, be abejo, reikalingi, bet tikri specialistai. Mokykloje vieni mokėmės trejetais, kiti dešimtukais ir visi baigėme. Dabar visi turime diplomus, bet kiek išsinešėme mokslo žinių, tą dar reikėtų patikrinti.
– Matote Šiauliuose „giluminį proveržį“?
– Negirdėjau tokios frazės. Labiau matau tik remontą. O ar paprastą remontą galime vadinti proveržiu, abejoju. Jei su tokiu giluminiu proveržiu imčiau tvarkyti savo namus, mane iš namų išvarytų.
Apie estetinį giluminį proveržį – atskira diskusija. Ar galima dėti lygybės ženklą tarp naujų trinkelių ir grožio? Grožį sudaro tikrai ne vien nauja danga ar naujos trinkelės. Ar gražu estetinis sterilumas?
– Sunku išjudinti šiauliečius jungtis?
– Turbūt, kaip ir bet kokį lietuvį, sunku. Toks jau mūsų bruožas. Paprasčiau pakalbėti feisbuke. Turi nutikti kažkas tokio, kad atsikeltų nuo sofos. Kol asmeniškai nepalies, tol nieko nedarys.
Kaštonų alėja susijusi su kartų atmintimi, ji davė pradžią.
– Mitinge dėl bulvaro medžių išsaugojimo skaitėte rezoliuciją. Ar gavote atsakymą?
– Dabar štilis. Savivaldybės administracijos direktorius yra pažadėjęs, kad kažką iš mūsų iniciatyvinės grupės pakvies į diskusijas su rangovais ir architekte. Pažadas yra nufilmuotas, bet kol kas tylu.
– Ar tikite, kad dar kažką galite lemti bulvaro istorijoje?
– Manau, turėtų lemti. Laikai keičiasi, kiek galima ignoruoti. Rekonstrukcija turi būti protinga: ne tik pamojuoti kirviais. Sakoma, kad negalima spręsti šios problemos, nes dings pinigai – toks argumentas.
Europos Sąjungos pinigai davė daug gero, bet ir atsisuko kitu galu. Laikas ribotas, padaryti gerą projektą užtrunka, projektai tampa „copy-paste“.
O juk bulvaras turi būti išskirtinis. Prieš keletą metų buvau Mechike, ten yra bulvaras, jame maždaug kas 15 metrų stovi skulptūros. Visokiausių galima rasti: ir modernių iki tradicinių. Eini ir vis sustoji.
O pas mus žiūrėsime į trinkeles. Sakiau: galės rengti trinkelių gamintojų suvažiavimus.
xxxx
Skaitomiausia autorė
Asociacijos LATGA sudarytame 2018 metų populiariausių bibliotekose autorių dešimtuke Lina Žutautė – pirmoji vaikų ir jaunimo literatūros grupėje. Jos knygos paimtos per 23 tūkstančius kartų.
L. Žutautė aplenkė ilgai šiame tope karaliavusį rašytoją Vytautą Račicką, jo knygos pernai buvo paimtos per 21 tūkstantį kartų.
Vaikams ir jaunimui skirtų knygų dešimtuke yra keturios L. Žutautės knygos – „Kakė Makė ir dantukų fėjos puota“ (2 vieta), „Kakė Makė ir pavogtas laikas“ (3), „Kakė Makė ir svajonių gimtadienis“ (6) ir „Kakė Makė ir supertėčio diena“ (7).