Lauko tualetai gyventojams pigiau

Vy­tau­to RUŠ­KIO nuo­tr.
Lau­ko tua­le­to sa­vi­nin­kai sa­kė ne­tu­rin­tys lė­šų tua­le­tą įsi­reng­ti na­mie
Lie­tu­vai gre­sia mi­li­jo­ni­nės san­kci­jos dėl lau­ko tua­le­tų, ta­čiau plo­nos gy­ven­to­jų pi­ni­gi­nės ne­lei­džia vals­ty­bei vyk­dy­ti įsi­pa­rei­go­ji­mų. Šiau­lių mies­te, Kal­niu­ko mik­ro­ra­jo­ne, lau­ko tua­le­tai nau­do­ja­mi kiek­vie­ną die­ną ir gy­ven­to­jai tu­ri sa­vų ar­gu­men­tų ne­si­jung­ti prie cent­ra­li­zuo­to nuo­te­kų tink­lo.

Ne­tu­ri vie­tos ir pi­ni­gų

Lie­tu­vos sa­vi­val­dy­bių aso­cia­ci­ja skel­bia, jog Lie­tu­va yra ga­vu­si įspė­ji­mą iš Eu­ro­pos Ko­mi­si­jos dėl neį­vyk­dy­tų įsipareigojimų – ne ma­žiau kaip 98 pro­cen­tus nuo­te­kų su­rink­ti cent­ra­li­zuo­tai 2 tūks­tan­čius ir dau­giau gy­ven­to­jų tu­rin­čio­se gy­ven­vie­tė­se (ag­lo­me­ra­ci­jo­se). Tai api­ma ir ša­ly­je vis dar pa­kan­ka­mai pa­pli­tu­sius lau­ko tua­le­tus, ku­rių ga­li­ma ras­ti net mies­tuo­se. Jei­gu iki 2023 me­tų įsi­pa­rei­go­ji­mai bus neį­vyk­dy­ti – Lie­tu­vai grės mi­li­jo­ni­nės san­kci­jos. Skai­čiuo­ja­ma, kad prie nuo­te­kų tink­lų ne­pri­jung­tų žmo­nių ag­lo­me­ra­ci­jo­se vis dar yra apie 30 tūks­tan­čių.

Se­niau­sia­me Šiau­lių mies­to mik­ro­ra­jo­ne Kal­niu­ke prie Talk­šos eže­ro 2009–2010 me­tais bu­vo įreng­tas van­den­tie­kis ir ka­na­li­za­ci­ja. Bet gy­ven­to­jai skun­džia­si, jog ka­na­li­za­ci­ja nu­ties­ta iki gat­vės vi­du­rio, o tink­lų klo­ji­mą iki na­mo žmo­nės tu­ri pa­deng­ti iš sa­vo ki­še­nės. Anot kal­bin­tų mik­ro­ra­jo­no gy­ven­to­jų, yra žmo­nių, ku­riems ka­na­li­za­ci­ją rei­kė­tų įsi­ves­ti iš dar to­les­nio at­stu­mo, nes ar­čiau na­mo įran­gos tie­siog ne­bu­vo įreng­ta.

Mik­ro­ra­jo­no gy­ven­to­ja "Šiau­lių kraš­tui" pa­sa­ko­jo tua­le­tą na­muo­se no­rin­ti įsi­reng­ti, ta­čiau tam lė­šų ne­pa­kan­ka. Pen­si­nin­kė gau­na ma­žą pen­si­ją, tad mo­te­riai rei­kia tau­py­ti no­rint įsi­reng­ti tua­le­tą, tik van­den­tie­kio at­ve­di­mo iš­lai­das jai pa­den­gė vai­kai.

Kal­niu­ko gy­ven­to­jas Vy­tau­tas tua­le­to na­muo­se ne­tu­ri ir sa­ko, jog jam ir ne­rei­kia. Vy­ro na­muo­se pa­pras­čiau­siai nė­ra vie­tos, kur būtų ga­li­ma įreng­ti tua­le­tą.

Lau­ko tua­le­to Vy­tau­tui vi­siš­kai už­ten­ka.

"Aš ne­tu­riu pa­tal­pos tua­le­tui. Ge­rai, kad aš pir­ma­me aukš­te gy­ve­nu, o ką da­ry­ti žmo­nėms, ku­rie gy­ve­na ant­ra­me aukš­te? Kaip ten ka­na­li­za­ci­ją iš­ve­džio­ti?" – klau­sė Vy­tau­tas.

"Blo­giu­kų" są­ra­šas – be Šiau­lių

UAB "Šiau­lių van­de­nys" Kal­niu­ke 2009–2010 metais vyk­dė van­den­tie­kio ir ka­na­li­za­ci­jos įren­gi­mo dar­bus. Anot įmo­nės, Šiau­lių mies­tas į mies­tų "blo­giu­kų" są­ra­šą ne­pa­ten­ka.

"Šiau­lių mies­to ag­lo­me­ra­ci­ja ne­pa­ten­ka į Lie­tu­vos ag­lo­me­ra­ci­jų, ku­rio­se nuo­te­kų tvar­ky­mas nea­ti­tin­ka ES Di­rek­ty­vo­je 91/271/EEB nu­sta­ty­tų rei­ka­la­vi­mų, są­ra­šą. Re­mian­tis Di­rek­ty­vos 91/271/EEB nuo­sta­to­mis, ag­lo­me­ra­ci­jo­je cent­ra­li­zuo­to­mis sis­te­mo­mis tu­ri bū­ti su­ren­ka­ma ne ma­žiau kaip 98 pro­c. nuo­te­kų. Šiau­lių mies­to ag­lo­me­ra­ci­jo­je cent­ra­li­zuo­tai su­ren­ka­ma ir va­lo­ma 98,15 pro­c. nuo­te­kų, to­dėl san­kci­jos Lie­tu­vai (...) dėl Šiau­lių mies­to ne­gre­sia", – ti­ki­no "Šiau­lių van­de­nų" ko­mu­ni­ka­ci­jos de­par­ta­men­to va­do­vė Ir­ma Ur­bo­nai­tė.

Įmo­nė prieš 10 me­tų įve­di­nė­jo van­de­nį ir ka­na­li­za­ci­ją ir ki­tiems in­di­vi­dua­lių na­mų kvar­ta­lams. Ta­da ir įsta­ty­mai bu­vo ki­to­kie – įmo­nės at­sto­vė tvir­ti­na, kad tuo me­tu ties­ti vamz­dy­nų iki pat skly­po val­dos ne­bu­vo pri­va­lo­ma. Įs­ta­ty­mas dėl vamz­džių tie­si­mo iki na­mo val­dos įsi­ga­lio­jo nuo 2014 me­tų lapk­ri­čio 1 die­nos.

Įmo­nės at­sto­vė pa­žy­mi, kad tuo me­tu vamz­dy­nai bu­vo tie­sia­mi ir to­kiuo­se in­di­vi­dua­lių na­mų kvar­ta­luo­se kaip Me­de­ly­nas, Pa­ba­liai. Esant ri­bo­toms fi­nan­si­nėms ga­li­my­bėms įmo­nė sie­kė plė­to­ti van­dens inf­rast­ruk­tū­rą taip, kad cent­ra­li­zuo­tą van­dens tie­ki­mą ir ka­na­li­za­ci­ją ga­lė­tų pa­siek­ti kuo dau­giau žmo­nių.

"Šiau­lių van­de­nys" ra­mi­na žmo­nes dėl iš­lai­dų – ka­dan­gi nuo 2014 me­tų lapk­ri­čio 1 die­nos vals­ty­bė įpa­rei­go­jo skly­po sa­vi­nin­kus su­si­mo­kė­ti tik už vamz­dy­no įren­gi­mą sa­vo na­mo val­do­je, tad pro­ble­mą ga­li­ma iš­spręs­ti.

"Esant pa­gei­da­vi­mui van­den­tie­kio ir (ar­ba) nuo­te­kų vamz­dy­nų at­ša­kai nuo esa­mo vamz­dy­no gat­vė­je iki skly­po ri­bos įreng­ti, gy­ven­to­jai tu­rė­tų pa­teik­ti pra­šy­mą UAB "Šiau­lių van­de­nys". Per pa­sta­ruo­sius tre­jus me­tus bend­ro­vė ga­vo 495 to­kius pra­šy­mus. 2016–2018 m. bu­vo pa­ten­kin­ti 347 pra­šy­mai – van­den­tie­kio ir nuo­te­kų ša­li­ni­mo vamz­dy­nai pa­klo­ti iki 267 skly­pų. Di­džio­ji da­lis (82 pro­c.) var­to­to­jų jau su­da­rė pa­slau­gų tei­ki­mo su­tar­tis su bend­ro­ve ir nau­do­ja­si cent­ra­li­zuo­tu van­den­tie­kiu ir nuo­te­kų tvar­ky­mu. Vyk­dant dar­bus, iš vi­so iki skly­po ri­bos", – sa­ko­ma "Šiau­lių van­de­nų" at­siųs­ta­me ko­men­ta­re.

Tai­kys po­vei­kio prie­mo­nes

Įmo­nė ra­gi­na gy­ven­to­jus grei­čiau įsi­reng­ti vamz­dy­ną na­mo val­do­je, nes įsi­ga­lio­jo nau­jos įsta­ty­mo nuo­sta­tos – pa­gal pra­šy­mus įren­gus vamz­dy­ną iki na­mų val­dos, gy­ven­to­jas įsi­pa­rei­go­ja per tam tik­rą lai­ką pri­si­jung­ti prie cent­ra­li­zuo­to van­den­tie­kio ir nuo­te­kų tink­lo.

"At­siž­vel­giant į nuo 2019 me­tų ge­gu­žės 1 die­nos įsi­ga­lio­ju­sią Lie­tu­vos Res­pub­li­kos ge­ria­mo­jo van­dens tie­ki­mo ir nuo­te­kų tvar­ky­mo įsta­ty­mo nuo­sta­tą, nu­ma­tan­čią prie­vo­lę per 9 mė­ne­sių lai­ko­tar­pį su­da­ry­ti są­ly­gas pri­jung­ti gy­ven­to­jo nuo­sa­vy­bės tei­se pri­klau­san­čius van­den­tie­kio ir (ar) nuo­te­kų tink­lus prie cent­ra­li­zuo­tos van­den­tie­kio ir (ar) nuo­te­kų tvar­ky­mo inf­rast­ruk­tū­ros, ne­pri­si­jun­gu­siems gy­ven­to­jams siun­čia­mi pri­mi­ni­mai dėl šios prie­vo­lės įgy­ven­di­ni­mo. In­for­ma­ci­ja apie gy­ven­to­jus, ne­vyk­dan­čius nu­sta­ty­tos prie­vo­lės, bus per­duo­da­ma at­sa­kin­goms ins­ti­tu­ci­joms, ku­rios spręs­tų dėl po­vei­kio prie­mo­nių tai­ky­mo tei­sės ak­tuo­se nu­sta­ty­ta tvar­ka", – tei­gia­ma "Šiau­lių van­de­nų" ko­men­ta­re re­dak­ci­jai.

Žmo­nės, ne­tu­rin­tys priei­gos prie van­den­tie­kio ir ka­na­li­za­ci­jos ša­lia na­mo val­dos, į "prie­vo­li­nin­kų" są­ra­šą ne­pa­ten­ka.

Aš ne­tu­riu pa­tal­pos tua­le­tui. Ge­rai, kad aš pir­ma­me aukš­te gy­ve­nu, o ką da­ry­ti žmo­nėms, ku­rie gy­ve­na ant­ra­me aukš­te?

Vy­tau­to RUŠ­KIO nuo­tr.
Ne pir­mą de­šim­tį me­tų skai­čiuo­jan­tys lau­ko tua­le­tai Kal­niu­ke vis dar nau­do­ja­mi.