Žiemgaliai sutriuškino Livonijos ordiną

Žiemgaliai sutriuškino Livonijos ordiną

Žiemgaliai sutriuškino Livonijos ordiną

Organizacija Žiemių pradas „Simkala“ kartu su Joniškio istorijos ir kultūros muziejumi surengė Garuozos šilo mūšio, kuris buvo paskutinis rimtas pasipriešinimas vokiečių Livonijos ordinui, inscenizaciją.

Loreta RIPSKYTĖ

loretar@skrastas.lt

Joniškio poilsio zona „Sidabra“ pusdieniui tapo viduramžių gyvenviete. Pasistatę palapines, apsirengę XIII–XIV amžių rūbais vyrai ir moterys atkūrė minėto laikotarpio gyvenimą: gamino valgį, tvarkė drabužius, vyrai šveitė ginklus.

Su ginkluote ir šarvais susipažinti norėjo ir renginio žiūrovai, ypač vaikai, matavęsi šarvo marškinius arba šalmą, išmėginę karo kirvį arba galingą lanką su strėlėmis, kurios mūšyje galėdavo perverti priešininką.

Joniškietis Raimondas Gurskis virė šiupininę, viduramžių rūbais vilkinčios moterys gamino salotas, vaišintasi midumi bei kitais to meto gėrimais.

Užklupęs stiprus lietus visus suginė po palapine, tačiau jam pasibaigus miškelyje inscenizuota kova, simboliškai nukėlusi į Garuozos šilo mūšį, vykusį 1287 metais.

Vieni prieš kitus stojo žiemgaliai ir Livonijos ordino atstovai. Parodomoji kova vyko reguliuojant arbitrui, kad kariai pernelyg neįsismarkautų ir vieni kitų nesužeistų.

Po to savo jėgas kariūnai išbandė dvikovose.

Renginyje dalyvavo istorinės rekonstrukcijos klubai iš Rygos (Latvija), Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Alytaus bei kitų Lietuvos miestų. Pasak vieno pagrindinių renginio organizatorių Andriaus Bitaičio, vienas atkuriamosios istorijos klubo atstovas latvis atvyko net iš Talino, kur šiuo metu gyvena.

Tą pačią dieną Joniškio istorijos ir kultūros muziejuje atidarytos archeologijos rinkinių bei ankstesniais metais vykusių Garuozos mūšio minėjimų fotografijų parodos.

Pasak asociacijos Žiemių prado „Simkala“ vadovo Andriaus Bitaičio, šiuo renginiu norima šviesti visuomenę, priminti svarbius istorinius įvykius, parodyti mūsų krašto stiprybę.

„Simkala“ yra vienintelis atkuriamosios istorijos klubas Šiaurės Lietuvoje. Kaune, Vilniuje ir kituose šalies regionuose veikiantys klubai tapo tam tikra subkultūra, buriančia žmones, besidominčius istorija, senovės kovomis.

Garuozos šilo mūšis buvo viena didžiausių žiemgalių pasiektų pergalių prieš Livonijos ordiną. 1287 metais per gavėnią žiemgalių kariai įsiveržė į Rygą, sumušė miesto gynėjus, tačiau jo užimti nepajėgė.

Livonijos ordino magistras Vilekinas sutelkė kariuomenę ir pasivijo grįžtančius su grobiu žiemgalius. Mūšyje ties Garuoza (Jelgavos rajonas) Ordino kariuomenė buvo sutriuškinta. Žuvo magistras Vilekinas, komtūrai, vaitai, nukauta ir į nelaisvę paimta 40 brolių bei daug eilinių karių.

Dariaus VIČO nuotr.

INSCENIZACIJA: Miškelyje inscenizuota žiemgalių ir Livonijos ordino karių kova.

SKRYDIS: Strėlė netikėtai pakibo ore.

Vilmos STULGIENĖS nuotr.

GINKLAI: Daugeliui renginio dalyvių buvo įdomu apžiūrėti ginklus.

GAMINIMAS: Moterys gamino maistą.