Naujausios
Inovacija pasieks ir Lietuvą
Koronavirusas negrįžtamai pakeitė žmonių požiūrį į sveikatos apsaugą, į kurią buvo žiūrėta pro pirštus tiek viešosiose, tiek privačiose erdvėse. Visas pasaulis sujudo ir pasekęs Azijos pavyzdžiu pradeda investuoti į ilgalaikes sveikatos apsaugos priemones.
Vienas iš naujausios kartos prietaisų, skirtas bekontakčiam temperatūros matavimui – termoskaitytuvas (angl. Face Recognition & Temperature Monitoring Machine), sparčiai populiarėjantis visame pasaulyje, kurį, tikėtina, greitai išvysime ir Lietuvoje.
Termoskaitytuvas – tai planšetinio kompiuterio dydžio aparatas, skirtas visuomenės sveikatos prevencijai, veikiantis veido nuskaitymo principu. Prietaisas vos per kelias sekundes nuskenuoja veidą ir išmatuoja žmogaus kūno temperatūrą. Jei temperatūra viršija leistiną, prietaiso kraštuose esančios lemputės nušvinta raudona spalva ir jis išleidžia įspėjamąjį garsą. Sistemą galima integruoti į automatiškai atsidarančias duris ir taip karščiuojantis asmuo negalės patekti į patalpą. Taip pat gali būti įdiegta ir veido apsaugos priemonių atpažinimo funkcija – jei žmogus nedėvi kaukės, prietaisas apie tai įspės aplinkinius ar neleis jam praeiti.
Prietaisas turi ir daugiau papildomų funkcijų. Tinkamai užprogramuota sistema gali veikti kaip darbuotojų nuskaitymo įrankis, kuris pagal biometrinius veido duomenis atpažins ir fiksuos, kada ateina ar išeina darbuotojas.
Padėtų išvengti pandemijų
„Pastebime kintantį suvokimą apie žmogaus sveikatos saugumą. Nors mums tai visiška naujovė, tokie prietaisai jau naudojami, siekiant išvengti masinių ligų ir pandemijų. Šveicarijoje, Italijoje ar kituose Europos ir Amerikos miestuose jie diegiami ne tik viešosiose erdvėse, pavyzdžiui, restoranuose, bet ir privačiuose namuose ir rajonuose, kur dirba daug personalo, tam, kad visi būtų patikrinti ir apsaugoti“, – pasakoja verslininkas Žilvinas Jakimavičius.
Prietaisas veikia visiškai autonomiškai – jam nėra reikalinga žmogaus priežiūra ar pagalba, todėl sutaupomi ne tik žmogiškieji resursai, bet ir išvengiama emocinių veiksnių.
„Darbuotojai, kurie prie įėjimo į biurą matuoja temperatūrą kolegoms ar svečiams, dažnai jaučiasi nejaukiai, todėl gali būtų nuolaidžiaujama ir praleidžiamas žmogus su simptomais, – pastebi Ž. Jakimavičius. – Yra ir kita problema: temperatūrą matuojantys darbuotojai atsiduria didelėje rizikos zonoje, nes dažnai jie dirba be jokių papildomų apsaugos priemonių“.
Ir nors koronavirusas sukėlė visuotinį susirūpinimą, toks prietaisas reikalingas ne tik saugantis nuo jo. Siaučiant sezoninėms ligoms, tokioms kaip gripas, galima nustatyti griežtus temperatūros reikalavimus ar aktyvuoti kaukės funkciją. Grėsmei praėjus, palikti tik temperatūros tikrinimą.
Populiaru bendradarbystės erdvėse
Azijoje, didžiosiose Europos ar Amerikos šalyse šis prietaisas vis dažniau diegiamas biuruose, ypač bendradarbystės erdvėse (angl. open space), kaip darbuotojų sveikatos kontrolės sistema.
„Termoskaitytuvą sujungus su darbuotojų duomenų bazėmis, prietaisas pagal biometrinius veido duomenis galės juos atpažinti ir patikrinęs įleisti į patalpą. Nereikia naudoti kortelių ar magnetinių raktų. Priklausomai nuo poreikių, galima pasirinkti, ar informacija bus saugoma, ar ne. Jis veikia ir „off-line“ principu – duomenys nėra saugomi, ir „online“ – galima gauti informaciją, kada darbuotojai ateina, kada išeina, bendras praeinančių žmonių skaičius“, – apie kitas galimybes pasakoja verslininkas.
Termoskaitytuvas padeda apsisaugoti ne tik nuo žmonių, sąmoningai slepiančių ligos simptomus, bet ir tų, kurie dar neįtaria nešiojantys virusą.
„Darbuotojai, siekdami išsaugoti darbo vietas, neretai nuslepia ligos simptomus ir atvyksta į darbo vietą. Tėvai leidžia vaikus į darželius ir mokyklas su peršalimo simptomais ir tokiu būdu platina virusus. Jau nekalbant apie žmones viešosiose erdvėse – parduotuvėse, restoranuose, sporto klubuose, kino teatruose, grožio centruose, viešajame transporte ar renginiuose. Temperatūros patikra šiandien – tiesiog būtina saugumo priemonė, kuri apriboja galimybę virusams plisti“, – komentuoja Ž. Jakimavičius.
Temperatūros matavimas turi ir teigiamos įtakos žmonių psichologijai. Parduotuvėse, restoranuose, sporto klubuose ar biuruose žmonės gali jaustis ramūs, nes toje pačioje erdvėje esantys kolegos ar klientai taip pat buvo patikrinti ir tikimybė užsikrėsti virusine liga, kurios vienas iš požymių karščiavimas, gerokai sumažėja.