Kaip išradingai ir patriotiškai su šeima švęsti Lietuvos gimtadienį?

Giedriaus BARANAUSKO asociatyvi nuotr.
Pandemija koreguoja ne tik šeimos, bet ir valstybinių dienų šventimą. Panašu, kad ir Vasario 16-oji nebus išimtis. Vieną iš patriotiškiausių ir gražiausių Lietuvos švenčių būtina paminėti ir namuose.

Kaip išradingai ir patriotiškai paminėti Lietuvos gimtadienį – valstybės atkūrimo dieną, pasakoja prekybos centro internete „Varlė.lt“ produktų vadovė Ina Gadeikienė.

Vėliava – svarbiausias šios šventės akcentas

Nors Lietuvoje vėliavų nemėgstama kilnoti be reikalo, tokią dieną nėra gražesnės puošmenos nei prie namo plasnojanti trispalvė.

Valstybės vėliavos ir kitų vėliavų įstatyme nurodoma, kad vėliava valstybinių švenčių dienomis turi papuošti valstybės ir savivaldybių institucijas, kitų organizacijų, nepriklausomai nuo jų nuosavybės formos, taip pat ir gyvenamųjų namų pastatus.

Gali būti keliama tradicinė trispalvė, galima naudoti ir istorinę valstybės vėliavą, kuri turi atitikti spalvų etaloninį atvaizdą ir matmenis. Paprastai prie, virš ar ant pastatų keliamos Lietuvos valstybės vėliava yra 1 metro pločio ir 1,7 metro ilgio.

„Pagal tvirtinimo būdą vėliava gali būti maunama ant koto, rišama prie stiebo, galima išskirti ir mažesnes stalo vėliavas. Geriausia rinktis 100 % poliesterio, gaminamą šilkografijos būdu“, –  pasakoja I. Gadeikienė.

Nepamiškite, kad mažesnėmis vėliavomis galite papuošti savo automobilius, balkoną, automobilio veidrodėlius. Vaikai gali atlikti užduotėles – patys spalvinti ar karpyti trispalves ir jomis dekoruoti namus.

Pasipuoškite patys

Sakoma, kad šventė prasideda širdyje, tačiau šventinę nuotaiką sukurti padės nusiteikimas. Kai jau iškelsite vėliavą, nepamirškite pasipuošti patys. Karantino metu juk taip mažai progų tai padaryti, tad Lietuvos gimtadienis gali tapti puikia priežastimi paįvairinti savo kasdienybę. 

Švęskite vieningai, visa šeima pasipuoškite geltona–žalia–raudona spalvomis, paskatinkite ir kaimynus tai padaryti. O gal turite sportinių lietuviškų sirgalių drabužių, kuriuos išsitraukiate tik didžiųjų sporto švenčių metu – kodėl to nepadarius dabar.

Moterimis, tai proga eksperimentuoti su makiažu ir neįprastai, bet ypatingai pasidažyti, o mažiesiems – išlaisvinti kūrybiškumą.

Šventė vaikams – Lietuvos istorija įdomiai

Valstybinės šventės – šventė visiems lietuviams, tačiau svarbiausia nepamiršti istorinių jos šaknų papasakoti vaikams. Šiemet, nevykstant įprastiems minėjimas, teks ieškoti kitų būdų mažuosius sudominti šia gražia švente.

Vienas iš būdų tai padaryti – žaidimais. Tai interaktyvi ir smagi forma pasitikrinti ir sužinoti daug dalykų apie savo šalies ilgiausias upes, geriausius sportininkus, svarbiausius šalies istorijos vingius ir daugybę kitų dalykų. Mažuosius supažindinti su gimtine, o suaugusieji turės progą pasitikrinti jau turimas žinias.

Parodykite vaikams Lietuvos žemėlapį, drauge suraskite sostinę Vilnių, didžiuosius miestus bei tuos, iš kurių esate kilę jūs patys, jūsų tėvai ir seneliai. Palyginkite Lietuvą su kitomis šalimis – didelė ji ar maža? Galite ant popieriaus lapo kartu perpiešti kontūrą ir leiskite vaikams patiems užpildyti jo vidų žmonėmis, gyvūnais, upėmis ir augalija.

Kokia šventė be lietuviškų patiekalų?

Kodėl tokią dieną savęs ir artimųjų nepalepinus kokiu nors retai gaminamu lietuviškos virtuvės delikatesu? Greičiausiai labiausiai klasikinis variantas būtų cepelinai, bet jei juos jau gaminote prieš porą savaičių, per tarptautinę didžkukulių dieną, ne bėda – yra galimybė kitų bulvinių patiekalų, kurių greičiausiai nevalgote kasdien.

„Gaminant praktiškai visus tradicinius patiekalus prireiks buitinės technikos pagalbos, virtuvinio kombaino, bulvių tarkavimo mašinos arba bent jau tarkos. Patogiausi virtuviniai kombainai, kurie gali įvairiausiais ir paprastais būdais paruošti bulves – sutrinkti, tarkuoti, pjaustyti“, – teigia „Varlė.lt“ atstovė.

Kadangi šiemet Lietuvos gimtadienis sutampa ir su Užgavėnėmis, jums pravers ir čirvinių blynų keptuvė ar vaflinė. Derindamiesi prie šių abiejų švenčių nuotaikos, galite išsikepti trispalvių blynų. 

Ir nepamirškite, kad yra galybė būdų, kaip gražiai ir lietuviškai papuošti savo patiekalus – trispalvės spalvomis dekoruoti sausainius ar pyragą, gaminti salotas iš geltonų, žalių, raudonų daržovių arba patriotiškus vaisių vėrinėlius, na, ir visų mėgstamą trispalvę žėlė.

Sukurkite patriotišką atmosferą

Jei pakabinote vėliavą namo kieme ar per balkoną, papuoškite ir savo namus trispalvių vėliavų girliandomis. Tai dar vienas būdas užimti vaikus – pasiūlykite jiems iš turimų medžiagų sukurti šventės girliandas ar dekoracijas stalui. Jie ne tik išlaisvins savo kūrybingumą, bet ir pakurstysite patriotiškumą.

Jei jau maistas, apranga, žaidimai ir vėliava yra – gera šventės atmosfera garantuota, trūksta tik muzikos. Šią dieną prisiminkite ir skirkite Lietuvos kūrėjų meninei produkcijai. Ar tai būtų muzika, o gal lietuviškas filmas, spektaklis, gal net virtuali paroda – tai puiki proga įsileisti lietuvišką kultūrą į namus ir bent kartą per metus pasidžiaugti Lietuvos kūrėjų darbu.