Ar išgelbės Kalėdų Senelis „Penktąjį kėlinį“?

Ar išgelbės Kalėdų Senelis „Penktąjį kėlinį“?

Ar išgelbės Kalėdų Senelis „Penktąjį kėlinį“?

Iš Šiaulių arenos prieigų jau šį trečiadienį turi būti iškelta dizainerio Viliaus Purono skulptūra „Penktasis kėlinys“. Bet kūrinio savininkai nevyriausybininkai mano kitaip. Nauja idėja – „krepšininką“ per Kalėdas paversti didžiausiu Kalėdų Seneliu.

Rūta JANKUVIENĖ

ruta@skrastas.lt

Vykdo bendrą apklausą

Vakar arenoje spaudos konferenciją surengė kūrinio autorius V. Puronas, arenos valdytojas Gintaras Radavičius. Dalyvavo Šiaulių nevyriausybinių orrganizacijų asociacijos prezidentas Antanas Jasudavičius, menotyrininkas profesorius Vytenis Rimkus.

Profesoriaus nuomone, „Penktojo kėlinio“ problema miesto valdžios per daug sureikšminama. Jis galintis būti. Tam neprieštaraująs ir arenos autorius architektas Eugenijus Miliūnas, raštu atsiuntęs savo nuomonę.

V. Puronas turi visą kūrinio statybos derinimo raštų bylą. Joje – ir Savivaldybės atstovų parašai.

Miesto įvaizdžio komisija 2012 metų pradžioje priėjusi išvados, jog „Penktąjį kėlinį“, esant reikalui ir finansavimo galimybėms, bus galima pakeisti monumentaliu meno kūriniu. Anksčiau nukelti nesiūlyta.

Nevyriausybininkai dabar vykdo miestiečių apklausą dėl V. Purono kūrinių miesto erdvėse: klausė ar jie puošia miestą? Iš 1 656 apklaustųjų 1 558 (94 procentai) atsakė, jog puošia.

„Pakibusi“ idėja per Kalėdas aprengti „krepšininką Kalėdų Seneliu". Tai galėtų būti aukščiausias šalyje Kalėdų Senelis. Krepšininko figūra – 7 metrų aukščio, o su iškeltu rankoje kamuoliu – 8 metrų.

Pats V. Puronas pabrėžia turįs kūrėjo statusą. Yra ir Lietuvos dailininkų sąjungos, ir Dizainerių sąjungos narys. Laikomas „unikalios plieno lankstinių technologijos pradininku, kuriančiu savita technika ir maniera“.

„Penktasis kėlinys“ yra įtrauktas į įdomiausių 2012 metų Lietuvos dizaino pasiekimų almanachą. Projektas pristatytas Vokietijoje, Italijoje, Kinijoje.

„Laikinumas turi baigtis“

„Penktasis kėlinys“ – iš skardos lankstinių sukurta figūra – prie arenos iškilo 2011 metais Europos vyrų krepšinio čempionatui.

Nuo to laiko vyksta ginčai dėl kūrinio meninės vertės ir pastatymo aplinkybių.

Bet tik šiemet miesto valdžia ryžtingai užsimojo V. Purono „skardą“ šalinti. Nevyriausybininkų asociacijai dar rugsėjį surašytas raštas skulptūrą nukelti iki lapkričio 18 dienos.

„Terminas galutinis ir nekeičiamas“, – perspėjo savo rašte Eduardas Bivainis, Savivaldybės administracijos direktorius.

Pabrėžta, jog neįvykdžius reikalavimo Savivaldybė pati „krepšininką“ nukels ir pateiks kūrinio savininkams sąskaitą.

Vakar E. Bivainis „Šiaulių kraštui“ teigė, jog kaip „naują žaidimą“ vertina nevyriausybininkų vykdomą gyventojų apklausą.

„Dėl visko jau buvome sutarę prie stalo, viską suderinę, o kai terminas baigiasi, jie pradeda apklausą“, – piktinosi direktorius.

A. Jasudavičius Savivaldybę raštu yra informavęs, jog apklausos rezultatus pateiks tik lapkričio 26 dieną.

Kodėl Savivaldybė siekia būtent dabar nukelti „krepšininką“?

„Kūrinys laikinai pastatytas – ir tas laikinumas turi baigtis“, – atsakė E. Bivainis.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.

KOVA: Dizaineris Vilius Puronas neketina pasiduoti – kovoja už „Penktojo kėlinio“ išlikimą.

IDĖJA: Didžiausiu šalyje Kalėdų Seneliu galėtų virsti 7 metrų aukščio skardinė „krepšininko“ skulptūra, kurią norima šalinti iš Šiaulių arenos prieigų.