Naujausios
Joniškio Jono Avyžiaus viešoji biblioteka įgyvendina projektą „Joniškio krašto latvių nekilnojamojo kultūros paveldo pažinimo ir populiarinimo keliais“. Norima surinkti kuo daugiau žinių apie latvių tautinės mažumos paveldą.
Biblioteka kreipiasi ir į bendruomenę, kviesdama iki rugsėjo 5 dienos ieškoti, fiksuoti ir dalintis Joniškio krašto latvių gyvenimo, būties, kultūros, religijos, architektūros dokumentais ir nuotraukomis. Fotografuoti išlikusius statinius arba tas vietas, kuriuose jie stovėjo, kurti koliažus su senomis nuotraukomis.
Įdomiausių, vertingiausių darbų autorius numatoma apdovanoti prizais, jų darbus eksponuoti parodoje, bibliotekos languose. Medžiagą prašoma siųsti el. paštu: bibliografija@joniskis.rvb.lt
Istorikas dr. Ernestas Vasiliauskas pabrėžia, jog tautinės bendrijos yra šalia, bet „nuaktualintos“:„ Nedovanotina jas pamiršti, nes kartu tai – asmenybės, dalyvavusios krašto kultūriniame gyvenime, maldos namai formavo miestų urbanistinį veidą, o kapinės ir latvių kaimai – unikalų Žiemgalos lygumos kultūrinį kraštovaizdį“.
Primenama, jog tarpukariu Joniškyje ir Joniškio krašte gyvenę latviai turėjo savo maldos namus, kapines, veikė trys latvių mokyklos: Joniškyje, Žagarėje, Daunoraičiuose, leido savo laikraštį. Joniškyje garsėjo latvio Karlio Grauzio vadovaujamas Mokytojų knygynas Turgaus g. (dabar Miesto a.), Konstantino Berzinio fotografija.
Joniškio evangelikų liuteronų bendruomenė, kurią sudaro daugiausiai latvių tautybės ar kilmės žmonės, 2024 metais mini tris svarbias datas: sukanka 195 metai, kai 1829 m. buvo atidaromi Joniškio maldos namai (laikomi parapijos pradžia); 75 metai, kai 1949/53 m. buvo uždaroma Joniškyje veikusi evangelikų liuteronų bažnyčia ir 25 metai, kai ji 1999 m. vėl atkuriama (Joniškio evangelikų liuteronų bendruomenė gauna buvusį gaisrinės pastatą).