Zubovų rūmuose dailininkai kūrė Saulės Šiaulius

Gintarės DAKNYTĖS nuotr.
Šešias dienas Zubovų rūmuose kūrė dailininkai.
Rugpjūčio 3–8 dienomis Šiauliuose, Zubovų rūmuose, trys dešimtys dailininkų iš Lietuvos ir užsienio dalyvavo plenere-simpoziume „Saulės Šiauliai“. Pleneras kūrybai ir lankytojams vėl atvėrė ištuštėjusius Zubovų rūmus, o vasaros pabaigoje gyvybės įneš į buvusį „Baltijos“ restorano pastatą – čia rugpjūčio 29 dieną bus atidaryta plenero dalyvių paroda. Šiandien baigiasi ir dar vienas renginys – festivalis „Šiaulių Monmartro respublika“.

Atgiję Zubovų rūmai

Šiaulių miesto kultūros centro „Laiptų galerija“ organizuojamas pleneras „Saulės Šiauliai“ vyko šešias dienas: nuo šeštadienio iki ketvirtadienio vakaro. Šiandien baigsis dar vienas galerijos organizuojamas renginys „Šiaulių Monmartro respublika“ – Joniškyje bus atidaryta Vilniaus žydų bendruomenės studijos paroda „Iš kartos į kartą“, koncertuos Jomantė Šležaitė ir Artūras Anusauskas.

„Monmartras“ šiemet yra labiau parodų ir muzikos festivalis, o pleneras – atskiras renginys, išaugęs, didelis – visgi trisdešimt dalyvių, – sako „Laiptų galerijos“ laikinoji direktorė Kristina Alseikė. – Plenero dalyviai, kaip svečiai, keliauja ir į „Šiaulių Monmartro respublikos“ renginius. Festivalis ir pleneras truputėlį atsiskiria, bet vis dėlto žengia koja kojon.“

Vakar pleneras „Saulės Šiauliai“ užbaigtas bendravimu su dailininkais ir dailininkų darbų įsigytuvėmis.

Plenere „Saulės Šiauliai“ dalyvavo aštuoni šiauliečiai menininkai: Petras Rakštikas, Vaiva Kovieraitė-Trumpė, Rokas Šakys, Birutė Kuicienė, Gražina Arlauskaitė-Vingrienė, Rytis Garalevičius, Kornelijus Užuotas, Zita Vilutytė.

Plenere-simpoziume kūrė ir užsieniečiai: Oleg Prontenko, Anastasia Prontenko, Matvej Vaisberg iš Ukrainos, Inta Klasone, Aldis Klavinš, Solvita Spirge-Sene iš Latvijos, Jofke van Loon, Merlijn Voncken iš Nyderlandų, Gagik Parsamian iš Lenkijos, Pharaon Mirzoyan iš Armėnijos. Nors buvo planuota, pasikeitus situacijai, neatvyko estai.

K. Alseikė išskyrė du plenero menininkus, kurių pagrindinė profesija nėra dailininkai. Tai – kompozitorius Antanas Jasenka, jo koncertu buvo atidaryta „Šiaulių Monmartro respublika“, o paroda pristatyta Pakruojo sinagogoje, bei režisierius Algimantas Puipa, sukvietęs į filmo „Sinefilija“ peržiūrą.

Kiti Šiauliuose kūrę dailininkai: Živilė Bardzilauskaitė-Bergins, Vaidė Gaudiešiūtė, Živilė Jasutytė, Dalia Karatajienė, Aistė Kisarauskaitė, Juozas Pranckevičius, Lilija Puipienė, Edita Radvilavičiūtė-Utarienė, Giedrė Riškutė.

Visas plenero dienas Zubovų rūmai buvo atviri lankytojams – visi norintys galėjo užeiti pasidairyti po erdves, pabendrauti su menininkais.

Pleneru Zubovų rūmuose „Laiptų galerija“ startavo pernai – vieta labai patiko ir dailininkams, ir lankytojams. K. Alseikė džiaugiasi, kad ir šiemet pavyko susitarti su Vilniaus universitetu, Šiaulių akademija. Pavyko bendradarbiavimas ir su buvusio „Baltijos“ restorano pastato savininkais.

Plenero metu sukurti darbai bus pristatyti rugpjūčio 29 dieną Vilniaus gatvės pėsčiųjų bulvare, buvusio „Baltijos“ restorano vitrinose. Kūrybą praeiviai galės apžiūrėti visą mėnesį.

„Su meniniais akcentais atgimsta skaudžios vietos – tiek Zubovų rūmai, tiek „Baltijos“ restoranas, keliantis begalę nostalgijos“, – sako K. Alseikė.

Saulės Šiauliai – užsieniečių žvilgsniu

Zubovų rūmuose apsilankėme antradienio popietę. Vakare dailininkų laukė renginys Kuršėnuose – Šiaulių rajono savivaldybės kultūros centre atidaryta G. Riškutės paroda „Šilta spalva ir juoda linija“, susitikimą pratęsė Dalios Michelevičiūtės ir Andriaus Bialobžeskio poezijos vakaras.

„Šiauliai visuomet saulėtas miestas, – pakalbintas Zubovų rūmuose, nusišypso ukrainietis Oleg Prontenko. – Tema įdomi, kiekvienas dailininkas ją mato savaip. Mano žvilgsniu, čia – taikus miestas ir labai gerai, kad čia yra karinė naikintuvų F-16 bazė. Mes apie tai daug svajojome ir tik šiemet naikintuvai pasiekė Ukrainą. Ir mano darbai susieti su šia tema – taikus Šiaulių dangus ir F-16.“

Ukrainietis – plenerų Šiauliuose senbuvis, juokiasi, kad jau pats nebežino, kiek kartų dalyvauta – penkis, šešis ar septynis.

„Lietuva man, Šiauliai, Vilnius, Kaunas – tai taika. Ir parama, kurią teikia Lietuvos žmonės Ukrainai. Nežiūrint į tai, kad Lietuva nedidelė šalis plotu, gyventojų skaičiumi, mano nuomone, ji pagal galimybes padarė daugiau nei dauguma kitų.“

Nors dailininkas dalyvauja plenere Šiauliuose, mintimis – Ukrainoje, nuolat kelia aktualius su Ukraina susijusius įrašus feisbuke: „Vaikai liko. Nuolatiniai apšaudymai, mintys, žinoma, ten. Nelengva, bet kaunamės už savo laisvę.“

Šeštadienį dailininkas vėl išvyks namo – į Kyjivą.

„Kokios nuotaikos? Žmonės laukia pergalės. Niekas nenori taikos, nes visi supranta – jei taika ir bus, ji truks neilgai. Tik Rusija gaus laiko sukaupti jėgas, raketas ir nauja jėga tęsti karą. Dauguma žmonių, kurie mąsto, tikisi pergalės ir daro viską, ką gali.“

Jofke van Loon iš Tilburgo (Nyderlandai) į plenerą Šiauliuose atvyko antrą kartą. Pernai lankėsi Kryžių kalne, pamatyti vaizdai nepaleido ir šių metų plenere Kryžių kalno vaizdinys jau atgimė drobėje.

Antradienį dailininkė kolegas sukvietė į „Master Class“, pavadintą „Spalvos ir meno pažinimas lietimu“. Jofke van Leen papasakoja priešistorę – veiklai įkvėpė viena dailininkės studentė, apakusi vaikystėje, būdama tik 2,5 metų, tad nežinojusi, kaip atrodo spalvos. Olandei kilo mintis padėti neregiams „pamatyti“ spalvas lietimu.

Per kelerius metus ji sukūrė visą sistemą, išleido knygą, dalijasi patirtimi su kitais. Neregiams dailininkė padeda pažinti ne tik spalvas, bet ir pamatyti dailininkų paveikslų, saugomų muziejuose, replikas, sukurtus pagal dailininkės spalvų atpažinimo sistemą. Kiekviena spalva turi savitą paviršių, leidžiantį pajausti spalvos emociją, bei taktilinį užrašą.

Kad plenere dalyvavę dailininkai pajaustų, kaip veikia ši sistema, jiems buvo uždengtos akys. Olandė džiaugiasi išgirdusi komplimentų – išbandymas, nors ir sudėtingas, buvo įkvepiantis.

Pasak dailininkės, mes tampame akli matyti pirštais, nes nuo vaikystės girdime: „Neliesk!“ Šis metodas vėl sugrąžina galimybę pažinti pasaulį liečiant.

Kiekvienas įneša savitumo

R. Garalevičiaus drobėje Ch. Frenkelio vilos vartų fone skleidžiasi šviesūs gėlių žiedai.

„Stengiuosi neprimurzinti, – nusišypso dailininkas. – Gaivumai, šviežumai. Visokių nykumų ir taip prisižiūri, kam juos dauginti.“

R. Garalevičius „Šiaulių Monmartro respublikos“ pleneruose anksčiau nėra dalyvavęs, tad su šia komanda kūrė pirmą kartą.

„Labai patenkintas, kad pakvietė. Susirinko kūrybiški žmonės – man smagu pamatyti tokių žmonių, kurių šiaip nesutiksi, pažiūrėti, kaip jie dirba, kažko pasimokyti, pasikalbėti. Man tai didžiausia vertybė – buvimas tarp žmonių“, – sako dailininkas.

R. Garalevičiui labai patiko ir aukšto lygio „Šiaulių Monmartro respublikos“ renginiai – „išrėžia gražius ornamentus širdy“.

Grafikė Vaiva Kovieraitė-Trumpė „Saulės Šiaulius“ pamatė per architektūrą, būdingą Šiauliams.

„Tyrinėjau senovines fotografijas. Atkasiau vieną seną Šiaulių bulvaro fotografiją, kai bulvaras dar buvo judrus ir daug žmonių. Ir tęsiu savo Šiaulių pietinio rajono architektūrines analizes“, – rodydama darbus, sako dailininkė.

Jei skaičiuotume su „Šiaulių Monmartro respublikos“ plenerais, Vaivai „Laiptų galerijos“ organizuotas pleneras būtų jau trečias.

„Pleneras išskirtinis, nes labai didelis būrys žmonių. Trisdešimt skirtingų kūrėjų, įdomu pamatyti, kaip kiekvienas dirba. Kiekvienas žmogus, kiekvienas menininkas įneša savitumo ir savasties į veiklą.“

V. Kovieraitei-Trumpei džiugu, kad jau antrą kartą atgijo Zubovų rūmai: „Pastebėjau, kad daugelis iš žiūrovų ateina ir savo asmeninių prisiminimų atgaivinti, ar tai buvę studentai, ar kitaip susiję su šiais rūmais, smalsumo vedami, ne tik pažiūrėti, ką dailininkai daro. Tai rodo, kad ši vieta turėtų vis dažniau ir daugiau būti įveiklinta. Jau pats pastatas kviečia užsukti ir pajausti tokią atmosferą.“