Turistinį leidinį skyrė Šiaulių krašto žydų kultūrai

Šiaulių TIC nuotr.
60 puslapių leidinyje pateikti svarbiausi žydų kultūros objektai, asmenybės, įdomūs faktai.

Baigiantis Vilniaus Gaono ir Lietuvos žydų istorijos metams, išleistas Šiaulių krašto žydų istoriją ir kultūrą pristatantis leidinys.

Jo išleidimą iniciavo ir koordinavo Šiaulių turizmo informacijos centras, o kūrė visi projekto partneriai, parengę medžiagą apie savo savivaldybę: Joniškio istorijos ir kultūros muziejus, Pakruojo rajono savivaldybės Juozo Paukštelio biblioteka, Radviliškio rajono savivaldybės viešoji biblioteka, Akmenės krašto muziejus, Šiaulių rajono turizmo ir verslo informacijos centras.

Projekto konsultantas – Šiaulių „Aušros“ muziejus.

60 puslapių leidinyje pateikti svarbiausi žydų kultūros objektai, asmenybės, įdomūs faktai. Parengta ir elektroninė leidinio versija.

Pasak Šiaulių turizmo informacijos centro direktorės Rūtos Stankuvienės, tai yra pirmasis tokio pobūdžio leidinys, kuriame per turizmo aspektą yra atskleidžiama Šiaulių krašto žydų bendruomenių istorija, kultūra, atmintis.

Leidinio rengėjai siekė apie Šiaulių krašto žydų bendruomenių istorijas ir paveldą papasakoti per pasaulinio lygio asmenybes: Chaimą Frenkelį, Izraelį Salanterį, Kopelį Simelovičių ir kt.

„Patį leidinį galima pavadinti pasakojimu, o ne „sausos“ turistinės informacijos leidiniu. Leidinio kalba yra kitokia, nei kitų panašaus pobūdžio leidinių. Leidinyje mes grąžiname mažą atminties dalelę žydų bendruomenėms. Pvz.: leidinyje rašome: „Cemacho Volpės (dab. Valerijono) vaistinė“, o ne: „Valerijono (buvusi Cemacho Volpės) vaistinė“. Juk yra skirtumas? Tokiu būdu kiekvienas, kuris skaitys šį leidinį ir keliaus po jame minimas vietas, galės išgirsti tada gyvenusių žmonių gyvenimo atgarsius, paliesti ir pajusti širdimi, kad vis tai dar buvo taip neseniai. Leidinio leitmotyvas yra „visa istorija yra žmogaus gyvenimas“, tokiu būdu, kiekvieno miesto, rajono pasakojimą pradedame nuo iš ten kilusio žmogaus istorijos. Prie kiekvienos istorijos yra pridėtas žmogaus veidas, tad ši istorija tampa dar artimesne skaitytojui ir keliautojui“, – sako vienas leidinio rengėjų istorikas, kelionių vadovas Rolandas Pupinis.