Sutvarkė nugriuvusį paminklą šauliui

Irenos REIVYTIENĖS nuotr.
Prie sutvarkyto Domininko Musulo kapo. Kairėje prie paminklo – Bronė Tautvydienė, pirma iš dešinės – Irena Reivytienė.

Gerų žmonių pastangomis Lėlaičių kaimo (Mažeikių r.) kapinėse atstatytas paminklas Domininkui Musului (1910 – žuvęs 1941).

Žinia, kad senosiose Lėlaičių kapinėse guli nuvirtęs paminklas, Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių bendrijos Mažeikių skyriaus pirmininkę Bronę Tautvydienę pasiekė iš Kelmės – kelmiškių šeima kasmet per Vėlines Mažeikių rajone lanko giminių kapus, stabteli ir prie Lėlaičių koplyčios. B. Tautvydienė informaciją perdavė Tirkšliuose gyvenančiai Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių bendrijos Mažeikių skyriaus narei, šaulei Irenai Reivytienei, operatyviai suorganizavusiai talką.

Kai tik I. Reivytienė iš Lietuvos Sąjūdžio Mažeikių skyriaus pirmininko Antano Poškaus sužinojo, kurioje vietoje tiksliai guli nugriuvęs paminklas, tą pačią akimirką sėdo ant dviračio ir numynė į Lėlaičių kapines.

Energinga moteris, daug metų dirbusi matematikos mokytoja, penkerius – Tirkšlių seniūne, pažįsta daug žmonių. Pagalbos kreipėsi į kapaviečių tvarkymu užsiimantį Antaną Venckų, jo dirbtuvės netoli Lėlaičių koplyčios. Abu nuvyko į Lėlaičių kapinaites.

I. Reivytienės surasti pagalbininkai padėjo pakelti paminklą, o meistras sutvarkė kapavietę.

„Greičiausiai po didelio vėjo ar medžio šaknys išjudino, – apie priežastis, dėl ko nugriuvo paminklas, svarsto I. Reivytienė. – Paminklas nebuvo pritvirtintas prie pamato armatūra, tik priklijuotas. Dabar meistras sutvirtino.“

Atliekant pabaigtuvių darbus, prisijungė ir Tirkšlių Juozo Vitkaus-Kazimieraičio pagrindinės mokyklos jaunųjų šaulių būrio vadas Stasys Paulikas.

Per Vėlines Mažeikių rajono jaunieji šauliai, tremtinių bendrijos atstovai nuo D. Musulo kapo nušlavė lapus, uždegė žvakių.

Kokia buvo D. Musulo gyvenimo istorija, kol kas tiksliai nežinoma. 1937 metų gegužės 28 dienos šaulių žurnale „Trimitas“ rašoma apie Žemalėje surengtą didelę šventę, joje paminėtas šaulys D. Musulas: „Po šaudymo buvo linksmoji šventės dalis – vakaras-gegužinė. Čia publikai kėlė nuotaiką jaukiai išpuošta daržinė ir groją du orkestrai. Vakarą paįvairino 2 v. komedija „Jonas nusižudė“ ir vykusiai šaulio D. Musulo papasakotas monologas.“

Greta D. Musulo Lėlaičių kapinėse palaidoti ir dar du 1941 metais gyvybės netekę asmenys: V. Kačerauskas (1918–1941), Rutkauskas (1929–1941).