Šiauliuose eksponuojami grafiko Eduardo Juchnevičiaus grafikos darbai

Artūro STAPONKAUS nuotr.
Plakatai su Eduardo Juchnevičiaus grafikos darbais eksponuojami Šiaulių miesto viešosiose erdvėse.
Minint 80-ąsias Eduardo Juchnevičiaus (1941–2011), Lietuvos grafiko, poeto, Prūsų ir Mažosios Lietuvos istorijos entuziasto ir propaguotojo, Šiaulių miesto menininko ir kūrėjo, gimimo metines, Šiauliai pasipuošė kūrėjo grafikos darbais. Plakatų autorius – Martynas Juchnevičius, šiuo metu Didžiojoje Britanijoje gyvenantis ir kuriantis dailininkas, animatorius, muzikantas, praeityje grojęs populiarioje roko grupėje „Lygiailyja“.

E. Juchnevičius gimė 1941 m. gruodžio 13 d. Vanaginėje (Kelmės r.). 1968 m. baigęs studijas tuometiniame Valstybiniame dailės institute ir įgijęs grafiko specialybę, grįžo į Šiaulius, ilgus metus dirbo Šiaulių vaikų dailės mokykloje ir visu savo likusiu gyvenimu bei kūryba atsidavė Šiaulių miestui ir Lietuvos vardo garsinimui.

Nuo 1970 m. E. Juchnevičius pradėjo dalyvauti asmeninėse ir grupinėse parodose Lietuvoje ir už jos ribų (Lenkijoje, Vengrijoje, JAV, Australijoje, Austrijoje, Italijoje), jo kūryba buvo pastebėta ir įvertinta. Autorius sukūrė lakštinės grafikos kūrinių (daugiausiai linoraižinių, ofortų), ekslibrisų, nutapė paveikslų, iliustravo knygas ir žurnalus („Nemunas“, „Švyturys“, „Moksleivis“).

E. Juchnevičius nagrinėjo ir gilinosi į Lietuvos istorijos, o labiausiai Prūsų ir Mažosios Lietuvos likimo vingius, jie ryškiai atsispindėjo jo diplominiame darbe „Prūsų nukariavimas“. Ir vėliau ši tema dailininkui liko labai svarbi.

FOTO APRASAS Nemažai linoraižinių ir estampų skirta Lietuvos istorijos didžiavyriams, skirtingoms ir svarbioms datoms pažymėti. Sukurti tokie grafikos ciklai kaip „Gediminaičių žūtis“, „Mažosios Lietuvos krikštai“, „Marių kronikos“, „Niurnbergo procesas“, „Šventųjų gyvenimai“ ir kiti. 1986-aisiais sukurtas estampas „Saulės mūšis“, skirtas Šiaulių miesto 750 metų sukakčiai paminėti. Tais pačiais metais laimėtas ir Talino grafikos trienalės „Grand Prix“ už diptiką „Daiktų epigonas / Brutalus švelnumas“.

2010 m. E. Juchnevičiui buvo įteikta Lietuvos Respublikos Vyriausybės kultūros ir meno premija „Už meistriškai atliktus, modernius ir ekspresyvius darbus“.

Autoriaus kūrinių turi Lietuvos dailės muziejus, Šiaulių „Aušros“ muziejus, Modernaus meno muziejus, Stepono Batoro, Nyírbátor miesto muziejus Vengrijoje.

E. Juchnevičių amžininkai prisimena kaip charizmatišką asmenybę, nenuilstantį Šiaulių meninio gyvenimo organizatorių.

E. Juchnevičius buvo šiauliečio dailininko, pedagogo, kraštotyrininko, scenografo, fotografo, dizainerio, vieno iš ekslibrisų pradininkų Lietuvoje Gerardo Bagdonavičiaus, kurio120-ąsias gimimo metinės minimos šiemet, mokinys.Plakatai Šiaulių miesto viešosiose erdvėse bus eksponuojami visą rugpjūčio mėnesį.