Šiaulių verslo bendruomenei pristatytas istorinis leidinys

Gintarės DAKNYTĖS nuotr.
Iš kairės: Jo­nas Nek­ra­šius, Vytis Lembutis, Aurimas Žvinys.
Liepos 5 dieną Venclauskių namuose (Vytauto g. 89, Šiauliai) vyko Jono Nekrašiaus ir Šiaulių prekybos, pramonės ir amatų rūmų (ŠPPAR) knygos „Šiaulių regiono lyderystė: amatai, pramonė ir prekyba XV– XXI a.“ pristatymas. Verslo ir kultūros bendruomenė susirinko pasidžiaugti šiuo svarbiu įvykiu, pabendrauti su leidinio autoriumi, prisiminti verslui svarbias istorijas.
Leidinyje aktualizuoti Šiaulių kraštui svarbūs istoriniai įvykiai, prisimenamos iškiliausios asmenybės, verslo laimėjimai, pabrėžiamas regiono unikalumas ir pasiekimai, kurie be regiono verslininkų gebėjimų nebūtų įmanomi.

 

Šiaulių lyderystė – akivaizdi nuo XV amžiaus

Renginį atidarė talentingas jaunasis akordeonistas, Šiaulių Sauliaus Sondeckio menų gimnazijos absolventas, Paryžiaus nacionalinės muzikos ir šokio aukštosios konservatorijos studentas Jonas Vozbutas. Jis atliko muzikinį kūrinį „Rečitalis Laisvei“, įprasmindamas ne tik svarbaus leidinio pristatymą, bet ir artėjančią Valstybės dieną.

Lietuvos kariuomenės karininkė, karo istorijos rekonstruktorė Elmyra Baljanaitė-Stanevičienė perskaitė pranešimą „Šiaulių miesto (karališkoji) ekonomija XIX a. karų sandūroje“. Ji pabrėžė, jog tuo laikotarpiu ne tik Lietuvai, bet ir Šiauliams labiausiai trūko resursų – tiek žmogiškųjų, tiek ekonominių.

„Nors tuomet jau nebebuvo Lietuvos valstybės, tačiau visuomenė demonstravo siekį susigrąžinti prarastos valstybės statusą. Lietuvą šiuo atveju suprantame kaip buvusios LDK teritoriją, egzistavusią iki Abiejų Tautų Respublikos padalijimų, kadangi bajorų savimonėje ir politinėse aspiracijose, kuriomis jie vadovavosi stodami į kovą, vyravo būtent tokia teritorinės tėvynės samprata“, – kalbėjo E. Baljanaitė-Stanevičienė.

Pranešėja akcentavo, jog šiauliečių lyderystė yra „užkoduota“ mūsų kraujyje ir daugelyje sričių buvo akivaizdi jau nuo XV amžiaus.

Leidinyje įamžino Šiaulių krašto verslo istorijas

ŠPPAR prezidentas Vytis Lembutis pasidžiaugė, jog knygos išleidimas sutapo su gražia proga: Lietuvos prekybos ir pramonės rūmų įkūrimo šimtmečiu. 1924 m. pagal Lietuvos Prezidento Antano Smetonos dekretą priimtas Lietuvos prekybos ir pramonės rūmų įstatymas.

„Mūsų tautos žadintojas ir patriarchas Jonas Basanavičius labai gražiai pasakė – „tauta, nežinanti savo praeities, neturi ateities“. Girdint daug diskusijų apie Šiaulių regiono verslo istorinius įvykius ir skirtingas jų interpretacijas seniai kirbėjo mintis turėti istorijos metraštį, kuris galėtų įamžinti visus Šiaurės Lietuvos verslo istorijos pokyčius ir iškilias asmenybes. Ir šiai idėjai tašką padėjo Jonas Nekrašius. Taip prasidėjo beveik trejus metus trukęs knygos kelias“, – prisiminė V. Lembutis.

Nors ši knyga nėra grožinis literatūros kūrinys, bet autoriaus J. Nekrašiaus plataus požiūrio dėka jame galima užčiuopti grožinei literatūrai būdingų bruožų, pradedant asmenine patirtimi apsakomomis istorijomis ir baigiant pasakojimais iš iškilių asmenybių gyvenimo.

„Visgi, didžiausia šios knygos vertė – istorinis Šiaulių krašto, prekybos, pramonės ir amatų faktų liudijimas. Skaičiuojame jau ne vieną šimtą metų verslo istorijos – tai yra neįkainojamas istorinis turtas, primenantis Šiaulių kraštui ir visai Lietuvai aktualius ir prasmingus įvykius“, – dėkodamas susirinkusiems už domėjimąsi Šiaulių regiono verslo ir ekonomine raida sakė ŠPPAR prezidentas.

Ištraukas iš knygos susirinkusiems skaitė Valstybinio Šiaulių dramos teatro vadovas Aurimas Žvinys. Į bendrą diskusiją įsitraukė knygos autorius J. Nekrašius, ŠPPAR prezidentas V. Lembutis, Šiaulių „Aušros“ muziejus direktorius Raimundas Balza, Šiaulių turizmo informacijos centro (TIC) direktorė Rūta Stankuvienė ir kiti renginio dalyviai.

Pasibaigus oficialiai renginio daliai knygos autorius J. Nekrašius pakvietė susirinkusius pabendrauti neformalioje aplinkoje prie kavos puodelio ir kiekvienam norinčiam įteikė knygą su autografu.