Šiaulių dailės galerijoje – naujos parodos

Šiaulių dailės galerijos nuotr.
Šiaulių dailės galerijos direktorė Ernesta Šimkienė ir jos pavaduotojas menotyrininkas Virginijus Kinčinaitis (pirmas iš dešinės) sveikino parodos autorius Bronių Rudį (antras iš kairės) ir Joną Nekrašių.

Rugpjūčio 1 dieną Šiaulių dailės galerijoje pristatytos Broniaus Rudžio kūrybos paroda „Branio cezario pjūvis“ ir Jono Nekrašiaus fotografijos parodos „Voyages“ ir „Metų laikai“.

Personalinėje Lietuvos dailininkų sąjungos Šiaulių skyriaus pirmininko B. Rudžio parodoje piešiniai, objektai, instaliacijos darniai įsikuria vienoje parodinėje erdvėje. Vyrauja pagrindinė medžiaga – popierius. Šiaulių dailės galerijoje – tai jau aštuonioliktas autoriaus kūrybinis pjūvis, tik pirmą kartą kaip Branio. Vardas autorių pasivijo iš tėviškės, kaip vaikystės prie Žaliosios girios aidas, kai tuomet jis buvo Braniukas. Vėliau (ir iki dabar) jis į Vepus sugrįžta kaip aukštaitis Branys.

„Pirmąją paroda su kurso draugu surengėme prieš penkiasdešimt metų. Patys buvome bevardžiai be patirties, todėl tai buvo tik tapybos ir skulptūros paroda. Atlikti ilgame kūrybiniame laikotarpyje susikaupusių kūrinių parodą ir įvardinti, kad tai bus – Broniaus Rudžio penkiasdešimties kūrybos metų apžvalginė paroda? Toks ilgas renginio vardas? Gal gyvenimo apžvalga, pjūvis? Sutikime, kad tai tam tikras pjūvis, kai bandoma susikurti sąlygą įgalinančią pažvelgti anapus autoriaus vizualinio matymo, atgal į jo praeitį ir tuo pačiu į ateitį“, – sako R. Rudys.

Fotografas, kultūrologas, keliautojas Jonas Nekrašius atidarė dvi fotografijų parodas: „Voyages“ ir „Metų laikai“.

Parodoje „Voyages“ autorius pristato kelionėse užfiksuotus momentus, gamtą, žmones.

J. Nekrašius yra aplankęs per 80 šalių ir tautų. Keliauta Australijoje, Tasmanijoje, Egipte, Maroke, Tunise, Japonijoje, Kinijoje, Pietų Korėjoje, Nepale, Graikijoje, Indijoje, Islandijoje, Ispanijoje, Italijoje, Maltoje, Kipre, Škotijoje, Šveicarijoje, Ukrainoje ir kitose šalyse.

Kelionėse ir ekspedicijose J. Nekrašius fotografuoja ir filmuoja, tad sukaupė didžiulį kelionių antropologijos archyvą.

„Šioje parodoje dalinuosi kai kuriomis, mano nuomone, įsimintinomis nuotraukomis ir ekspedicijų vaizdais. Kelionėse labiausiai mane traukia įvairių tautų žmonės, kurie kalba savo kalba, laikosi tradicijų, papročių, jiems įprasto gyvenimo būdo. Žmonių portretuose ir jų buities fotografijose siekiau užfiksuoti tai, kas tuo metu man įsiminė, kas leido pajausti svečios šalies kultūrą ir estetiką. Mane visados traukė kelionės jachtomis, kateriais ir jūrų laineriais. Nesu abejingas buriavimui ir kruizinėms kelionėms. 2023 metais išleidau knygą „Šiaulių buriuotojai ir vandens sportas“, pasakojančią apie buriuotojų startus, jų žygius perplaukiant Atlantą, kitus vandenynus. Todėl neatsitiktinai šiai parodai leitmotyvu pasirinkau prancūzų kalba atliekamą dainą „Voyage, Voyage“, – apie parodą sako autorius.

(Ne)spalvotos mobiliografijos parodoje „Metų laikai“ eksponuojamos nuotraukos, užfiksuotos išmaniuoju telefonu: tai, ką tam tikru momentu mato akis, žvilgsnis, objektyvas.

„Miestas, kaip ir žmonės, gyvena savo gyvenimą. Tai matyti ir iš vaizdų, įamžintu mobiliuoju telefonu. Su juo beveik niekada nesiskiriu. Jis mano palydovas, kai kyla noras užfiksuoti įstrigusį vaizdą ar akimirką. Vaikščiodamas gimtojo Šiaulių miesto gatvėmis šviečiant saulei, tvyrant rūkui ar siaučiant vėjui, lyjant ar krintant sniegui gaudai tai, kas kartais lieka neužfiksuota mintimis ar regėjimu. Svarbu pagauti akimirką, pajausti daikto ar judėjimo esmę“, – sako autorius.

Pasak J. Nekrašiaus, jo fotografijose atsispindi nuotaikos ir esmės paieškos, vaizdo raiška susijusi su formos ir turinio kompozicija, detalėmis ir fragmentais – visa tai padeda naujai atskleisti mums įprastus daiktus, kurie daugelio lieka nepastebėti, nepajausti.

Mobiliuoju telefonu fotografuota įvairiu metu laiku: pavasarį, vasarą, rudenį ir žiemą. Ryte ir dieną, vakare ir naktį. Tai – pastarųjų metų fotografijos.

Ši paroda – ir autoriaus atminties dėlionė, kurią papildo Antonijaus Vivaldi muzikos kūrinys „Metų laikai“. Paroda skiriama autoriaus sesers Virginijos (1944–2024) atminimui.

B. Rudžio ir J. Nekrašiaus parodos veiks iki rugpjūčio 31 dienos.