
Naujausios
Pilietiškumo pamokoje atgimė tarpukaris
Kelmės krašto muziejuje surengta Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečiui skirta pilietiškumo pamoka ,,Ženklai ir įvykiai, menantys Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimą “.
Septynių rajono mokyklų mokinių komandos parengė pranešimus apie 1918–1940 metų savo kraštą, jo žymius žmones ir to meto įvykius, dalyvavo viktorinoje, kurioje reikėjo atpažinti anuometinę Lietuvą menančius daiktus, rašė žinutes bei pasiuntė laiko kapsulę ateities kartoms.
Regina MUSNECKIENĖ
reginamus@skrastas.lt
Smulkus, bet gyvybingas tarpukario ūkis
Remdamiesi įvairiais šaltiniais mokiniai surinko nemažai medžiagos apie 1918–1940 metų savo krašto ūkį. Kelmės „Aukuro“ pagrindinės mokyklos mokinė Justė Beinorytė pristatė Kelmės pieninės veiklą.
Pieno perdirbimo tradicijos Kelmėje siekia devynioliktąjį amžių. 1891 metais šalia Kelmės esančiame Pagojo dvare buvo įkurta pienininkystės mokykla, kuri kasmet paruošdavo po devynis mokinius.
1925 metais įkurta pieno perdirbimo įmonė „Džiaugsmas“. Joje dirbo meistras, garo katilo kūrikas ir po 4–5 darbininkus. Vasarą darbininkams tekdavo dirbti po 10–12 valandų. Žiemą dalis jų buvo atleidžiami.
Įmonė vėliau įkūrė ir savo parduotuvę. Joje prekiaudavo sviestu, grietine, sūriais, pienu. Produktai būdavo nefasuoti.
Tačiau pieno mažai kas pirkdavo. Daugelis gyventojų patys laikydavo karves, turėdavo pieno sau, o atlikusį parduodavo pieninei. Pieną „Džiaugsmui“ tiekė 926 gyventojai. Jie laikė 2823 karves.
1939 metais pieninė pardavė 197 tonas sviesto. Gamino ne tik varškės, bet ir apvalųjį olandų sūrį.
Vaiguvos Vlado Šimkaus pagrindinės mokyklos komanda taip pat akcentavo, jog tarpukariu Vaiguva buvo laikoma dideliu miestu. Čia darbavosi daug amatininkų. Buvo pastatyta pieninė „Birutė“. Veikė smulkaus kredito draugija. 1937 metais įkurta vaikų prieglauda.
Tytuvėnų gimnazijos moksleivės savo pranešime minėjo, jog krašto vystymuisi labai pasitarnavo netoli miestelio nutiestas geležinkelis. Juo, atkūrus Lietuvos valstybę, intensyviai naudojosi ūkininkai. Geležinkeliu būdavo išvežami javai, gyvuliai, mediena.
Mokyklose dėstė profesoriai
Kelmės J. Graičiūno gimnazijos mokinės savo pranešime akcentavo švietimą. 1921 metais profesorius Konstantinas Kurnatauskas ir kunigas Petras Janušauskas Kelmėje įkūrė Švietimo draugiją. Kiek vėliau Gruževskių dvare įkūrė ir ne valdžios mokyklą. Pirmuoju šios mokyklos direktoriumi tapo profesorius Konstantinas Kurnatauskas. Jis dėstė vokiečių ir lotynų kalbas.
Nuo 1932 metų Kelmės progimnazijai vadovavęs Jonas Graičiūnas ypač aktyvino popamokinę veiklą. Veikė literatų būrelis. Mokiniai rašė eilėraščius, sukūrė laikraštį. Statydavo vaidinimus.
Veikė ir istorikų, kūno kultūros būreliai. Įdomiausias buvo antikos būrelis, kuriame mokiniai mokėsi lotynų kalbos, sudarinėjo lotynų – lietuvių kalbų žodynus, skaitė antikos rašytojų kūrinius, bendravo su kitų šalių mokiniais.
1924 metais ir Tytuvėnuose buvo įkurta pradžios mokykla. Ji veikė mediniame name, kuriame dabar įsikūrusi biblioteka. Apie tai kalbėjo Tytuvėnų gimnazijos komandos narės Iveta Jonušaitė, Živilė Leskauskaitė ir Greta Žemaitytė.
Iš Tytuvėnų kilęs tarpukario Lietuvos poetas, prozininkas, vertėjas ir žurnalistas Antanas Rimydis.
Daug dėmesio švietimui ir kultūrai buvo skiriama Romerių dvare, kuriame lankydavosi daug švietėjų ir menininkų.
Pakražančio gimnazijos mokinės pasakojo apie Žalpių mokyklos statybą 1920 metais. Gyventojai suvilko 300 rąstų, surinko 2000 markių ir buvo pastatyta mokykla. Joje mokinių iš pradžių buvo tiek daug, kad suoluose turėdavo sėdėti po tris.
Šaukėnų V. Pūtvio-Putvinskio gimnazijos komanda savo pranešime taip pat kalbėjo apie pirmąją miestelio mokyklą, į kurią užklysdavo bermontininkai, o kartais – kiaulės ir ožkos, nes klasė buvo be durų.
Kraštas davė daug žymių žmonių
Pakražančio gimnazijos komanda apžvelgė iš Žalpių miestelio kilusius žymius žmones.
Čia gimė gydytojas, pirmasis Homero „Iliados“ ir „Odisėjos“ vertėjas į lietuvių kalbą Jeronimas Ralys.
Žalpiai davė ir žinomą vargonų meistrą Joną Garalevičių, įkūrusį įmonę „Fabrika muzikos instrumentų“ ir pastačiusį apie 20 naujų bei suremontavusį apie šimtą senų vargonų, o vėliau sukonstravusį net sklandytuvą. Statyti vargonus J. Garalevičius mokėsi Barnino Griunebergo vargonų statybos įmonėje Ščecine.
Žalpius tarpukariu garsino ir Lietuvos Steigiamojo Seimo narys, 1917 metų Vilniaus konferencijos dalyvis Kazimieras Ralys. Su tėvu dirbęs Amerikoje ir ten savarankiškai mokęsis jis grįžo į Lietuvą. Savarankiškai pasiruošė mokytojo egzaminui. Dirbo daraktoriumi, paskui baigė agrotechnikos kursus ir darbavosi Žemės ūkio banke. Priklausė Valstiečių sąjungai, tapo antrojo ir trečiojo Seimo nariu. Jis propagavo blaivybę ir vegetarizmą. Sovietų laikais buvo ištremtas į Sibirą.
Apie žymius savo krašto žmones pasakojo ir Kražių Žygimanto Liauksmino gimnazijos mokiniai. Jie akcentavo 1919 metais ypač suaktyvėjusią pavasarininkų veiklą. Šios organizacijos nariai kūrė labdaros ir švietimo organizacijas.
Aktyvus pavasarininkų rėmėjas buvo kunigas Stanislovas Rimkus. Jis įsteigė Kražių skerdynių muziejų, pavasarininkų biblioteką ir arbatinę, 300 vietų salę, leido laikraštį „Kražių aidai“, įkūrė Motiejaus Valančiaus universiteto Kražių skyrių.
1940 metais šis kunigas buvo suimtas, o vėliau sušaudytas.
Šaukėniškiai minėjo jų krašte gyvenusį Šaulių sąjungos įkūrėją ir vadą, knygnešių globotoją, švietėją, kultūros puoselėtoją dvarininką Vladą Pūtvį-Putvinskį bei kanauninką Joną Staševičių.
Pamoka Lietuvos valstybės šimtmečiui
Rajono mokyklų komandos pristatė septynis pranešimus iš įvairių Kelmės krašto vietovių. Po to dalis jų dalyvavo viktorinoje, kurioje reikėjo atpažinti tarpukarį menančius muziejaus eksponatus, dalis rašė žinutes ateinančioms kartoms, kad pasiųstų joms laiko kapsulę.
Susumavus rezultatus paaiškėjo nugalėtojai. Istorinių žinių konkurso "Ženklai ir įvykiai, menantys Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimą“, skirto atkurtos Lietuvos šimtmečiui paminėti, nugalėtojais tapo Kelmės J. Graičiūno gimnazijos komanda, kurią parengė mokytojas E. Ūksas (pirmoji vieta), Tytuvėnų gimnazijos komanda, kurią parengė mokytojas E. Butkus (antroji vieta) ir mokytojos V. Andrulienės parengta Kražių Žygimanto Liauksmino gimnazijos komanda, pelniusi trečiąją vietą.
Pilietiškumo pamoką miuziklu „Jūratė ir Kastytis“ pradėjo Kelmės J. Graičiūno gimnazijos mokiniai, vadovaujami muzikos mokytojo eksperto Svajūno Klimo.
Pilietiškumo pamokas Kelmės krašto muziejus rengia jau ne pirmą kartą.
Kelmės krašto muziejaus archyvo nuotr.
Švietimo draugija Kelmės progimnaziją įkūrė viename iš dvaro pastatų, šalia Vilbėno. Namas tebestovi ir dabar.
Vienas iš Švietimo draugijos steigėjų buvo kunigas Petras Janušauskas.
Toks Kelmės pieninės sunkvežimis 1933 metais surinkdavo pieną.
Autorės nuotr.
Kelmės „Aukuro“ pagrindinės mokyklos mokinė Justė Beinorytė išsamiai papasakojo apie Kelmės pieninės veiklą tarpukariu.
Kelmės J. Graičiūno gimnazijos mokiniai pilietiškumo pamoką, skirtą Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečiui, pradėjo miuziklu „Jūratė ir Kastytis“.
Rimanto SERVOS nuotr.
Konkurso nugalėtojai iš Kelmės, Tytuvėnų ir Kražių, jų mokytojai ir pilietiškumo pamoką organizavę muziejaus darbuotojai džiaugiasi pergale.