Pakruojyje pirmą kartą pristatoma Žibunto Mikšio ir Miriam Meras kūryba

Gintarės DAKNYTĖS nuotr.
Vasario 11 dieną Janina Ališauskienė kviečia atvykti į Pakruojį, čia vyks parodos „Tėvynė ten, kur laisvė“ atidarymas. Pakruojo ugniagesių draugijos stoginėje bus pristatytas ir Rainer Mordmüller išleistas albumas, skirtas Žibuntui Mikšiui.
Vasario 11 dieną dviejose Pakruojo miesto parodų erdvėse bus pristatyta dviejų garsių autorių grafikos paroda „Tėvynė ten, kur laisvė“. Pakruojo ugniagesių draugijos stoginėje bus eksponuojami žymaus grafiko Žibunto Mikšio (1923–2013) linoleumo raižiniai, ofortai, litografijos, dailininko knygos-klijuotinės, „draugystės kūriniai“ ir kita, o Pakruojo sinagogos antrajame aukšte – Ž. Mikšio žmonos Miriam Meras (Paryžius) litografijos. Kūriniai į parodą atkeliavo iš buvusios ilgametės „Laiptų galerijos“ direktorės Janinos Ališauskienės ir jos vyro Vyganto Ališausko kolekcijos. Parodos atidaryme bus pristatytas ir Rainer Mordmüller išleistas albumas „Žibuntas Mikšys“.

Parodos „Tėvynė ten, kur laisvė“ atidarymas Pakruojo ugniagesių draugijos stoginėje vyks vasario 11 dieną 17 valandą.

Pasak parodos organizatorės J. Ališauskienės, pirmą kartą pakruojiečiams ir miesto svečiams bus pristatyta vieno likimo, vienos šeimos dviejų dailininkų – Žibunto Mikšio ir jo žmonos Miriam Meras – kūryba.

„Ž. Mikšio nebėra, išėjęs, jo kūryba eksponuojama stoginėje, kur bokštelis – tarp dangaus ir žemės. O Miriam gyva, ji žydė, jos darbai yra sinagogoje. Atidarymas vyks stoginėje, abi ekspozicijas bus galima lankyti visą vasarį. Uždarymas vasario 27 dieną 17 valandą vyks jau Pakruojo sinagogoje. Praeitis, dabartis, gyvenimas toliau eina – man atrodo simboliška eksponuoti kūrybą dviejose vietose – tai savotiškas tiltas. O kartu ir vienoje, ir kitoje erdvėje bus abiejų autorių darbų“, – sako J. Ališauskienė. Abi ekspozicijas parengti padėjo dailininkas Kornelijus Užuotas.

J. Ališauskienės pažintis su Ž. Mikšiu prasidėjo 1993 metais nuo mažos ekslibriso parodos „Laiptų galerijoje“ – parodą tuomet padėjo surengti profesorius Vytautas Bikulčius.

Pamažu su Ž. Mikšiu ir jo žmona užsimezgė draugystė, susitikimai tęsėsi ir Paryžiuje, ir Šiauliuose. J. Ališauskienei itin brangūs viename iš laiškų parašyti Ž. Mikšio žodžiai: „<...> tu brolio neturėjai, tai priimk tokiu mane“.

Nuo 1995 metų, menininkui atvykus skaityti paskaitų Šiaulių universitete, su „Laiptų galerija“ užsimezgė itin glaudi draugystė. Pasak J. Ališauskienės, Ž. Mikšio dėka į Šiaulius 1996 metais buvo atvežta Vytauto Kasiulio litografijos paroda, 1997 metais – Miriam Meras litografijų paroda, 2001 metais kūrybą pristatė žymus Vokietijos dalininkas, Ž. Mikšio draugas Rainer Mordmüller, o 2010 metais „Laiptų galerijoje“ atidaryta abiejų draugų bendra paroda.

Asmeninėje kolekcijoje Ališauskai saugo linoleumo raižinius, ofortus, ekslibrisus, piešinius, knygas, klijuotines, dienoraščius ir kita, kolekcijos parodos yra apkeliavusios daug Lietuvos miestų galerijų, muziejų Vilniuje, Klaipėdoje, Šiauliuose, Panevėžyje, Kėdainiuose, Joniškyje, Kelmėje.

Ypatingas dėmesys Ž. Mikšiui buvo skirtas 2023 metais, minint jo gimimo šimtmetį. Lietuvos nacionalinis dailės muziejus išleido prisiminimų knygą „Žibuntas Mikšys. Kad būtų sugrįžtama“, jo bičiulis Rainer Mordmüller – albumą „Žibuntas Mikšys“.

Jubiliejiniai metai buvo pradėti asmeninės Ališauskų kolekcijos paroda „Laiptų galerijoje“. Parodoje eksponuota Ž. Mikšio darbų retrospektyva nuo pirmųjų raižinių, dokumentai, fotografijos, klijuotinės knygos, dienoraštis, laiškai, bendri kūriniai su vokiečių menininku R. Mordmüller, Miriam Meras darbai. Vėliau darbai iš kolekcijos buvo atrinkti į parodą Vytauto Kasiulio dailės muziejuje, kuri užbaigė Ž. Mikšio šimtmečio minėjimą.

Pakruojyje, pasak J. Ališauskienės, bus pristatyta mažiau nei trečdalis saugomos kolekcijos.

J. Ališauskienei labai svarbu skleisti Ž. Mikšio kūrybą, tai – tarsi misija: „Juk todėl ir paliko, kad išliktų, kad apie jį žinotų, kad būtų rodoma, kad nebūtų užmiršta. Jaučiu įsipareigojimą.“

Ž. Mikšys (1923–2013) gimė Kaune, meno pagrindus įgijo Kauno jėzuitų gimnazijoje, čia jam dailės pamokas dėstė skulptorius Alfonsas Janulis (1909–2003). 1946–1949 metais studijavo Niurnbergo ir Štutgarto valstybinėse meno akademijose. Nuo 1962 metų įsikūrė Paryžiuje.

Miriam Meras gimė Vilniuje. 1972 metais kartu su tėvais išvažiavo į Izraelį. Ten baigė vidurinę meno mokyklą ir 1978 metais įstojo į Izraelio meno akademiją. 1982 metais, gavusi diplomą, išvyko gyventi į Paryžių. Dalyvavo parodose Italijoje, Japonijoje Švedijoje, Lietuvoje.