
Naujausios
Nurokų bankroto byla
Artūras ŠINKEVIČIUS
Šiaulių universiteto Istorijos ir politikos magistrantūros programos II kurso studentas
Ir visoje Lietuvoje, ir Šiaulių mieste tarpukario metais didelį vaidmenį pramoniniame bei ekonominiame gyvenime vaidino žydai. Šiauliuose savo odos fabriką buvo įsteigęs Chaimas Frenkelis, broliai Choronžickiai, Rogalinai, Nurokai. Brolių Vulfo ir Bencelio Nurokų XIX a. pab. įkurtas garinis odų apdirbimo fabrikas (beveik nepakitęs gamybinio pastato fasadas bei kaminas yra integruotas į laisvalaikio ir pramogų centro „Tilžė“ interjerą) buvo laikomas antruoju fabriku pagal dydį ir apyvartą Šiauliuose po Chaimo Frenkelio fabriko.
Šiaulių mieste taip pat veikė nemažai žydų įkurtų bankų.
XX a. 3-iojo dešimtmečio pradžioje vieną tokių bankų įsteigia broliai Nurokai Vulfas, Bencelis ir jaunėlis Joselis. Tačiau jų valdomo banko veikla nepasižymėjo dideliu skaidrumu: duomenys, siekiant pritraukti daugiau indėlininkų, būdavo klastojami, banko lėšos buvo naudojamos Nurokų asmeninėms reikmėms, odos fabriko nuostoliams padengti ir pan. Todėl, indėlininkams pasiskundus, jo veikla susidomėjo teisėsauga.
Šiaulių Apygardos Teisme brolių Nurokų bankroto byla nagrinėta 1932 metais. Jos protokolai bei kita bylos medžiaga yra išlikusi iki šių dienų ir yra saugoma Šiaulių miesto „Aušros“ muziejuje (bylos inventorinis numeris: ŠAM I-R 12636). Šią bylą muziejus įsigijo 2016 metais, kuomet gavo finansavimą pateikęs paraišką Lietuvos kultūros tarybos Kultūros rėmimo fondo lėšomis finansuojamų projektų konkurse.
Brolių Nurokų bankroto bylą sudaro 631 lapas. Šiame dokumentų rinkinyje esantys dokumentai lietuvių, rusų bei vokiečių kalbomis rašyti ir ranka, ir spausdinimo mašinėle. Daugumą Nurokų bankroto byloje esančių dokumentų galima suskirstyti į keturias atskiras grupes:
• Nukentėjusio kvotos (tardymo) protokolai;
• Liudininko (liudytojo) kvotos (tardymo) protokolai;
• Įtariamojo kvotos protokolai;
• Kaltinamo (kaltinimo) tardymo protokolai.
Didžiąją protokolų dalį sudaro nuo Nurokų banko namų veiklos nukentėjusiųjų asmenų protokolai. Tokių asmenų galima priskaičiuoti daugiau nei kelis šimtus (tikslus nukentėjusių asmenų skaičius byloje neminimas, nors to meto laikraščiuose rašoma, jog nuo banko veiklos nukentėjo maždaug 300 asmenų).
Bankroto bylos pradžioje yra Valstybės gynėjo pareigas užimančio asmens prierašas: „Prašau pradėti tardymą, sekant žymes nusikaltimo, numatyto B. St. 580, 591 ir 574 str.“. Konkretus minėtų Baudžiamojo Statuto straipsnių turinys byloje nėra nurodytas, tačiau panagrinėjus Martyno Kavolio (Vyriausiojo Tribunolo Prokuroro padėjėjo) ir S. Bieliackino (Vytauto Didžiojo Universiteto profesoriaus) 1934 m. parengtą leidinį „Baudžiamasis statutas su papildomaisiais baudžiamaisiais įstatymais...“, galima teigti, jog broliai Nurokai baudžiamojon atsakomybėn patraukti dėl jiems „pavesto svetimo judamojo turto“ pasisavinimo, „melagingų žinių“ skleidimo bei sukčiavimo.
1932 m. rugsėjo 19–20 d. Nurokų banko namuose atliekama dokumentų apžiūra, kurios metu, pasak byloje esančio pranešimo, „nustatytos melagingos žinios“. Nurokų banko namų patikra (revizija) yra ne kartą atliekama ir vėliau. Todėl bankroto byloje pateikti ir banko revizijos aktai bei 1932 m. sausio 1 d. Balansas (brolių Nurokų banko namų finansų apskaitos dokumentas)
Išanalizavus nukentėjusiųjų kvotos (tardymo) protokolus, nustatyta, jog jų apklausos vykdytos nuo 1932 m. rugsėjo 7 d. (pirmasis protokolas) iki 1932 m. lapkričio 11 d. (paskutinysis protokolas).
Absoliučios daugumos nukentėjusiųjų nuo brolių Nurokų banko namų braižas panašus: klientai, „įnešę“ į minimą banką tam tikrą sumą pinigų, po kelerių metų tikisi juos atgauti kartu su tam tikra procentų suma. Tačiau, negana to, jog jie negauna procentų – jie taip pat neatgauna ir savųjų pinigų.
Pirmajame skunde, kuris datuojamas 1932 m. rugsėjo 6 d., rašoma, jog Petras Kriščiūnas nuo 1928 m. dėdavo pinigus į brolių Nurokų banką. Iki 1932 m. balandžio mėn. buvo padėta apie 25 tūkst. Lt (tai buvo didžiausia pinigų suma, kuri užfiksuota analizuojant bylą aut. past.). Vėliau dalį pinigų savininkas išsiėmė. Už likusius pinigus bankas žadėjo mokėti 8–9 proc. 1932 m. rugpjūčio mėn. klientui panorus išsiimti tam tikrą sumą pinigų, jam buvo pareikšta, jog bankas pinigų nebeturi. Vėliau pasklido žinia, jog bankas „likviduojasi“. Šiuo skundu taip pat buvo pareikalauta broliams Nurokams iškelti baudžiamąją bylą. Nurodyta ir ieškinio suma – „apie 25000 Lt.“.
Pirmojo skundo prieš Nurokus autoriui buvo 44 metai. Tačiau šiame procese nukentėjusiųjų asmenų amžius varijuoja nuo 29 metų iki 79 metų.
Šioje byloje be banko revizijos aktų, kredito laiškų ir kitų dokumentų, užfiksuotas ir faktas, jog 1929 m. kovo 23 d. brolių Nurokų odų fabrike įvyksta didelių nuostolių padaręs gaisras. Pats fabrikas apdraustas keliose užsienio draudimo bendrovėse. Tačiau pinigai, gauti iš draudimo bendrovių, nepriskiriami pajamoms. Fabriko knygose gaisro nuostoliai „nurašyti“.
Nagrinėjant bankroto byloje esančius protokolus, galima plačiau sužinoti apie pačius Nurokus:
• Vardas, pavardė: Vulfas Nurokas.
• Gimimo vieta: Šiauliai.
• Gimimo metai: 1871 m.
• Šeimyninė padėtis: Vedęs.
• Motinos vardas, pavardė: Reveka Garlevskaitė.
• Išsimokslinimas: Mokėsi privačiai. Rašyti ir skaityti moka.
• Užsiėmimas nusikaltimo metu: Fabrikantas.
• Turtas nusikaltimo metu: Namai Šiaulių mieste ir dalis odų fabriko.
• Vardas, pavardė: Bencelis Nurokas.
• Gimimo vieta: Šiauliai.
• Gimimo metai: 1875 m.
• Šeimyninė padėtis: Vedęs
• Motinos vardas, pavardė: Reveka Godlevskaitė.
• Išsimokslinimas: Šiaulių gimnazija, IV klasės. Dorpato (Jurjevo) universitetas nebaigtas. Freibergo odų mokyklos praktikantas (Saksonijos odų akademija).
• Užsiėmimas nusikaltimo metu: Fabrikantas
• Turtas nusikaltimo metu: Namai Šiaulių mieste ir dalis odų fabriko.
• Vardas, pavardė: Šachno Nurokas.
• Gimimo vieta: Šiauliai
• Gimimo metai: 1907 m.
• Šeimyninė padėtis: Nevedęs.
• Motinos vardas, pavardė: Jevgenija Zeldovičaitė.
• Išsimokslinimas: Aukštasis išsilavinimas. Realinė gimnazija Vokietijoje.
• Užsiėmimas nusikaltimo metu: Fabrikantas.
• Turtas nusikaltimo metu: Dalis fabriko.
Analizuojant protokolus matyti, jog 1932 metais vienas iš brolių ‒ Bencelis ‒ buvo apklausiamas dukart (rugsėjo 9 d. kaip įtariamasis, rugsėjo 23 d. kaip kaltinamasis); Vulfas Nurokas buvo apklausiamas triskart (rugsėjo 9 d. kaip įtariamasis, rugsėjo 23 d. kaip liudininkas ir kaip kaltinamasis). Trečiasis brolis – Šachno Nurokas – remiantis pateiktais duomenimis, buvo apklausiamas tik kartą (rugsėjo 9 d. kaip įtariamasis).
Šachno Nurokas apklausos protokole nurodė, jog jis daugiausia rūpinosi odų fabriko reikalais. Banke jis dirbo tik laikinai – atlikdavo kasininko pareigas. Tuo pačiu jis mini, jog tikruoju banko kasininku buvo Latvijos pilietis Izaokas Ritenbergas.
Apklausos, vykusios rugsėjo 9 d. (numanoma – kadangi data (diena) protokole yra prasitrynusi) metu Vulfas Nurokas teigė, jog su broliais asmeninį banką turi jau nuo prieškario laikų – nuo 1893 m. Lietuvoje toks bankas, kaip privatus, veikia nuo 1920 m. (tačiau Bencelis Nurokas teigė, jog banko atidarymui Lietuvoje leidimas duotas 1922 m. rugpjūčio 19 d.).
Vulfas Nurokas pažymi, jog "<...> bankas skaitosi vardu mano, tai yra Vulfo Nuroko, Bencelio Nuroko, Šachno Nuroko, Eugenijos Nurokienės ir Bertos Nurokaitės ir mes visi už banką esame atskaitomingi". Pastarieji du asmenys apklausiami nebuvo – byloje tokių protokolų nerasta.
Broliai Nurokai apklausų metu tikina nežinoję, jog banko veiklai Lietuvoje pradėti yra būtinas antras leidimas (Bencelis Nurokas pamini 1924 metus – metus, pagal kurių įstatymą toks leidimas tapo reikalingas; tačiau Vulfas Nurokas mini 1925 m.). Koks vis dėlto tai yra įstatymas – byloje nesukonkretinama, todėl lieka neaišku, apie kokį leidimą buvo kalbama.
Vulfas Nurokas ir jo brolis Bencelis Nurokas kaltais neprisipažįsta. Kalbėdami apie indėlininkus jie neneigia fakto, jog jų pinigai (nemaža pinigų dalis) buvo naudojama odų fabriko reikmėms, taip pat ir jo remontui po gaisro.
Pasak Bencelio Nuroko – banko namų kapitalo pagrindą sudarė odų fabrikas, "<...> kurio turtu buvo atsakoma už banko namų pasižadėjimus".
Atmesdami kaltinimus jie teigė, jog jų bankas kas tris mėnesius (o vėliau ir kas mėnesį) Lietuvos Finansų Ministerijai siųsdavo "žinias apyskaitas". Banke taip pat reguliariai lankydavosi ir kreditų inspektorius Ragavičius. Jokių pretenzijų bankui nei jis, nei Ministerija nereikšdavo.
Kaip yra minėjęs Bencelis Nurokas – "Lietuvoje daug kas žinojo, jog tokie Nurokų banko namai veikia Šiauliuose".
Sutapimas ar ne, tačiau Bencelis Nurokas apklausos dieną (1932 m. rugsėjo 23 d.) teigė, jog tądien įvyko indėlininkų susirinkimas, kuriame pažadėta su visais atsiskaityti (nors, kaip teigė 1933 m. kovo 23 d. laikraštis "Dienos Naujienos" – su visais skolininkais bus įmanoma atsiskaityti tik po kelių dešimčių metų).
Apie banke esančias "melagingas žinias" Bencelis Nurokas teigė nieko nežinąs ir tuo netikįs. Banko namų Balansą, pasak jo, sudarinėdavo, pasirašinėdavo bei Finansų Ministerijai išsiųsdavo banko buhalteris (Chanė Taub) ir Vulfas Nurokas.
Vulfas Nurokas vienos iš apklausų metu teigė, jog pasklidus žiniai apie galimą banko namų likvidavimą, indėlininkai ėmė prašyti savo pinigų, nors dar nebuvo atėjęs tam tikras terminas. Todėl Nurokai buvo priversti savo banko namus įkeisti Lietuvos Bankui (1932 m. gegužės mėn. ar birželio mėn.). Iš pastarojo buvo gauta garantija dėl 300 tūkst. litų, tačiau Nurokai vėliau gavo tik 250 tūkst. litų (Šachno Nurokas protokole teigė, jog buvo gauta pusė norimos sumos, o kita pusė – garantija). Nurokų banko namuose buvo pakabintas "plakatas" su užrašu: "Indėlininkai kurie nori ant savo indėlių gali gauti Lietuvos Banko garantiją, kuri kainuos 3 metinius nuošimčius". Per maždaug savaitę laiko, kol kabėjo šis skelbimas-plakatas, garantijos panoro tik vienas indėlininkas.
Šiaulių Apygardos Teismo sprendimu, broliai Nurokai – Vulfas ir Bencelis – buvo uždaryti į kalėjimą. Tačiau 1932 m. spalio 18 d. pavakarę abu jie buvo paleisti. Užstatą už juos – 600 tūkstančių litų – sumokėjo Nurokams artimi žydai, o "fabrikantas p. Frenkelis užstatė savo teatro "Kapitol" rūmus".
1936 m. (arba 1935 m. pabaigoje) brolių Nurokų bankroto byla Šiaulių Apygardos Teismui grąžinta "<...> pernagrinėti iš esmės".
Nagrinėjant brolių Nurokų bankroto bylą, pastebėti tam tikri neaiškumai bei painiava, pavyzdžiui: Šachno Nurokas, kuris byloje yra įvardijamas kaip vienas iš brolių, remiantis literatūra, yra trijų brolių – Vulfo, Bencelio ir Joselio – tėvas. Tačiau įtariamojo protokole Šachno Nurokas yra nurodomas kaip Joselio sūnus (kiti du broliai nurodomi kaip Šachno sūnūs). Bencelis Nurokas viename protokolų pamini, jog "<...> Joselio Nuroko šeima juose (pasitarimuose ‒ aut. past.) nedalyvavo", nes jokių pasitarimų nebuvo. Tačiau, jei Bencelis Nurokas turi omenyje savo jaunąjį brolį Joselį (kuris protokole įvardijamas kaip Šachno) ‒ jis, remiantis įtariamojo protokolu, nebuvo vedęs, tad savo šeimos (žmonos, vaikų) neturėjo.
Vulfas Nurokas liudytojo tardymo protokole mini: "1893 m. mano tėvas Šachnas Nurokas Šiaulių m. įsteigė Banko namus. 1904 m. mano tėvui mirus, jo visą turtą paveldėjau aš ir mano Broliai Joselis ir Šachnas. Tėvo įsteigtą Banko Namų reikalus pradėjome tvarkyti visi trys broliai, skaitydami, kad kiekvienas brolių turi lygią dalį". Lieka neaišku, kodėl protokoluose minimas Joselis yra sutapatinamas su Šachno. Taip pat lieka neaiški ir Nurokų banko namų veikimo Lietuvoje data: vienas brolis mini 1920 m., kitas – 1922 m., o literatūroje minimi 1921 m.
Redakcijos archyvo nuotr.
Brolių Nurokų fabriko pastatas prieš "Tilžės" prekybos centro statybą. Fotografuota 2007 metais.
Integruotame į prekybos centrą brolių Nurokų fabriko pastate veikė restoranas.
Nuotr. iš albumo "Senieji Šiauliai atvirukuose. 1902–1944"
Brolių Nurokų fabrikas Pirmojo pasaulinio karo metais.
Šiaulių "Aušros" muziejaus nuotr.
"Kapitol" kino teatras Bažnyčios g. (dab. Vasario 16-osios g.) Šiauliuose tarpukariu.