Kužių biblioteka saugo istorinę atmintį

Kristinos LUČINSKAITĖS nuotr.
Kužių bibliotekoje filmo „Žemės pėda brangios Lietuvos“ pristatyme dalyvavo filmo autorius Pijus Peleckis (dešinėje), kraštotyrininkas Vilius Puronas.

Kužių miestelis Šiaulių rajone, minimas nuo 1652 metų, šiemet švenčia 370 metų jubiliejų. Sukakčiai paminėti Kužių biblioteka parengė projektą „Žemės pėda brangios Lietuvos“, jo tikslas – įtraukti Kužių miestelio bendruomenę į istorines, kultūrines, pažintines, edukacines veiklas, sukuriant dokumentinį filmą apie miestelio istoriją ir dabartį.

Svarbiausias tikslas – istorinės atminties įprasminimas: iš 10 valandų trukmės vaizdo įrašų sukurtas 20 minučių trukmės filmas „Žemės pėda brangios Lietuvos“.

Jo pristatyme Kužių krašto visuomenei gruodžio 2 dieną dalyvavo pilna salė žiūrovų. Filmo autorius Pijus Peleckis papasakojo apie filmo koncepciją, kūrybinį procesą ir dėkojo visiems miestelio gyventojams, prisiminimų liudininkams, kurie noriai talkino kuriant filmą, pasakojant ilgametę Kužių istoriją.

Premjeros įspūdžiais dalijosi Kužių seniūnijos seniūnė Jolanda Rudavičienė, Kužių parapijos klebonas Tomas Reinys, Šiaulių rajono savivaldybės viešosios bibliotekos direktoriaus pavaduotojas Almantas Šlivinskas ir kiti.

Renginio vedėjos Kužių bibliotekos bibliotekininkės Rita Bielskienė ir Nijolė Viktoravičienė, ypač darbščios šio projekto organizatorės, visiems gausiai susirinkusiems dėkojo už gražią bendrystę ir aktyvų dalyvavimą ne tik projekto, bet ir visos miestelio bendruomenės veiklose.

Pažintinėse netradicinėse paskaitose „Archeologiniai tyrimai Kužių seniūnijos Smiltynės senkapyje“ (lektorius archeologas Karolis Duderis), „Regioniniai dainuojamojo folkloro ypatumai“ (etnomuzikologė Loreta Sungailienė), „Kužių istorijos gidas“ (istorikai Jonas Kiriliauskas, Violeta Laurutienė), „Mūsų krašto legendos“ (kraštotyrininkas Vilius Puronas) dalyvavo įvairaus amžiaus miestelio gyventojai: nuo mokinių iki senjorų, o lektoriai supažindino su Kužių krašto savitumu ir išskirtinumu.

Greta paskaitų vyko edukacinės ir kraštotyrinės veiklos: miestelio istorinės medžiagos (senų publikacijų, prisiminimų, fotografijų ir kt.) kaupimas, analizavimas, jos vaizdingas perteikimas bibliotekos renginiuose, istorijos pamokose.

Tikėtina, kad sukurtas filmas, edukacinės veiklos ne tik ilgam įprasmins miestelį žmonių atmintyje, bet ir turės istorinę, pažintinę, kultūrinę vertę, skatinančią ugdyti pilietinį sąmoningumą ir domėjimąsi savo krašto tradicijomis ir tautiniu identitetu.

Šiuolaikiniam žmogui svarbu suvokti ne tik praeitį, bet ir savojo laikotarpio kultūrinę tapatybę. Bet koks būdas išsaugoti vietos istorinę atmintį, krašto istorines tradicijas yra žingsnis į tautinį išlikimą.