Kleboniškių kaimo buities muziejuje lankytojus subūrė dirbtuvės „Kalėdiniai karpiniai“

Augustės LABENSKYTĖS nuotr.
Kleboniškių kaimo buities muziejuje vyko dirbtuvės „Kalėdiniai karpiniai“.

Lapkričio 11 dieną Daugyvenės kultūros istorijos muziejaus-draustinio Kleboniškių kaimo buities muziejuje (Radviliškio r.) prasidėjo kalėdinių dirbtuvių ciklas. Pirmoji muziejaus lankytojus sukvietė ir popieriaus karpinių meno mokė žinoma tautodailininkė, sertifikuota tradicinių amatų meistrė Odeta Tumėnaitė-Bražėnienė, surengusi edukacines dirbtuves „Kalėdiniai karpiniai“.

Tautodailininkė dirbtuvių dalyviams parodė, kaip paprastas popieriaus lapas gali virsti ypatingu kūriniu – eglute, angelu, servetėle, atviruku ar paveikslu.

Jaukioje senojoje gryčioje, virš stalo tykiai sukantis šiaudiniams sodams, dirbtuvių dalyviai ėmė į rankas popierių, žirkles, klijus bei, klausydami O. Tumėnaitės-Bražėnienės patarimų, kūrė popierinius karpinius – ažūrinius, elegantiškus, trapius, tarsi pakylėtus virš kasdienybės.

Tautodailininkė ne tik mokė kruopštaus karpinių meno, bet ir papasakojo apie ilgametes jo tradicijas. Lietuvoje karpymo menas išpopuliarėjo nuo XIX amžiaus pabaigos, karpiniais puošti langai, lentynos, eglutės. Dirbtuvių lankytojų sukurti popieriaus karpiniai taip pat papuoš namus ir primins draugišką dirbtuvių nuotaiką.

O. Tumėnaitė-Bražėnienė pademonstravo ir savo kūrybos pavyzdžių – jos darbai įvertinti įvairiais prizais, apdovanojimais bei aukščiausiu tautodailininkų įvertinimu – „Aukso vainiku“.

Tautodailininkė kuria ne tik karpinius, bet ir linoraižinius, medžio raižinius, skutinėja margučius, yra surengusi per šimtą parodų Lietuvoje ir užsienyje. Praėjusių metų vasarą Kleboniškių kaimo buities muziejuje veikusioje parodoje O. Tumėnaitė-Bražėnienė pristatė karpinius, lino ir medžio raižinius.

Artėjant Kalėdoms, Kleboniškių kaimo buities muziejuje tęsis pasiruošimas šventėms. Gruodį dirbtuvių dalyviai pins advento vainiką, gamins šiaudinius žaisliukus.