Kleboniškių kaimo amatininkai atsisveikino iki kitos vasaros

Lauros PRASCEVIČIŪTĖS nuotr.
Baigėsi gausybės lankytojų sulaukęs senųjų amatų ir edukacijų vasaros ciklas „Senųjų amatų ir edukacijų diena Kleboniškių kaimo buities muziejuje“.
Daugyvenės kultūros istorijos muziejaus-draustinio Kleboniškių buities skyriuje (Radviliškio r.) baigėsi gausybės lankytojų sulaukęs senųjų amatų ir edukacijų vasaros ciklas „Senųjų amatų ir edukacijų diena Kleboniškių kaimo buities muziejuje“.

Susitikimas su amatininkais šią vasarą buvo jau šeštasis. Atgijusiame kaime vėl darbavosi įvairių sričių amatininkai: kalvis mokė kalvystės, puodžius – keramikos paslapčių, varkalys kalė varį, juostų pynėja pynė tradicines juostas, drožėjas kūrė medžio dirbinius, audėja prakalbino stakles, siuvėja mokė siūti senąja mašina. Lėlių iš skiaučių rišimo, virvelių vijimo, linų apdirbimo, verpimo, skalbimo ir kt. dirbtuvėlėse virė kasdieniai ir šventiniai darbai, lankytojai patys išbandė senuosius įrankius.

Veiklos ir darbai vyko ne tik ant žemės – renginio dalyviai, pakėlę galvas, galėjo pamatyti dabar retai išvystamą reginį: nendrinių stogų meistras demonstravo, kaip dengiamas stogas.

Per vasarą muziejaus lankytojams buvo pristatyta pusšimtis edukacinių veiklų, įtraukusių ir vaikus, ir suaugusius. Šimtai lankytojų autentiškoje Kleboniškių gatvinio kaimo aplinkoje bendravo su amatininkais, edukatoriais, tautodailininkais, etninio paveldo puoselėtojais, mokėsi amatų, dirbo šventinius bei kasdienius darbus, perėmė tradicijas ir senuosius papročius.

Renginys „Senųjų amatų ir edukacijų diena Kleboniškių kaimo buities muziejuje“ yra projekto „Kasdieniniai ir šventiniai darbai bei amatai Kleboniškių kaimo buities muziejuje“ dalis. Projektą finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Radviliškio rajono savivaldybė.

Vasaros ciklas baigėsi, bet projektas dar tęsis: rugsėjo 11 dieną Kleboniškių kaime vyks edukacinis renginys „Linarovis“. Talkoje bus atgaivintos ir lankytojams pademonstruotos linų, užaugintų Kleboniškių kaime, rovimo tradicijos.

Spalį autorinį seminarą „Adventas: užbaigdami metus tiesiame tiltus į ateitį“ ves etnologė Gražina Kadžytė, lapkritį lankytojai bus kviečiami į prieššventines edukacines dirbtuves „Adventinio vainiko pynimas“, „Kalėdinės eglės žaislų gamyba“, „Šv. Kūčių belaukiant“.

Iki rugsėjo 7 dienos Kleboniškių kaime galima aplankyti parodą „Tautinis kostiumas“ iš Marijos ir Kęstučio Simanavičių kolekcijos, o lankyti ekspozicijas, mėgautis ramybe ir išskirtine kaimo aura galima ištisus metus. Labai laukiami gėlių mėgėjai – netrukus sužydės jurginų kolekcija.

Renginys „Senųjų amatų ir edukacijų diena Kleboniškių kaimo buities muziejuje“ yra projekto „Kasdieniniai ir šventiniai darbai bei amatai Kleboniškių kaimo buities muziejuje“ dalis. Projektą finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Radviliškio rajono savivaldybė.