
Naujausios
Balandžio 30 dieną Šiaulių miesto savivaldybės viešosios bibliotekos „Šaltinėlio“ filiale atidaryta „Dailės namų“ studijos vaikų tapybos paroda „(P)aukštis“.
„Kas liktų, jeigu nuo žodžio paukštis, nuimtume pirmąją raidę?“ – šiuo klausimu renginį pradėjo „Dailės namų“ vadovė Edita Sūdžiūtė.
„Kiekvienas (p)aukštis turi savo aukštį – kiekvienas žmogus siekia savo svajonių, tikslų, atradimų. Bet ir kiekvienas aukštis turi savo (p)aukštį – kiekviename gyvenimo etape mūsų laukia naujas suvokimo lygmuo, naujas požiūris, nauja patirtis. Kiekvienas idėjų lygis kviečia naujam skrydžiui. Net ir vaikų dailės raida – nuo pirmųjų schematinių piešinių iki sudėtingesnių kompozicijų – jau pati savaime yra kelionė per „aukščius“. Ir šioje parodoje visa tai aprėpiama: nuo jauniausių vaikų piešinių, kurie tokie dar natūralūs ir unikalūs, žaismingi, iki vyriausių, kur galima ne tik tapyti realistiškiau, bet ir kalbėti, ieškoti konceptualaus sprendimo. Kūryba čia – tai ne siekis kopijuoti, o drąsa būti savimi, – parodos idėją apibūdina E. Sūdžiūtė. – Man, kaip mokytojai, labai svarbu, kad nebūtų dirbtinai peršokama per tuos aukščius, o išbūnama tame etape, kuriame esame, atskleidžiant kiekvieno unikalumą dabartiniame momente, ir lyg nepastebimai pastūmėjant vaikus augti.“
Parodos autorių amžius – nuo 4 iki 17 metų. Greta šiuo metu studiją lankančių vaikų darbų taip pat eksponuojami trys darbai iš „Dailės namų“ archyvų, sukurti prieš kelerius metus, kai jų autoriai buvo pradinukai, o dabar jau – 14–17 metų amžiaus.
Parodos laureatais tapo: Ieva, jos apuokas sužavėjo monumentalumu, tvirtu žvilgsniu ir subtilia žemiškų spalvų palete; Agnė, jos mėlynas paukštis išsiskyrė gyva, nesuvaržyta kūrybine drąsa; Herkus, jo potėpio pajauta drąsiai galėtų būti pristatyta šiuolaikinio meno kontekste; Saulė, jos minimalizmu ir atmosferiškumu spinduliuojantis darbas priminė lietuvišką peizažą rūke.
Parodoje eksponuojamas ir vienas studijos vadovės paukštis – kaip ženklas, kad kūrybos kelyje visi žingsniuoja greta, tik kiekvienas savo tempu.
„Kodėl dar (p)aukštis mums svarbus? Jis visada turėjo didesnę prasmę nei inkiliukų gyventojas čiulbuonėlis. Nuo seniausių laikų pasakojama, kad paukštė prisidėjo prie pasaulio kūrimo – iš vandens gilumos iškėlė pirmąjį žemės grumstą. Kaip kūrybos ir dvasios simbolis, paukštis sklando tarp žemės ir dangaus, tarp realybės ir vaizduotės, tarp to, kas buvę, ir to, kas dar tik bus. Net pavasario mėnesiai paukščių vardais pavadinti“, – sako E. Sūdžiūtė.
Tad kiekvienam iš dalyvių įteikti 19 skirtingų metalinių ženkliukų su Lietuvoje gyvenančių paukščių atvaizdais. Parodą papildė bibliotekoje surengta trumpa viktorina apie paukščius, vaišės „Paukščių pieno“ saldainiais ir studijos vadovės padeklamuotas eilėraštis „Paukščių turguje“.
„Šaltinėlio“ filialo vedėja Rita Božienė studijos „Dailės namai“ tapybinio skrydžio autoriams ir jų vadovei, menininkei E. Sūdžiūtei už parodos „(P)aukštis“ organizavimą perdavė Šiaulių miesto savivaldybės viešosios bibliotekos direktorės Irenos Žilinskienės padėką.
Paroda bibliotekoje veiks iki gegužės 31 dienos.