Jonui Nekrašiui įteikta Mato Šalčiaus premija

Jonui Nekrašiui įteikta Mato Šalčiaus premija

Jonui Nekrašiui įteikta Mato Šalčiaus premija

Ričardas DAILIDĖ

Vilniuje, Muzikos, teatro ir kino muziejuje Mato Šalčiaus – žurnalisto, keliautojo, švietėjo vardo premija įteikta šiauliečiui publicistui Jonui Nekrašiui už „Minties“ leidykloje išleistą knygą „Olegas Truchanas – Lietuvos ir Australijos legenda“.

Knygoje kruopščiai nušviečiamas Olego Truchano gyvenimo kelias, pateikiama visuomeninio gyvenimo panorama. Knyga gausiai iliustruota fotografijomis, kai kurios iš jų – unikalios, pavyzdžiui, pradžios mokykloje nufotografuotas mažas Olegas, įbedęs pirštą į gaublį, galbūt ieško pažadėtosios žemės – Tasmanijos.

Olegas Truchanas gimė ir augo Šiauliuose, čia baigė berniukų gimnaziją. Baigiantis karui, 1944 metais, pasitraukė į Vakarus. Ketverius metus praleido Vokietijoje, pabėgėlių stovykloje. Tolimesnį gyvenimą tautietis susiejo su Australija, piečiausia jos dalimi – Tasmanijos sala.

O. Truchanas tarsi nujausdamas, kad ateityje jo laukia didžiuliai išbandymai, grūdino savo valią ir fizinius sugebėjimus: sportavo, buriavo pamėgtame Rėkyvos ežere, rengė pėsčiųjų žygius. Vokietijoje daug laiko skyrė alpinizmui, čia rimtai susidomėjo fotografija.

Tasmanija sužavėjo O. Truchaną nepaliesta laukine gamta. Tais laikais švariausiai pasaulio vietovei ėmė grėsti besaikiai industrializavimo, urbanizavimo planai. Todėl O. Truchanas įsijungė į labai aktyvią aplinkosauginę veiklą.

Intensyvūs susitikimai su visuomene, fotografijų parodos, skaidrių demonstravimas atvėrė vietos gyventojams akis.

Bręsdamas kaip asmenybė O. Truchanas rodė keliautojo drąsos pavyzdžius. Jis vienas per 28 dienas įkopė į Federacijos viršukalnę, sukėlė vietos gyventojų euforiją su laiveliu perplaukęs nuo aukštupio iki žiočių ypač slenksčiuotą Gordono upę, kuri 1972 metais pasiglemžė Olego gyvybę.

Drąsų ir nuoširdų atvykėlį pamilo visa Australija. Jo vardu pavadinti kalnai, draustiniai, turizmo centras, sukurti filmai, opera, jam pastatyti paminklai.Kamberoje nacionalinėje galerijoje, tarp garsiausių Australijos žmonių yra ir O. Truchano portretas.

Po Olego žūties Max Agnus knyga-albumas „Olego Truchano pasaulis“ susilaukė neįtikėtino populiarumo.

Žuvus O. Truchanui jo šviesios asmenybės gyvenimo atgarsiai pasiekė ir Lietuvą.

J. Nekrašiaus dėka Olego nuveikti darbai, jo kūryba tapo plačiai žinomi Lietuvoje, gimtuose Šiauliuose. J. Nekrašiaus surengtos, kuruojamos parodos, konferencijos, paskaitos, daugiau nei 30 publikacijų periodikoje grąžino Olegą į mūsų gyvenimą.

J. Nekrašius organizuoja ekspedicijas į Vokietiją ir į Australiją, į Tasmanijos salą. Dailininkė Birutė Pelenytė-Kuicienė sukūrė ciklą paveikslų, skirtų O. Truchano atminimui „Žemė“, alpinistas Saulius Vilius, 2003 metais įkopęs į Pamyre esančią Šiaulių viršukalnę, skyrė šį žygį O. Truchano 80-mečiui; dailininkas profesorius Vaidotas Janulis sukūrė ekslibrisą, o poetas joniškietis Jonas Ivanauskas – akrostichą, skirtą O. Truchanui. Rėkyvos ežere vyksta regatos O. Truchano taurei laimėti. Prieigose prie ežero pastatytas tautodailininko Zenono Lažinsko sukurtas koplytstulpis. Šiauliuose O. Truchano pėdsakus primena jo vardu pavadinta gatvė.

J. Nekrašiaus pakviestos Šiauliuose lankėsi Olego dukros Rima iš Melburno ir Anita, gyvenanti Indijoje, bei žmona Melva.

Ričardo DAILIDĖS nuotr.

SUSITIKIMAS: Įteikiant premiją Jonui Nekrašiui (dešinėje) dalyvavo ir Mato Šalčiaus dukra R. Šalčiūtė-Savickienė.