Įteikta lietuviškų kalendorių pradininko Lauryno Ivinskio premija

Zigmo RIPINSKIO nuotr.
Lauryno Ivinskio premija už geriausią metų kalendorių įteikta vilniečiui Vytautui Daraškevičiui.
Kuršėnuose įvyko tradicinė, jau 32-oji, lietuviško kalendoriaus šventė, kurios metu prisimintas pirmojo lietuviško kalendoriaus sudarytojas Laurynas Ivinskis ir įteikta Šiaulių rajono savivaldybės įsteigta Lauryno Ivinskio premija už geriausią metų kalendorių.

Tradiciškai lietuviško kalendoriaus šventė prasideda Kuršėnų senosiose kapinėse, kur yra palaidotas lietuviškų kalendorių pradininkas Laurynas Ivinskis. Skambant Kuršėnų meno mokyklos auklėtinės Vakarės Smilgytės smuiko garsams, ant kapo uždegtos žvakutės, padėtos gėlės, pagerbtas Lauryno Ivinskio atminimas. Susirinkusiems žodį tarė Kuršėnų garbės pilietė Sigita Lukienė. Ji pažymėjo, jog pirmojo lietuviško kalendoriaus sudarytojas Laurynas Ivinskis iš kuršėniškių atminties neišdyla – jam pastatytas paminklas, jo vardu pavadinta centrinė miesto aikštė, gimnazija.

Kita šventės dalis persikėlė į Kuršėnų dvaro rūmus. Susirinkusius dainomis pasveikino folklorinis ansamblis „Nesenstantys širdimi“, vadovaujamas Birutės Poškienės. Ji perskaitė ir Šiaulių rajono savivaldybės įsteigtos Lauryno Ivinskio premijos už geriausią metų kalendorių skyrimo vertinimo komisijos protokolą, kuriuo paskelbta, kad geriausiu 2021 metų kalendoriumi, iš 12 konkursui pateiktų, išrinktas kalendorius „Metai saulės ratu“, sudarytas vilniečių Vytauto Daraškevičiaus ir Laimio Kosevičiaus.

Premijos laureatui Vytautui Daraškevičiui premiją (500 eurų) ir laureato sertifikatą įteikė Šiaulių rajono savivaldybės mero pavaduotojas Česlovas Greičius.

„Pažiūrėjus į gerbiamo Vytauto paruoštą kalendorių, galima teigti, kad antraštės ir mėnesių pavadinimai ten nereikalingi, nes puikios fotografijos labai gerai iliustruoja, koks tai mėnuo,“ – kalbėjo mero pavaduotojas Česlovas Greičius.

V. Daraškevičiui įteiktos ir kelios knygos apie Šiaulių rajoną.

„Kalendorių paruošti man nebuvo sunku, nes buvau išleidęs fotoalbumą „Saulės ratu“. Pati tema prašosi kalendoriaus, nes kaip Saulė sukasi metų bėgyje, taip ir vyksta visos tradicijos, renginiai ir darbai. Mūsų tradicijoje yra kaimiškos buities atspindys, visi kaimo darbai labai priklauso nuo gamtos, nuo metų laikų kaitos ir tai suformavo tas liaudiškas tradicijas ir tas kalendorines šventes,“ – teigė Vytautas Daraškevičius.