
Naujausios
„Fringe“ festivalis sujungė skirtingų šalių menininkus
Tris savaitgalio dienas, nuo rugpjūčio 11-os iki 13-os, Žagarė (Joniškio r.) tapo įvairių pasaulio šalių menininkų sostine, kurioje skambėjo skirtingų stilių muzika, savo gebėjimus demonstravo šokio meistrai, į slėpiningą vaidybos pasaulį kvietė teatralai, tarpsdisciplininių menų atstovai kūrė instaliacijas, į kurias susijungė vietos gyventojų prisiminimai, niekada nevystančių vyšnių žiedais apsipylė pastatas greta miesto aikštės. Antrasis „Fringe“ (lietuviškai – paribys) festivalis, inicijuotas iš Anglijos prieš kelerius metus į Žagarę atsikėlusios gyventi Sarah Mitrikės, turi senas tradicijas kitose pasaulio šalyse.
Loreta RIPSKYTĖ
loretar@skrastas.lt
Dalyvavo 25 kūrėjai
Žagarė savaitgalį tapo savotiška pasaulio menininkų sueiga, kurioje dalyvavo 25 kūrėjai iš Lietuvos, Jungtinės Karalystės, Airijos, Portugalijos, Latvijos, Suomijos, Pietų Korėjos, Vengrijos, Bulgarijos, Rumunijos, Čekijos, Belgijos, Japonijos, Olandijos, Vokietijos ir Prancūzijos.
Pirmieji menininkai pradėjo rinktis dar likus savaitei iki festivalio pradžios. Jie ruošėsi savo kūrybos pagrindinių festivalio renginių dienomis pristatymui, bendravo su žagariečiais, įtraukdami juos į kūrybinius sumanymus.
Menininkė iš Latvijos Eva Vevere Jono Avyžiaus viešosios bibliotekos Žagarės filiale 9–14 metų vaikams surengė vienos dienos knygų iliustravimo dirbtuves, į kurias susirinko apie 30 dalyvių. Ji dalyvavimą festivalyje sakė laikanti iššūkiu ir pagrindinėje programoje pristatė vaizdo kūrinį „Circa“, sukurtą bendradarbiaujant su choreografe Favela Vera Ortiz, jau eksponuotą Latvijos nacionaliniame dailės muziejuje.
Kūrėjas iš Vengrijos Szigeti G Csongor iš nebenaudojamų televizijos antenų sukūrė instaliaciją, simbolizuojančią izoliacijos ir bendravimo simbiozę. Tadas Vincaitis–Plūgas ant pastato greta kultūros centro išpurškė pano–neofreską su Žagarės akcentu – vyšnių žiedais.
Patirtys ir iššūkiai
Šarka Zahalkova iš Čekijos sukūrė pėsčiųjų taką Žagarėje, pagrįstą vietinių gyventojų prisiminimais bei asmenine savo patirtimi. Kad galėtų savo sumanymą įgyvendinti, ji vieną popietę žagariečius pakvietė susitikti ir papasakoti apie mėgiamiausias Žagarėje vaikystės vietas, ko jie ilgisi dabar ir ko trūksta, kur ieško ramumos. Pagal atsakymus buvo sukurtas trijų krypčių takas nuo dvaro rūmų iki Žvelgaičių ežero, jis pažymėtas specialiomis raudonai baltomis rodyklėmis ant pastatų, medžių, kitų objektų.
Kūrėja Csenge Kolozsvari pagrindinėje festivalio programoje pateikė vaizdo kūrinių serijas „TIKRA netikra“, sukurtas Žagarėje, kuriose siekta sugriauti kasdienius žmogaus įpročius ir paskatinti sutelkti dėmesį į tuos kasdienybės dalykus, kurių paprastai nepastebime.
Kraštietė Joana Gelažytė ir vilnietė menininkė Justina Christauskaitė pakvietė į parodos „Anūkai, rūbai, seneliai“ pristatymą, kurioje buvo galima pamatyti anūkus, fotografuotus vilkinčius senelių drabužiais bei išgirsti garbaus amžiaus žagariečio Juozo Būzo filmuotus prisiminimus.
Iškirtiniai šokėjai ir teatrai
Į teatro pasaulį vedė „Knygos teatras“, rodęs spektaklį „Pakalnučių metai“ pagal Jurgos Ivanauskaitės noveles, „Teatriukas“ vaikus supažindino su senu žaidimu „Žalia gyva“, pagal kurį ir sukurtas pastatymas.
Komedijos teatras „Nerten“ iš Latvijos festivalyje kūrė šiuolaikinio pasaulio absurdiškumą reflektuojantį etiudų pasirodymą. „Teatronas“ į Žagarę atvežė fizinę komediją apie kūno baimes.
Netrūko instaliacijų ir performansų, šeštadienį surengtas jau tradicinis blusų turgus, vyko vasaros pradžioje vykusiose dirbtuvėse atnaujintų senų rūbų pristatymas, lėlininkė Aušra Petrauskienė, fotografavusi senas žagariečių lėles, prieš vidurnaktį pakvietė į jų šešėlių teatrą.
Savitą šokio techniką demonstravo korėjietis Wooguru, japonas Kenzo Kusuda, miesto aikštėje akrobatinius judesius atlikę šokio gimnastai, šokio teatras iš Klaipėdos „PADI PADI fish“, pasakojęs apie žmogaus tapatybės paieškas ir patirtis visuomenėje, Judith Lesur, o kulminacija tapo prieš dvejus metus festivalyje pasirodžiusio ir vėl į jį sugrįžusio žinomo Kauno šiuolaikinio šokio teatro „Aura“ pasirodymas, prasidėjęs dvaro rūmų terasoje ir persikėlęs į vidų iš karto net į penkias menes, kuriose vienu metu žiūrovų dėmesį kaustė netikėtų muzikinių sąskambių ir šokio sintezė.
Šiuolaikinė kultūra pasiekiama ir periferijoje
„Žagarės „Fringe“ festivalis yra galimybė parodyti, kad šiuolaikinė kultūra pasiekiama ne tik didžiuosiuose Lietuvos miestuose, bet ir šalies pakraščiuose“, – įsitikinusi festivalio iniciatorė ir vadovė, Žagarėje gyvenanti anglė Sarah Mitrikė.
Ji sakė, kad antrasis festivalis nuo pirmojo skiriasi: vietos bendruomenei jau nebereikia aiškinti, kas tai yra. Žmonės žino renginio idėją, mielai lankosi parodose, spektakliuose, muzikiniuose pasirodymuose. Be to, bene pirmą kartą jie patys aktyviai pareiškė norą dalyvauti Gemmos Riggs ir Lauros Murphy choreografiniame vaizdo filmavime namų aplinkoje, nereikėjo ieškoti, prašyti, tempti už rankos.
„Fringe“ festivalių tradicija prieš 70 metų buvo pradėta Škotijoje, kai aštuonios teatro grupės liko nepakviestos pasirodyti Edinburgo tarptautiniame meno festivalyje. Nors netapo festivalio oficialiosios programos dalimi, atlikėjai vis tiek surengė savo pasirodymus. Su kiekvienais metais jų pasekėjų daugėjo, susiformavo fringe‘rių judėjimas. Dabar "Fringe" festivaliai vyksta Europoje ir visame pasaulyje, o Žagarės "Fringe" festivalis pristato jų dvasią Lietuvoje.
Autorės nuotr.
Menininkė Šarka Zahalkova (centre) iš Čekijos žagariečius vedė prisiminimų taku.
Sarah Mitrikė sakė, kad šį kartą jau žmonės žino, kas yra "Fringe" festivalis ir nereikia apie jį daug aiškinti.
Justina Christauskaitė prieš dvejus metus Žagarėje fotografavo anūkus su senelių rūbais, o šiemet pristatė minėtų fotografijų parodą.
Tado Vincaičio–Plūgo sukurtas gatvės menas su vyšnių žiedų akcentu – ant pastato greta kultūros centro.
Šokio teatras iš Klaipėdos „PADI PADI fish“, pasakojęs apie žmogaus tapatybės paieškas ir patirtis visuomenėje, apie etikečių klijavimą, skirstymą į kategorijas, išlaikė įtampą per visas 45 minutes trukusį pasirodymą.
Gatvės gimnastai iš Mažeikių ne tik patys parodė sugebėjimus, bet ir pakvietė visus norinčius prisijungti prie pusę valandos trukusios treniruotės.
Žagarietės Simona (kairėje) ir Vika „blusturyje“ pristatė vasaros pradžioje vykusiose dirbtuvėse atnaujintus dėvėtus rūbus.
Šiuolaikinio šokio teatro „Aura“ nariai iš karto šoko penkiose dvaro rūmų menėse, tad žiūrovai ėjo iš vienos jų į kitą, kiekvienoje stebėdami vis kitų šokėjų pasirodymus.