Burbiškio dvaro muziejuje vyko istorinių želdynų paveldui skirta konferencija

Augustės LABENSKYTĖS nuotr.
Burbiškio dvaro istorijos muziejuje vykusi konferencija „Istorinių želdynų paveldas ir jo apsauga“ sulaukė itin didelio susidomėjimo.

Sausio 25 dieną Daugyvenės kultūros istorijos muziejaus-draustinio Burbiškio dvaro istorijos muziejuje (Radviliškio r.) vykusi aktuali mokslinė ir praktinė konferencija „Istorinių želdynų paveldas ir jo apsauga“ sulaukė itin didelio susidomėjimo.

Į konferenciją atvyko Kultūros paveldo departamento ir rajonų paveldosaugininkai, muziejininkai, VDU Žemės ūkio akademijos, Valstybinės miškų urėdijos, savivaldybių, seniūnijų atstovai, Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos specialistai, privačių dvarų savininkai, želdynų dizaineriai ir kiti dalyviai iš Alytaus, Radviliškio, Rietavo, Vilniaus, Kelmės, Panevėžio, Šiaulių, Trakų ir kitur.

Visi norintieji netilpo į muziejaus erdves, todėl konferenciją šia tema planuojama pakartoti.

Konferencijos dalyviai išklausė penkių patyrusių ekspertų pranešimus.

Indrė Kačinskaitė, Kultūros paveldo departamento Kultūros paveldo tyrimų valdybos Sodybų skyriaus vedėja, kalbėjo apie Lietuvos dvarų parkų paveldą XXI a., jo apskaitos ir apsaugos aktualijas.

Dr. Rimvydas Laužikas, Vilniaus universiteto profesorius, aptarė XIX a. – XX a. pr. dvaro sodas, jų planavimą, būklę, išsaugojimo galimybes.

Doc. dr. Salvijus Kulevičius, Vilniaus universiteto Istorijos fakulteto prodekanas, Valstybinės kultūros paveldo komisijos narys, pasakojo apie istorinius dvarų parkus Lietuvoje sovietmečiu, nagrinėjo vaizdinius ir praktikas.

Steponas Deveikis, asociacijos „Kraštovaizdžio ir želdynų ekspertų grupė“ vadovas, patarė, kaip prižiūrėti istorinius medžius, o dr. Remigijus Bakys, Kauno miškų ir aplinkos inžinerijos kolegijos vadovas, nagrinėjo medžių senolių ligas.

Burbiškio dvaras didžiuojasi išskirtiniu Lietuvoje 28 hektarų peizažiniu parku ir senaisiais medžiais. Per parką driekiasi net penkių kilometrų takai, kviečiantys pasivaikščioti ir grožėtis augmenija, tvenkiniais, kanalais, salomis, salas jungiančiais tiltais.

Konferencija „Istorinių želdynų paveldas ir jo apsauga“ yra projekto „Dvarų kultūros atspindžiai“ dalis. Projektą iš dalies finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Radviliškio rajono savivaldybė.