Atrasti teatrą mieste kviečia scenos menų festivalis „Teatrodomas“

E. SABALIAUSKAITĖS nuotr.
ŽaliūkIų malūnininko sodyboje muzikinį spektaklį „Amerika pirtyje“ pristatys „Taško“ teatras.

Birželio 6–15 dienomis įvairiose Šiaulių miesto erdvėse rengiamas scenos menų festivalis „Teatrodromas“ jau antrą kartą pakvies į dešimt dienų truksiantį teatrinį nuotykį.

Festivalis, kurį organizuoja Valstybinis Šiaulių dramos teatras (VŠDT), kviečia publiką atrasti kitokį teatrą – teatrą, kuriam nereikia rūbinės ir uždaros scenos dėžutės. Vasaros pradžią ženklinančio festivalio metu Šiauliai taps viena didele vaidybos aikštele – savotišku teatrodromu – skirtingų scenos menų pasirodymų ir bendrų patyrimų vieta.

Praėjusiais metais „Teatrodromo“ renginiai sulaukė didžiulio miesto gyventojų dėmesio ir simpatijų. Pasak teatro vadovo Aurimo Žvinio, didelis ir visapusiškas miesto bendruomenės palaikymas buvo viena svarbiausių priežasčių ir toliau rengti festivalį: „Suprantame, kad tęsdami festivalį įpareigojame jį tobulinti, auginti ir siekti, kad „Teatrodromas“ taptų vienu iš reprezentacinių renginių mieste. Mums ne mažiau svarbu, kad festivalis reikšmingai prisideda prie kūrybiško miesto erdvių įprasminimo, į savo veiklas įtraukia miesto bendruomenę, jaunimą ir tokiu būdu augina atvirą ir tolerantišką auditoriją mieste“.

Šių metų festivalio „Teatrodromas“ programoje – net 16 skirtingo žanro pasirodymų, tarp kurių – tarptautinė oro akrobatų premjera, patyriminis žygis, šiuolaikinio šokio pasirodymai, lauko reginys, gatvės performansai, klounados spektaklis.

Pasak festivalio meno vadovės Nomedos Šatkauskienės, šių metų festivalio programa leidžia pajausti, koks daugiabriaunis, emociškai ir intelektualiai skirtingas ir paveikus yra šiuolaikinis scenos menas: „Toks yra ir pagrindinis „Teatrodromo“ tikslas – pristatyti scenos menų formų įvairovę, netradicinio formato teatrinius pasirodymus, kurie įsilietų į miesto kasdienybės rutiną, burtų vienijančiai patirčiai ir kartu plėstų miestiečių teatrinį akiratį. Nesiūlome lengvos pramogos, programoje – pasirodymai, kurie vienaip ar kitaip provokuoja, įtraukia, stebina. Tai natūralu, nes šiais metais skiriame ypatingą dėmesį jauniems kūrėjams ir jaunajai auditorijai.“

Šių metų „Teatrodromo“ plakatus bei bendrą vizualinį stilių sukūrė žinoma Šiaulių menininkė Živilė Žvėrūna. Ryškių, kontrastingų spalvų kolorito plakatas taikliai perteikia festivalio viziją ir intenciją – įnešti į miesto gyvenimą šiek tiek netikėtumo, neįprastumo, keistumo ar net mistikos efekto.

Prasiplėtė ir pasirodymų geografija. Dalis renginių vyks ne tik centrinėje miesto dalyje, bet ir pietiniame rajone, Salduvės piliakalnio papėdėje, Žaliūkių malūnininko sodyboje, pramoninėse teritorijose.

Festivalio atidarymui pasirinktas Luko Karvelio šiuolaikinio šokio spektaklis-performansas „Theo“, atliekamas autobusų stotelėje, jį stebėti galės ir atsitiktiniai gatvės praeiviai.

Tą patį vakarą bus parodyta ir tarptautinė oro akrobatų iš Kroatijos premjera „Konstruct“. Dvi savaites teatre reziduosiantis kolektyvas šiauliečiams pirmiesiems pristatys Šiauliuose sukurtą spektaklį, kuris įtrauktas ir į tarptautinio šiuolaikinio cirko festivalio „Cirkuliacija“ programą.

Pėsčiųjų bulvare meninę akciją „Džiaugsmo upė“ surengs „Be kompanijos“ aktoriai. Laisvės temai skirto pasirodymo metu bulvaru laisvam riedėjimui bus paleisti tūkstančiai juodų kamuoliukų.

Vyks ir nemokami spektakliai vaikams, jaunimui. Prie Didždvario gimnazijos jaunimą kvies „Auksiniu scenos kryžiumi“ apdovanoto autoriaus Raimondo Klezio sukurtas spektaklis „Dulkėti veidrodžiai“. Dainų pėsčiųjų take, prie „Centukų“ fontano bus rodomas VŠDT spektaklis „Bela, Bosas ir Bulis“.

Miesto, gamtos ir savęs pažinimo tyrinėjimui skirtas VšĮ „9 zuikiai“ organizuojamas pojūčių žygis.

VŠDT aktorius Tautvydas Galkauskas spektaklį „How to swim“, kuriame veikia unikalus aktoriaus ir akmens duetas, rodys tikrame garaže įrengtoje meno galerijoje.

Festivalyje dalyvaus net trys teatrai iš Klaipėdos. Salduvės piliakalnio papėdėje bus parodytas Klaipėdos lėlių teatro lauko reginys „Apie žuvis ir žmones“ ir Agnijos Šeiko šokio teatro spektaklis „Užpustyti“ , kuris originaliai rodomas Nidos kopose.

Žaliūkių malūnininko sodyboje muzikinį spektaklį „Amerika pirtyje“ pristatys „Taško“ teatras. Antrą kartą į festivalį atvyksiantys „Operomanijos“ kūrėjai parodys muzikinius paveikslėlius iš Lietuvos televizijos archyvų „Radvila Darius, Vytauto“. Dar vienas intriguojantis muzikinis pasirodymas – „Teatrono“ spektaklis-koncertas „Make Love“.

VŠDT rodys specialiai praėjusių metų festivaliui kurtą spektaklį su gidu „Didieji Šiauliai“ bei publikos ypač mylimą spektaklį autobuse „Pakeliui“.

Šiaulių menininkė, performansų kūrėja Roberta Stonkutė festivaliui kurs performansą „Nebyli žuvies burna“, reflektuojantį socialinių tinklų realybę.

„Teatrodromo“ programą užbaigs klounės iš Meksikos spektaklis „Julieta“, kuris jautriai ir kartu su humoru pasakoja senos moters – atlikėjos močiutės – gyvenimo istoriją. Šis pasirodymas atstovauja Lietuvoje itin retam šiuolaikinio cirko žanrui – klounadai.

Pasak N. Šatkauskienės, „Teatrodrome“ sau vietos gali rasti kiekvienas miesto gyventojas: „Kviečiame naujai pažvelgti į miestą ir atrasti jame teatrą pačiu netikėčiausiu būdu – patrauklia kaina įsigyjant bilietą, o kartais tiesiog pietaujant miesto bulvaro kavinėse ar stotelėje laukiant autobuso. Juk teatras prasideda, kuriasi ir vyksta kažkur visai šalia, mūsų kasdieninėje aplinkoje ir tik vėliau nusikelia į uždaras teatrų scenas.“

Visa festivalio programa – www.teatrodromas.lt.