Naujausios
35 metai – 35 kalendoriai
Renginyje įkūrimo ir veiklos 35-metį minėjusios žemaičių kultūros draugijos „Saulaukis“ pirmininkė Silvija Baranauskienė pristatė 2024 metais draugijos nuveiktus darbus: jubiliejinį draugijos renginį, vykusį rugsėjo 21 dieną „Aušros“ muziejaus Istorijos padalinyje, išleistą knygą „Saulaukiou 35. Žemaitėšku kalėnduoriu ėstuorėjė“, į kurią surašyta ir visa draugijos istorija, vadovės žodžiais, svarbi ir žemaičiui, ir ne žemaičiui bei yra pasididžiavimas ir vertybė.
Renginio ašis – 35 žemaitiškų kalendorių paroda, atkeliavusi iš draugijos „Saulaukis“ nario Juozo Pabrėžos asmeninės kolekcijos. 34 kalendorius susirinkusieji galėjo matyti įrėmintus, o 35-asis, 2025-ųjų metų, kurio įrėminti dar nesuspėta, tapo dovana kiekvienam parodos atidarymo dalyviui.
„Vyko diskusijos, kam skirti šį kalendorių, kad jame būtų ir edukacija, ir kultūra, ir istorija. Nuspręsta skirti dviem iškilioms Žemaitijos ir visos Lietuvos asmenybėms: Povilui Višinskiui ir Žemaitei, kurie tame kalendoriuje tarsi kalbasi tarpusavyje“, – sakė žemaičių kultūros draugijos „Saulaukis“ pirmininkė S. Baranauskienė.
Renginyje dalyvavusi pastarojo kalendoriaus kūrėja Jurgina Jankauskienė akcentavo, kad 2025 metų kalendorius žymus ne vien paminėtomis istorinėmis asmenybėmis, bet ir tuo, kad užrašai ant jo užrašyti žemaitišku šriftu, vadinamu ATMENO.
„Ne žemaičiams nesuprantama, kas tai. O tai yra atmintis. Ir šį šriftą sukūrė Vilniaus dailės akademijos studentė iš Plungės Gintarė Razmaitė. Už šį šriftą, kaip išskirtinai etnišką, ji gavo vieną aukso apdovanojimą ir vieną sidabro“, – sakė J. Jankauskienė.
Dainuojantis kalendorius
Žemaitiškus kalendorius draugija „Saulaukis“ leidžia nuo pat įsikūrimo pradžios prieš 35 metus.
„Laimė, kad tarp penkių „Saulaukio“ įkūrėjų buvo tapytojas žemaitis Romanas Vilkauskas. Jam buvo duota užduotis surasti dailininką pirmam kalendoriui. Ir jis surado jauną, perspektyvų grafiką Vaidotą Janulį. Per žemaitišką raižinių meną ir šventuosius, pradedant nuo šv. Jurgio, jis sukūrė 10 pirmųjų kalendorių. Paskui pasakė: man užtenka. Pats surado kretingiškę Gražiną Šimoliūnienę, o ji sutiko dar 10 kalendorių sukurti. Gražinos 2004 metų kalendorius netgi laimėjo Lauryno Ivinskio premiją.“
O tada buvo surasta trečia menininkė Jurgina Jankauskienė. Ji sukūrė 15, J. Pabrėžos žodžiais, gražių gražiausių kalendorių, kuriuose daug informacijos ir edukacinių dalykų.
„Jurgina tiek įsišvankavo, jog padarė taip, kad vienas kalendorius dar ir uždainuotų – 2021 metų kalendorius yra įgarsintas žemaičių himnu „Žemaitija brangi“, – sakė vienas iš draugijos „Saulaukis“ iniciatorių ir steigėjų J. Pabrėža.
Gražiu žodžiu jis paminėjo kalendorius ne viena savo nuotrauka papuošusį žemaitį Joną Tamulį, „Saulaukio“ draugijos narį ir ilgametį „Šiaulių krašto“ fotografą.
„Pradžia buvo tokia: kiekvienas parsineša kalendorių namo ir pasikabina savo troboje. Aš taip pat. Nuo 2002 metų pradėjau kabinti juos Šiaulių universiteto prorektoriaus kabinete. Išėjęs iš darbo visus kalendorius parsinešiau namo. Kai „Šiaulių krašto“ vyriausiasis redaktorius Vladas Vertelis pasiūlė redakcijoje surengti parodą, teko pasistengti, kad būtų surinkti visi kalendoriai, nes kelių trūko“, – pasakojo J. Pabrėža.
„Stebina žemaičių nuoseklumas – per 35 metus, be jokios pertraukos, po kalendorių kasmet! Būna blykstelėjimo ką nors parodyti, bet šitaip daryti nuosekliai kasmet – 35 metus iš eilės nuo pat įsikūrimo – ne juokas“, – gausiai susirinkusiems žemaičiams sakė parodos svečias žiemgalietis Stasys Tumėnas.
Jis pažymėjo, kad trijų menininkų sukurti darbai turi išskirtinai savitą stilių, pradedant nuo skirtingo formato, tematikos, iki informacijos pateikimo ir netgi garsinių inovacijų.
S. Tumėnas menininkei J. Jankauskienei padovanojo skulptoriaus Alberto Martinaičio paukščiuką, nukaldintą iš akmens, rasto poeto Justino Marcinkevičiaus tėviškėje Prienų rajone.
Kalendorių parodos atidarymo renginyje dviem draugijos narėms: ekonomistei Virgilijai Ružinskienei iš Ventos ir dizainerei iš Plungės Rasai Šeikuvienei įteikti Žemaičio pasai.
Parodą galima aplankyti darbo dienomis nuo 9 iki 16 val.