Žymiųjų kelmiškių atlaidai

Žymiųjų kelmiškių atlaidai

Žy­mių­jų kel­miš­kių at­lai­dai

Kel­mės kraš­to mu­zie­ju­je pri­sta­ty­ta Lie­tu­vos šimt­me­čiui iš­leis­ta kny­ga „Kel­mės kraš­tas. Žy­mūs žmo­nės“, ku­rio­je ap­žvel­gia­ma kraš­to is­to­ri­ja, šian­die­ni­nės se­niū­ni­jos, bend­ruo­me­nės, ko­lek­ty­vai, pa­tei­kia­mos 539 iš šio kraš­to ki­lu­sių ir šian­dien čia dir­ban­čių, ku­rian­čių žy­mių žmo­nių biog­ra­fi­jos, pri­sta­ty­ti lei­di­nio rė­mė­jai.

Kny­gą su­da­rė ir iš­lei­do VšĮ „Au­ros pro­jek­tai“. Į jos su­tik­tu­ves suė­jo ir iš įvai­rių Lie­tu­vos kam­pe­lių su­va­žia­vo dau­gy­bė Kel­mės kraš­to įžy­my­bių. Ne vi­si til­po į mu­zie­jaus sa­lę. Kai ku­rie juo­ka­vo, jog žmo­nės su­plau­kė lyg į at­lai­dus.

Re­gi­na MUS­NEC­KIE­NĖ

reginamus@skrastas.lt

Me­tai žo­džių ir ge­rų dar­bų ka­syk­lo­se

Ren­gi­nys pra­dė­tas nuo­tai­kin­gu Kel­mės Al­gir­do Li­pei­kos me­nų mo­kyk­los akor­deo­nis­tų pa­si­ro­dy­mu.

Kny­gą pri­sta­tė jos re­dak­to­rė Si­gi­ta Kregž­die­nė. Ji, „Au­ros pro­jek­tų“ di­rek­to­rė Ro­ma Mi­la­šie­nė, va­dy­bi­nin­kė De­ni­sa Si­ma­na­vi­čie­nė ir pro­jek­to va­do­vė Auš­ra Rai­mon­da Stan­ke­vi­čiū­tė kny­gos tu­ri­niu, rė­mė­jų paieš­ko­mis ir lei­dy­ba rū­pi­no­si vi­sus me­tus.

Pir­miau­sia rei­kė­jo su­si­da­ry­ti vi­sų se­niū­ni­jų, įmo­nių, kul­tū­ros įstai­gų, bend­ruo­me­nių, žy­mių žmo­nių są­ra­šus, iš­siųs­ti jiems an­ke­tas, su­re­da­guo­ti in­for­ma­ci­ją apie juos, ją su­de­rin­ti, gau­ti tin­ka­mas nuo­trau­kas. Ne­leng­va bu­vo ieš­ko­ti ir rė­mė­jų.

Lei­di­ny­je „Kel­mės kraš­tas. Žy­mūs žmo­nės“ iš­spaus­din­tos 539 žy­mių, sa­vo kraš­tui nu­si­pel­niu­sių, jį gar­si­nan­čių žmo­nių biog­ra­fi­jos. Ta­čiau lei­dė­jos vy­lė­si jų su­lauk­ti dar dau­giau.

„Gal ne vi­sus pa­ste­bė­jo ir pa­siū­lė. Gal kai ku­riuos iš­gąs­di­no pa­va­di­ni­mas „Žy­mūs žmo­nės“, su­si­kuk­li­no. Ta­čiau sa­va­me kraš­te žy­mus yra ir ge­ras mo­ky­to­jas, ir pen­si­nin­kas, ren­kan­tis kraš­to­ty­ros me­džia­gą, ir pa­slau­gus kai­my­nas, ir il­ga­me­tė vais­ti­nin­kė“, – svars­tė S. Kregž­die­nė. Lei­dė­jos sten­gė­si, kad kny­go­je pa­teik­tos biog­ra­fi­jos ne­pri­min­tų sau­so, ofi­cia­laus CV, o bū­tų au­ten­tiš­kas, gy­vas pa­sa­ko­ji­mas.

VšĮ „Au­ros pro­jek­tai“ di­rek­to­rė Ro­ma Mi­la­šie­nė sa­kė, jog leis­da­ma kny­gą ji ne­pas­te­bė­jo re­gio­nų tuš­tė­ji­mo ir šian­dien su­si­rin­ku­si to­kia mi­nia ro­do, jog pui­kių, darbš­čių, sa­vo kraš­tui nu­si­pel­niu­sių žmo­nių tik­rai ne­trūks­ta. Kai ku­rių jų ne­pa­ži­no­jo nė ra­jo­no va­do­vai.

Kny­gos vir­še­liui pa­nau­do­tas kel­miš­kio dai­li­nin­ko And­riaus Se­sels­ko gra­fi­kos dar­bas „Pie­nė“, ku­rio cent­re šim­ta­me­tė Kra­žių švie­suo­lė Ju­ze­fa Ra­ma­naus­kai­tė. Pie­nė sim­bo­li­zuo­ja gy­ve­ni­mo lai­ki­nu­mą ir tra­pu­mą. Vė­liau kal­bė­jęs dai­li­nin­kas priminė, jog po pus­šim­čio me­tų kny­gas pri­sta­ti­nės jau ki­ti žmo­nės ir į sa­lę rink­sis ki­ti.

Pir­mo­ji kny­ga – Al­bi­nui Pa­lai­kiui

Kny­gos su­tik­tu­vė­se bu­vo ga­li­ma įsi­gy­ti kny­gą, kai­nuo­jan­čią 38 eu­rus. R. Mi­la­šie­nė pa­ste­bė­jo, jog pa­čią pir­mą­ją kny­gą ir pa­dė­ką pa­li­ko Ty­tu­vė­nuo­se, pa­čiam vy­riau­sia­m ra­jo­no vers­li­nin­kui ir kny­gos rė­mė­jui Al­bi­nui Pa­lai­kiui.

Mu­zie­ju­je įteik­tos pa­dė­kos ir ki­tiems rė­mė­jams: ra­jo­no Sa­vi­val­dy­bės at­sto­vams, UAB „Kel­mės van­duo“ di­rek­to­riui Bro­niui Pa­liu­liui, „Ker­ka­sių“ že­mės ūkio bend­ro­vei, vers­li­nin­kui P. Rač­kaus­kui, ūki­nin­kui Vy­tau­tui Bar­kaus­kui, Kel­mės vie­ti­nio ūkio di­rek­to­riui Dai­niui Po­po­vui, dai­li­nin­kui And­riui Se­sels­kui.

Ra­jo­no me­ras Vac­lo­vas And­ru­lis pri­si­pa­ži­no iš pra­džių skep­tiš­kai žiū­rė­jo, kai lei­dė­jos at­vy­ko pra­šy­ti pa­ra­mos. P. Rač­kaus­kas taip pat pri­si­mi­nė: „Iš pra­džių, kai mo­te­rys pra­šė pa­ra­mos, pa­gal­vo­jau: „nu ir pri­klos“, bet da­bar ma­to­si pui­kus re­zul­ta­tas, pa­tai­ky­ta į de­šim­tu­ką“.

Lei­dė­jų įky­ru­mą bei at­kak­lu­mą pri­si­mi­nė ir ūki­nin­kas bei ra­jo­no Ta­ry­bos na­rys Vy­tau­tas Bar­kaus­kas. Jam dėl kny­gos lei­dy­bos ir pa­čiam te­kę va­žiuo­ti į Kau­ną. „Bet mo­te­rys sa­vo pa­sie­kė. Ačiū, kad ne­pa­mir­šo­te kai­mo žmo­gaus“, – sa­kė V. Bar­kaus­kas.

Ki­ti rė­mė­jai taip pat pa­ste­bė­jo, jog pa­ra­mos pra­šy­mas iš pra­džių nu­tei­kė kiek prie­šiš­kai, nes pa­ra­mos pra­šy­to­jų šian­dien la­bai daug. Ta­čiau re­zul­ta­tas ro­do, jog rem­ti šios kny­gos lei­dy­bą bu­vo ver­ta.

Mu­zie­jaus di­rek­to­rė Da­nu­tė Žal­pie­nė sun­kią, be­veik še­šių šim­tų pus­la­pių kny­gą įver­ti­no kaip pui­kų kraš­to­ty­ros lei­di­nį, sa­vo­tiš­ką met­raš­tį. „Kny­gos gi­mi­mas – di­de­lis įvy­kis. Į šią kny­gą su­dė­ti žmo­nių gy­ve­ni­mo įvy­kiai. Ne­ži­no­jau, jog iš Kel­mės kraš­to ki­lę tiek daug žy­mių žmo­nių. Jei­gu ieš­ko­si­te ne ko­rup­ci­nių, o emo­ci­nių ry­šių, at­si­vers­ki­te šią kny­gą“, – kvie­tė Kel­mės vie­ti­nio ūkio di­rek­to­rius Dai­nius Po­po­vas.

Lei­dė­jos su­lau­kė daug svei­ki­ni­mų iš Sa­vi­val­dy­bės, Sei­mo, kul­tū­ros įstai­gų at­sto­vų.

Kny­gos he­ro­jai at­si­dė­ko­jo žo­džiais ir dai­no­mis

Žo­dis bu­vo su­teik­tas ir kny­gos he­ro­jams. Kel­miš­kė dai­ni­nin­kė Dia­na Tiš­ko­vai­tė ir jun­ki­liš­kės se­se­rys Va­le­ri­ja Ado­mai­tie­nė ir Ona Stan­kie­nė pra­bi­lo dai­no­mis apie gim­tą­jį kraš­tą.

Iš Šiau­lių at­vy­kęs il­gus me­tus Kel­mė­je Sa­vi­val­dy­bės Kul­tū­ros sky­riaus ve­dė­ju dir­bęs Hu­ber­tas Smil­gys pa­ste­bė­jo, jog elekt­ro­ni­ka pra­skren­da lyg dru­ge­lis, o spaus­din­ta kny­ga lie­ka am­žiams. Jo­je su­dė­ti šim­tai at­ski­rų pa­sau­lių.

Iš Juk­niš­kių kai­mo ki­lu­si skulp­to­rė Da­lia Ma­tu­lai­tė pa­si­da­li­jo sa­vo sva­jo­ne Kel­mė­je pa­sta­ty­ti pa­mink­lą Lais­vei, ku­rią sim­bo­li­zuo­tų ąžuo­las.

14 kny­gų au­to­rė Ire­na Žu­kaus­kai­tė-Ju­ce­vi­čie­nė, ki­lu­si iš Ly­du­vė­nų pa­sa­ko­jo pa­ren­gu­si 800 pus­la­pių lei­di­nį apie avia­ci­ją. Ją skirs S. Da­riaus ir S. Gi­rė­no at­mi­ni­mui iš­sau­go­ti.

Min­ti­mis da­li­jo­si iš Tel­šių at­vy­kęs bu­vęs ra­jo­no me­ras Jur­gis Sta­še­vi­čius, „Bo­čių“ at­sto­vai, o se­niau­sas jų 97 me­tų pa­kra­žan­tiš­kis An­ta­nas Ba­nys, iš­lei­dęs ke­tu­rias sa­vo pri­si­mi­ni­mų ir kū­ry­bos kny­ge­les, dė­ko­jo, kad bu­vo pa­ste­bė­tas.

Au­to­rės nuo­tr.

Kny­gos lei­dė­jos VšĮ di­rek­to­rė Ro­ma Mi­la­šie­nė (pir­mo­ji iš kai­rės) ir re­dak­to­rė Si­gi­ta Kregž­die­nė (pir­mo­ji iš de­ši­nės) tvir­ti­no, jog iš re­gio­nų ki­lę la­bai daug žy­mių žmo­nių ir šian­dien daug jų dar­buo­ja­si šio kraš­to la­bui.

Kel­miš­kio dai­li­nin­ko And­riaus Se­sels­ko su­kur­ta­me kny­gos vir­še­ly­je vaiz­duo­ja­ma Kra­žių švie­suo­lė, ke­lių kny­gų au­to­rė, sa­vo gy­ve­ni­mo šimt­me­tį jau per­ko­pu­si Ju­ze­fa Ra­ma­naus­kai­tė.

Žmo­nių į kny­gos su­tik­tu­ves su­plau­kė lyg per at­lai­dus.

Iš Juk­niš­kės ki­lu­si skulp­to­rė Da­lia Ma­tu­lai­tė Kel­mei su­kū­rė Lais­vės pa­mink­lą ąžuo­lą. Tik rei­kia lė­šų jį pa­sta­ty­ti.

Vie­nas iš vy­riau­sių­ žy­mių Kel­mės kraš­to žmo­nių 97 me­tų pa­kra­žan­tiš­kis An­ta­nas Ba­nys dė­ko­jo, kad bu­vo pa­ste­bė­ta kuk­li jo kū­ry­ba.