Žolynai ir dainos išbūrė metus

Žolynai ir dainos išbūrė metus

Žo­ly­nai ir dai­nos iš­bū­rė me­tus

Šiau­lių ra­jo­no mies­te­liai ir kai­mai vi­są sa­vait­ga­lį šven­tė Jo­ni­nes. Ta­da, kai bū­na il­giau­sia die­na ir trum­piau­sia nak­tis. Kas gi ta­da neieš­ko­jo, ne­lau­kė ste­buk­lo...

Ed­ver­das DIR­VO­NIS

kursenai@skrastas.lt

Bir­že­lio 24-osios iš­va­ka­rė­se mo­te­rys nuo se­no rink­da­vo įvai­rias gy­domąsias žo­le­les, nes ti­kė­ta, kad ta­da jos su­rink­tos įgy­ja ypa­tin­gų gy­dy­mo ga­lių.

Links­mi­nan­tis, dai­nuo­jant bei šo­kant Kai­riuo­se prie eže­ro, čia pat vei­kė užei­gė­lė „Žo­ly­nų pa­slap­tys“, ku­rią įren­gė se­niū­nai­tės Ely­tė Ka­ni­šaus­kie­nė, Ni­jo­lia Kas­pa­ra­vi­čie­nė ir Vi­da Tom­ke­vi­čie­nė. Mo­te­rys kvie­tė iš­si­bur­ti iš ra­mu­nės ir ku­po­lės. Kiek­vie­nam su­si­gun­džiu­sia­jam lie­pė pri­si­rink­ti de­vy­nis au­ga­lus ir su­si­kaup­ti, pa­gal­vo­ti.

Bū­rė­ja pa­gal iš­si­rink­tas žo­le­les pa­sa­kė, ko ti­kė­tis šiais me­tais. Kiek­vie­nam at­ski­rai, pa­si­vė­dė­jus į pa­la­pi­nės kam­pą.

Šven­tės ve­dė­jos vie­šai pa­tvir­ti­no, kad šios žo­ly­nų ži­niuo­nės ži­no kiek­vie­nos žo­le­lės ste­buk­lin­gą­sias ga­lias.

Jos taip pat pa­skel­bė, kad žmo­gus, Jo­ni­nių nak­tį ra­dęs pa­par­čio žie­dą, tam­pa tur­tin­gas, vi­sa­ži­nis, su­pran­ta gy­vu­lių ir paukš­čių kal­bą, ma­to pa­slėp­tus lo­bius. O ste­buk­lin­ga Jo­ni­nių nak­ties ra­sa – ti­kė­ta – su­teiks mer­gai­tėms skais­tu­mo.

Ma­giš­kas da­ro­si ir Jo­ni­nių van­duo. Šven­tės iš­va­ka­rė­se ar anks­ti ry­tą, pir­mam spin­du­liui dar ne­pa­si­ro­džius, iš­si­mau­džius su­grą­ži­na­ma pra­ras­ta svei­ka­ta, ap­si­sau­go­ma nuo li­gų.

O dai­nuo­jan­tys ir šo­kan­tys sa­vo gy­ve­ni­mą prail­gi­na net pen­ke­riais me­tais.

Dai­na ir šo­kiu kai­rie­čiams tai pri­mi­nė Rad­vi­liš­kio ra­jo­no Šniū­rai­čių kul­tū­ros na­mų an­samb­lis ir ka­pe­la „Bend­ra­min­čiai“, va­do­vau­ja­mi Aud­ro­nės Mo­tie­jū­nie­nės.

Kai­rių se­niū­ni­jos va­do­vas Ar­tū­ras Šul­čius, pa­svei­ki­nęs su Jo­ni­nė­mis, pa­ska­ti­no ne­pa­mirš­ti mies­te­lio rei­ka­lų. Šie­met se­niū­ni­ja ga­vo di­de­lių pi­ni­gų, o pro­jek­tuo­to­jai gy­ven­to­jams pri­sta­to, kaip, juos pa­nau­do­jus, kei­sis mies­te­lis.

Kur­šė­niš­kiai Jo­ni­nes šven­tė Ven­tos upės pa­kran­tė­je. Py­nė vai­ni­kus bei juos pa­lei­do plauk­ti upe.

Į Nai­sius kvie­tė Ra­sos šven­tė. Žmo­nės taip pat bū­rė iš žo­ly­nų, pa­ly­dė­jo va­ka­ro sau­lę. Su­lieps­no­jo lau­žai, Šven­te­že­riu plau­kė vai­ni­kai, skam­bė­jo mu­zi­ka.

Mu­zi­ka  skam­bė­jo vi­sa­me Šiau­lių ra­jo­ne.

Al­gi­man­to BRI­KO nuo­tr.

ŠVENTĖ: Kul­tū­ros cent­ro dai­li­nin­kės Zi­tos Volk­vi­čie­nės (de­ši­nė­je) pa­mo­ko­mos, mer­gai­tės Kur­šė­nuo­se, Ven­tos pa­kran­tė­je, pi­na vai­ni­kė­lius.

ŽO­LE­LĖS: Kai­riuo­se užei­gė­lės „Žo­ly­nų pa­slap­tys“ šei­mi­nin­kės kvie­čia iš­si­bur­ti.