
Naujausios
Žmonėms rūpi tvarka kapinėse
Žagarėje (Joniškio rajonas) yra bent kelios amžinojo poilsio vietos. Lankydami artimųjų kapus Raktuvės kapinėse žmonės socialiniame tinklapyje ėmė žerti problemas vieną po kitos: šuliniai, nors gražiai sutvarkyti iš išorės, bet iš jų pasemti vandenį labai sunku, šiukšlės neišvežtos kartais stovi mėnesį, lankytojai pageidautų ir įrankių kapavietėms tvarkyti, nes taip yra daugelyje kitų seniūnijų bei rajonų.
Loreta RIPSKYTĖ
Geri pavyzdžiai
Diskusiją socialiniame tinklapyje pradėjusi Lijana Kalpokienė pasidžiaugė gražiu pavyzdžiu: „Šią vasarą lankydamiesi Dzūkijoje buvome labai maloniai nustebinti tvarka kapinėse. Jose ant stendo kabojo laistytuvai, įvairūs įrankiai kapams tvarkyti. O vanduo pribėga paspaudus jungtuką. (...) Šulinyje elektrinis siurbliukas ne pirmi metai įdėtas. Labai norėtųsi, kad pas mus taip būtų.“
Netrukus pasipylė komentarai, kad įrankių, kibirų ar laistytuvų galima rasti atskirai sudėtų Skaistgirio, Žukančių, taip pat ir kaimyninio Akmenės rajono kapinėse.
Tačiau čia pat prisijungė skeptiški balsai, kad Žagarėje neilgai tie kibirai ar įrankiai pabūtų vietoje, netrukus atsirastų, kas juo išsinešiotų sau ir negrąžintų.
Žagariečiai sulaukė patarimo ir iš Ukmergės rajono gyventojos, kuri papasakojo, kad Sližių kaimo kapinaitėmis pasirūpino pati vietos bendruomenė, iš savų lėšų nupirkusi porą kibirų, kauptuką, grėbliuką ir kastuvėlį. Ant įrankių užrašė „Sližių kapinaitės“. Nors buvo skeptiškai nusiteikusių, bet kibirai dingo tik vieną kartą. Antrą kartą nupirkus jais sėkmingai naudojamasi jau antrus metus. Visa tai kainavo mažiau nei 20 eurų.
Įrankiai jau atsirado
Žagariečiai išdėstė ir daugiau kapinių problemų: labai retai išvežamos šiukšlės, tad jos dažnai tiesiog užgriuvusios konteinerius. Be to, šulinių kibirai tokie, kad vos galima naudotis, o ir pasemti iš šulinio sudėtinga. Rentiniai aukšti, ištraukti kibirą tenka įsiręžus ir užgulus stogelį. Vyresnio amžiaus žmogui apskritai tai tampa neįveikiama užduotimi. Tad daugelis džiaugiasi bent galėdamas nueiti vandens į netoliese tekančią Švėtės upę.
Žagarės seniūnas Saulius Kužmarskis „Šiaulių kraštui“ sakė žinantis minėtas problemas, jos buvo aptartos seniūnaičių sueigoje, apie tai kalbėta ir su Žagarės bendruomenės „Veidė“ pirmininke Diana Sičioviene.
„Jau šią savaitę ruošiamės nupirkti po laistytuvą, kibirą, grėbliuką Raktuvės, senosioms ir latvių kapinėms Žagarėje. Padarysime eksperimentą, žiūrėsime, ar jis pasiteisins, ar po savaitgalio dar ką nors rasime“, – „Šiaulių kraštui“ sakė seniūnas.
Kibirai, laistytuvai bus pažymėti ir padėti prie kapinių vartų.
Kadangi iš kapinių šulinio pasemti vandens sunku, galvojama numatyti lėšų ir kitais metais nupirkti siurbliuką.
Saulius Kužmarskis apgailestavo, kad vis dar nemenka problema šiukšlės. Prie kapinių esantys konteineriai ištuštinami ir turinys išvežamas du kartus per mėnesį, bet jie prisipildo gerokai greičiau. Ir ne tik šiukšlėmis iš kapinių.
„Deja, gyventojai atveža ar atneša buitinių atliekų, statybinių likučių. Būna ir sauskelnių, ir butelių, ir langų plovimo skysčio bakelių. Per pavasarinę akciją „Darom“ prie kapinių ir prie tų pačių ten esančių konteinerių surinkome apie dešimt didmaišių tokio turinio,“ – pasakojo seniūnas.
Kai straipsnis buvo parengtas spaudai, minėtose trejose kapinėse Žagarėje jau atsirado žadėti įrankiai.
Autorės nuotr.
Savaitgalį jau atsirado įrankiai prie Žagarės Raktuvės kapinių.
Žmonės vis skundžiasi, kad per retai išvežamos šiukšlės, savaitgalį buvo toks vaizdas prie Raktuvės kapinių.