Žiema restauruotojų nesustabdė

Žiema restauruotojų nesustabdė

Žiema restauruotojų nesustabdė

Pietinėje Pakruojo dvaro sodybos dalyje, nepaisant žiemos, verda darbai – statybininkai triūsia prie kelių pastatų, kiti dar laukia savo eilės. Čia įgyvendinami du Europos Sąjungos struktūrinių fondų finansuoti dvaro restauravimo projektai. O tuose pastatuose, kuriuose didieji darbai baigti, jau ima kurtis pramogų organizatoriai.

Janina ŠAPARNIENĖ

Pinigai iš fondų

Projektui „Pietinės Pakruojo dvaro sodybos dalies pastatų rekonstravimas ir kompleksinis teritorijos sutvarkymas, pritaikant visuomenės poreikiams“ pagal Sanglaudos skatinimo veiksmų programos prioriteto „Vietinė ir urbanistinė plėtra, kultūros paveldo ir gamtos išsaugojimas bei pritaikymas turizmo plėtrai“ priemonės „Prielaidų spartesnei ūkinės veiklos diversifikacijai kaimo vietovėse sudarymas“ skirta daugiau kaip 3 milijonai 51 tūkstantis litų.

Už šias lėšas ketinama sutvarkyti oficiną, kiaulidę, tvartą ir dvi arkadas bei pačią aikštę (rekonstruoti laiptus, grindinį, tvorą, įsėti naujas vejas). Aikštėje taip pat bus įrengti inžineriniai tinklai.

Laukiamas rezultatas: tikėtina, jog dvaro sodybos pritaikymas visuomenės poreikiams paįvairins kaimo žmonių laisvalaikį – sudarys galimybes praleisti jį sutvarkytoje erdvėje, skatinant lankytojų kultūros, saviraiškos ir užimtumo poreikius, suteikiant galimybę praturtinti kultūros bei istorijos žinias. Restauruoti kultūros paveldo statiniai nebenyks, džiugins dar ne vieną lankytojų kartą. Projekto tikslais taip pat įvardijamas gyventojų verslumo skatinimas, sanglaudos tarp miesto ir kaimo didinimas. Tikimasi, jog galimybės teikti paslaugas restauruotuose pastatuose paskatins tokios veiklos imtis Pakruojo kaimo gyventojus.

Projektui „Dalies Pakruojo dvaro sodybos pastatų restauravimas ir pritaikymas turizmo reikmėms“ pagal Sanglaudos skatinimo veiksmų programos prioriteto „Vietinė ir urbanistinė plėtra, kultūros paveldo ir gamtos išsaugojimas bei pritaikymas turizmo plėtrai“ priemonę „Viešosios turizmo infrastruktūros ir paslaugų plėtra regionuose“ skirta daugiau kaip 1,6 milijono litų. Iš jų per 1,3 milijono jau sumokėta už restauratorių triūsą.

Baigus projektą (o jo pabaiga numatyta šių metų vasarą), lankytojus pasitiks atgimę arklidės, tarnautojo namas, spirito varykla, vežiminė. Du dvaro svirnai, restauruojami pagal tą patį projektą, jau dabar puikuojasi naujais čerpių stogais bei sutvarkytomis sienomis.

Numatoma, kad restauruotuose pastatuose bus teikiamos kultūrinio-pažintinio turizmo paslaugos. Pakruojo dvaras taps didžiausia rajone vieta įvairiapusiškam turizmui ir poilsiui, kuriame plėsti akiratį ir pramogauti lankytojai galės visą dieną. Atsiras sąlygos organizuoti visuomeninius renginius, ilsėtis su šeimomis.

Amatai, teatras, pramogos

Ant buvusios kiaulidės Kruojos pakrantėje stogo sukasi pulkelis statybininkų. Vieni vyrai ant pastolių kelia lentas, kiti kloja stogo čerpes. Restauruotojų rankų dar laukia pastato sienos, langų arkos. Pastatas matė ne vieną pasikeitimą: prieš kelis dešimtmečius buvo perdarytas į sporto salę, priklausiusią ir vietos žemės ūkio bendrovei, ir rajono sporto centrui. Salė ne tik glausdavo po savo stogu į folkloro šventes „Žiemgala“ susirinkusių įvairiataučių saviveiklininkų būrį, kitokių renginių organizatorius.

Nuošalioje vietoje esantis pastatas neišvengė niokotojų: į jį ne kartą laužėsi vagys ir vandalai, piktavalių sukeltas gaisras sunaikino stogą. Keletą metų pastatas stovėjo nenaudojamas. Nuo praėjusių metų rudens jis vėl susigrąžino pramogų salės statusą: nuomotojai, UAB „Pakruojo parkai“, sutvarkius vidaus sienas, elektrą, salė buvo pristatyta lankytojams. „Pakruojo parkų“ direktorius Giedrius Klimkevičius teigia jau suplanavęs, kokius renginius siūlys čia lankytojams vasarą.

Greta stovinčią buvusią spirito varyklą statybininkai jau sutvarkė. Čia nuomotojai ketina įrengti ekspoziciją, pasakojančią apie spirito gamybą senovėje.

Viename iš restauruotų didžiųjų dvaro svirnų G. Klimkevičius rengia kluono teatrą. Pasak direktoriaus, jau surinkti čia vaidinsiantys aktoriai, šiuo metu pradedamos pirmojo spektaklio repeticijos. O antrajame svirne planuojamas vaikų žaidynių aikštynas ant šieno.

„Mažieji lankytojai galės pramogauti taip, kaip jų bendraamžiai prieš keletą šimtmečių“, – sako G. Klimkevičius.

Svirnai jau buvo patraukę visuomenės dėmesį, kai pernai restauruotojai viename iš jų rado žmogaus kaukolę. Pareigūnai nustatė, kad ji greičiausiai į pastatą pakliuvo iš viduramžiais čia buvusių, vėliau išnykusių kapinaičių.

Kitapus aikštės esančio restauruojamo tvarto dalyje numatytos patalpos Pakruojo kaimo bendruomenei. Kitos išnuomotos „Pakruojo parkams“, ketinantiems čia kurti įvairias ekspozicijas, įrengti svečių namus lankytojams su šeimomis.

Buvusioje oficinoje veiklą planuoja visuomenininkai ir projektų organizatoriai, gavę patalpas panaudai. Tikimasi, jog čia įsikurs amatų centras.

Dvaras bus išsaugotas

Pakruojo kultūros paveldo tarnybos vedėjas Mindaugas Veliulis didžiausia nauda laiko tai, kad bus išsaugotas unikalus dvaras.

„Restauruoti pastatai nebenyksta. O kai yra nuomininkas – jie dar ir prižūrimi, naudojami. Kartkartėmis apžiūrime pastatus, kuriuose jau veikia UAB „Pakruojo parkai“. Didelių priekaištų dėl pastatų priežiūros įmonei neturime, o į smulkias mūsų pastabas nuomininkai atsižvelgia, klaidas ištaiso“, – teigia M. Veliulis.

Autorės nuotr.

EILĖ: Restauratorių darbų eilėje – oficina ir aikštę supančios arkados.

TVARKA: Statybininkai jau baigė tvarkyti buvusios spirito varyklos išorę. Apie tai, kokių anksčiau būta langų apvadų, liudija vienas iš senųjų, dar likęs prie sienos.

DARBAI: Tvarto stogo keitimo darbai nenutrūksta ir žiemą.

NAUDA: Kultūros paveldo tarnybos vedėjo Mindaugo Veliulio nuomone, didžiausia paramos iš struktūrinių fondų nauda – išsaugotas dvaras.

Užs. Nr. 170131