Žemdirbiai linkėjo ministrui, kad baltoji knyga netaptų juodąja

Žemdirbiai linkėjo ministrui, kad baltoji knyga netaptų juodąja

Žem­dir­biai lin­kė­jo mi­nist­rui, kad bal­to­ji kny­ga ne­tap­tų juo­dą­ja

Že­mės ūkio mi­nist­ras Gied­rius Surp­lys penk­ta­die­nį su­si­ti­ki­me su Ak­me­nės ra­jo­no žem­dir­biais iš­sa­miai pa­sa­ko­jo apie ša­lies že­mės ūkio vi­zi­ją, ku­ri de­šimt­me­čiui api­brėž­ta va­di­na­mo­jo­je bal­to­jo­je kny­go­je.

Vy­tau­tas RUŠ­KYS

vytautas@skrastas.lt

Ak­me­nės ra­jo­no „Me­tų ūki­nin­ko“ klu­bo pre­zi­den­tas, Lie­tu­vos ūki­nin­kų są­jun­gos Ak­me­nės sky­riaus pir­mi­nin­ko pa­va­duo­to­jas Sta­nis­lo­vas Ba­čiu­lis sa­kė esąs nu­ste­bin­tas mi­nist­ro.

Į Ak­me­nės ra­jo­ną kal­bė­tis su ūki­nin­kais yra at­vy­kę maž­ne vi­si anks­čiau dir­bę že­mės ūkio mi­nist­rai.

„Ta­čiau nė vie­nas jų ne­žvel­gė tiek to­li į prie­kį, – sa­kė S. Ba­čiu­lis. – Ta­čiau rea­ly­bė ne vi­sa­da to­kia, kaip leng­vai žo­džiais nu­sa­ko­ma“.

Ir pa­lin­kė­jo: „Kad bal­to­ji kny­ga ne­virs­tų juo­dąja“.

Mi­nist­ras G. Surp­lys rea­ga­vo pa­juo­ka­vi­mu: „O gal – ne rau­do­na­ja?“

S. Ba­čiu­lis ap­gai­les­ta­vo, kad ne­nu­ma­ty­ta keis­ti iš Eu­ro­pos Są­jun­gos gau­na­mos pa­ra­mos že­mės ūkiui skirs­ty­mo tvar­kos.

„Vi­sa ta pa­ra­ma tu­rė­tų bū­ti iš­skirs­to­ma tik per tie­sio­gi­nes iš­mo­kas, – siū­lė S. Ba­čiu­lis. – Jos ne­pa­sie­kia kiek­vie­no žem­dir­bio pa­gal da­bar­ti­nę skirs­ty­mo tvar­ką. An­tai ne­su­ren­ki rei­ka­lin­gų ba­lų ir nie­ko ne­gau­ni, nors la­bai no­ri dirb­ti“.

Dar S. Ba­čiu­lis ste­bė­jo­si, kad Lie­tu­vos žem­dir­biai, gau­da­mi ma­žes­nes iš­mo­kas, ne­gu mo­ka­ma ki­to­se Eu­ro­pos vals­ty­bė­se, tu­ri įvyk­dy­ti to­kius pat aukš­tus rei­ka­la­vi­mus.

„Kai ge­rė­ja gy­ve­ni­mas, dau­gė­ja ap­ri­bo­ji­mų že­mės ūky­je, pa­vyz­džiui, dėl eko­lo­gi­jos, ap­lin­ko­sau­gos, o tam rei­kia ne­ma­žai ka­pi­ta­lo, ku­rį pir­mau­jan­čių Eu­ro­pos ša­lių ūki­nin­kai pa­si­pil­do iš gau­na­mų iš­mo­kų“, – de­ta­li­za­vo S. Ba­čiu­lis.

Mi­nist­ras G. Surp­lys tei­gi­nį pa­pil­dė sta­tis­ti­ka: Lie­tu­vo­je ba­zi­nė vi­du­ti­nė iš­mo­ka už hek­ta­rą že­mės yra 174 eu­rai, o Mal­to­je – maž­daug 600 eu­rų, Grai­ki­jo­je – apie 500 eu­rų.

„Lie­tu­vo­je ūki­ni­nkas gau­na ir tris­kart ma­žes­nę iš­mo­ką, nors ku­ras, trą­šos, pes­ti­ci­dai kai­nuo­ja kaip vi­so­je Eu­ro­po­je“, – kons­ta­ta­vo mi­nist­ras.

Po­ky­čius pro­gno­za­vo: „De­da­me vi­sas pa­stan­gas – ir aš, ir Prem­je­ras, ir Pre­zi­den­tė, – kad tą ne­ly­gy­bę pa­keis­tu­me. Bet to­kių vals­ty­bių Eu­ro­pos Są­jun­go­je yra dau­giau kaip de­šimt, tai šan­sai yra ne­bū­ti­nai ga­ran­tuo­ti“.

Ūki­nin­kas iš Žerkš­čių kai­mo Jo­nas Gri­cius pri­mi­nė maž­daug prieš pus­me­tį iš Že­mės ūkio mi­nis­te­ri­jos pa­skli­du­sią nuo­sta­tą – pa­ra­ma bus kon­cent­ruo­ta stam­biesiems ūkiams.

Mi­nist­ras pa­nei­gė.

J. Gri­cius Lie­tu­vos ūki­nin­kų pa­stan­gas api­bū­di­no: „Su pli­ko­mis ša­kė­mis – prieš vi­są Eu­ro­pą“.

Nes Lie­tu­vos ne­prik­lau­so­my­bės at­kū­ri­mo lai­ko­tar­piu ma­ža sau­je­lė ūki­nin­kų su­si­pir­ko ko­lū­kių tech­ni­ką, ga­my­bi­nę ba­zę, o dau­gu­ma ki­tų puo­lė au­gin­ti der­lių, ga­vę tik pli­ką že­mę. Dar­bo na­šu­mas ta­po ke­liais šim­tais kar­tų ma­žes­nis.

Mi­nist­ras G. Surp­lys sa­kė: fi­nan­si­nė pa­gal­ba gal bū­tų įma­no­ma, jei Ru­si­ja at­ly­gin­tų dėl oku­pa­ci­jos pa­da­ry­tą ža­lą.

Ūki­nin­kas siū­lė si­tua­ci­ją ver­tin­ti rea­liau: „Bet tuos ko­lū­kių kom­bai­nus ne Ru­si­ja iš­si­ve­žė, o pri­chva­ti­za­vo ma­no kai­my­nas, nors mo­kes­čius mū­sų vals­ty­bei už jį ir aš mo­ku“.

Mi­nist­ras dis­ku­si­ją nu­trau­kė pa­siū­ly­mu, ne­pri­si­riš­ti prie že­mės der­liaus au­gi­ni­mo, o pa­čiam iš jo ga­min­ti įvai­rius pro­duk­tus ir par­da­vi­nė­ti.

Jau­na­sis ūki­nin­kas iš Ak­me­nės se­niū­ni­jos Vla­das Choc­ke­vi­čius do­mė­jo­si, ar įma­no­ma, kad eko­lo­giš­ką že­mės ūkio pro­duk­ci­ja su­da­ry­tų dau­giau ne­gu 15 pro­cen­tų vi­sos pro­duk­ci­jos – kaip nu­ma­ty­ta bal­to­jo­je kny­go­je.

Mi­nist­ro G. Surp­lio tei­gi­mu, dau­giau neį­ma­no­ma rea­li­zuo­ti to­kios pro­duk­ci­jos, tad ne­ski­ria­ma dau­giau iš­mo­kų už eko­lo­gi­nį ūki­nin­ka­vi­mą.

Pa­pi­lės se­niū­ni­jo­je ūki­nin­kau­jan­tis Pran­ciš­kus Za­ram­ba ste­bė­jo­si, kad vals­ty­bė sa­vo­tiš­kai na­cio­na­li­za­vo pri­va­čią že­mę.

„Jei per ma­no že­mę ei­na grio­vys, ke­lis met­rus išil­gai jo ne­ga­li ar­ti, tad ne­gau­ni pa­ja­mų ir dar iš­lei­di pi­ni­gus, neap­leis­da­mas pikt­žo­lė­mis“, – sa­kė P. Za­ram­ba.

Ki­ti ūki­nin­kai pa­sa­ko­jo apie su­mo­kė­tas bau­das, neiš­sau­go­jus grio­vių ap­sau­gos zo­nų.

„Ak­me­nė­je tos bau­dos to­kios di­džiu­lės vie­nin­te­lės Lie­tu­vo­je“, – sa­kė Ak­me­nės ra­jo­no ūki­nin­kų są­jun­gos vie­na iš ly­de­rių S. Ba­čiu­lis.

Mi­nist­ras G. Surp­lys pa­ža­dė­jo kreip­tis į Ap­lin­kos mi­nis­te­ri­ją ir at­siųs­ti aiš­ki­na­mą­jį raš­tą ra­jo­no ūki­nin­kams.

Au­to­riaus nuo­tr.

Ūki­nin­kas iš Žerkš­čių kai­mo Jo­nas Gri­cius do­mė­jo­si, kaip smul­kiesiems ūki­nin­kams gau­ti di­des­nę pa­ra­mą.

Že­mės ūkio mi­nist­ras Gied­rius Surp­lys (de­ši­nė­je), ku­rį į su­si­ti­ki­mą su Ak­me­nės ra­jo­no žem­dir­biais at­ly­dė­jo ir pa­ta­rė­jas Al­vy­das Alek­sand­ra­vi­čius, daug pa­sa­ko­jo apie ša­lies že­mės ūkio vi­zi­ją.