Žeimelyje prisiminta žydų bendruomenė

Žeimelyje prisiminta žydų bendruomenė

MUMS RA­ŠO

Žei­me­ly­je pri­si­min­ta žy­dų bend­ruo­me­nė

Spa­lio 8 die­ną Žei­me­lio mu­zie­ju­je „Žiem­ga­la“ vy­ko ren­gi­nių cik­lo „Vie­ny­bės til­tai šimt­me­čiui“ tre­čia­sis eta­pas, skir­tas čia gy­ve­nu­siai žy­dų bend­ruo­me­nei pri­si­min­ti.

Su­lau­kė­me bū­rio sve­čių

Ren­gi­ny­je „Mes Jus pri­si­me­na­me“ da­ly­va­vo me­ras Sau­lius Ge­giec­kas, Sei­mo na­rys Vi­ta­li­jus Gai­lius, Lie­tu­vos žy­dų bend­ruo­me­nės di­rek­to­rius Re­nal­das Vaisb­ro­das, Vil­niaus ir Šiau­lių žy­dų bend­ruo­me­nių na­riai, Cha­je­šo Lei­ze­rio anū­kė  iš Iz­rae­lio Eka­te­ri­na Gold­berg su sū­nu­mi, žei­me­lie­čiai ir kraš­tie­čiai.

Daug pa­dė­kos žo­džių sve­čiai iš­sa­kė mu­zie­jaus ve­dė­jai Dai­vai Skrups­ke­ly­tei, pa­si­džiau­gė at­gi­ju­sia mu­zie­jaus veik­la, po vie­nu sto­gu tel­pan­čia is­to­ri­ja, kul­tū­ra ir me­nu.

Mu­zie­ju­je bu­vo pa­reng­ta nuo­trau­kų eks­po­zi­ci­ja „Žei­me­lio žy­dai“. Ap­lan­ky­tos žy­dų ka­pi­nės, ma­si­nė žu­dy­nių vie­ta, su­reng­ta eks­kur­si­ja po Žei­me­lio se­na­mies­tį.

Mu­zie­jaus ve­dė­ja D. Skrups­ke­ly­tė prie bu­vu­sių žy­dų na­mų iš­dė­lio­jo in­for­ma­ci­ją su nuo­trau­ko­mis.

Pri­si­min­tas ra­bi­nas Ku­kas

Pra­ne­ši­mą „Ra­bi­nas, teo­lo­gas ir fi­lo­so­fas Izao­kas Ku­kas. Jo jau­nys­tė ir Žei­me­lis“ skai­tė Chai­mas Barg­ma­nas – is­to­ri­kas, gi­das, Kau­no žy­dų bend­ruo­me­nės na­rys.

Bu­vo pri­si­min­ta gar­saus ra­bi­no biog­ra­fi­ja ir veik­la. Ch. Barg­ma­nas su nuo­šir­džiu dė­kin­gu­mu pri­mi­nė spau­dos pus­la­piuo­se ap­ra­šy­tą is­to­ri­ją. 2016 me­tų va­sa­rą is­to­ri­jos ty­ri­nė­to­jai iš Iz­rae­lio Žei­me­lio žy­dų ka­pi­nė­se su­ra­do ra­bi­no pir­mo­sios žmo­nos ka­pą. At­si­tik­ti­nai pro ša­lį va­žia­vu­si Žei­me­lio fo­tog­ra­fė La­ri­sa Ka­za­ke­vi­čie­nė pa­si­siū­lė įam­žin­ti šį reikš­min­gą mo­men­tą. La­ri­sa, me­tu­si sa­vo dar­bus, su­grį­žo į na­mus pa­siė­mė fo­toa­pa­ra­tą, nu­fo­tog­ra­fa­vo sve­čius, apie tai pra­ne­šė mu­zie­jaus va­do­vei Dai­vai, bei „Šiau­lių kraš­to“ re­dak­ci­jai.

Gar­bin­go­je vie­to­je mu­zie­ju­je bu­vo eks­po­nuo­ja­mas Ja­ni­nos Ša­par­nie­nės straips­nis „Žei­me­ly­je – pa­sau­li­nio gar­so žy­dų ra­bi­no pėd­sa­kas“, jis yra iš­vers­tas į heb­ra­jų kal­bą, o nuo­trau­ka pla­ti­na­ma po pa­sau­lio žy­dų bend­ruo­me­nes.

Pra­ne­šė­jas kal­bė­jo, kad yra pla­nuo­ja­ma eks­pe­di­ci­ja „Ra­bi­no Ku­ko ke­liais“, pa­ža­dė­jo neap­lenk­ti ir Žei­me­lio.

Gar­sio­sios Bei­lio by­los pus­la­piai

Vil­nie­tė, is­to­ri­kė Ro­za Bie­liaus­kie­nė, rem­da­ma­si žy­dų išei­vio Ana­to­li­jaus Cha­je­šo straips­niais, pa­tei­kė iš­sa­mų pra­ne­ši­mą apie Lie­tu­vos „Bei­lio by­lą“.

1930 me­tais va­sa­rio 22 die­ną žei­me­lie­čius su­krė­tė tra­giš­kas įvy­kis. Ei­da­mas iš žy­dams pri­klau­san­čios mė­si­nės, din­go ve­te­ri­na­ri­jos gy­dy­to­jas Ka­zys Avi­žie­nis. Jis bu­vo ras­tas ne­gy­vas, ne­to­li sker­dyk­los esan­čia­me šu­li­ny­je, su žaiz­da gal­vo­je.

Bu­vo išaiš­kin­ta, kad tarp žy­dų ir ve­te­ri­na­ri­jos gy­dy­to­jo ki­lo konf­lik­tas. Mies­te­ly­je ki­lo są­my­šis, žmog­žu­dys­te bu­vo ap­kal­tin­ti du mė­si­nin­kai ir du ve­žė­jai žy­dai.

At­vy­kę pa­rei­gū­nai nu­sta­tė, kad tai – ne­lai­min­gas at­si­ti­ki­mas. Žu­vu­siojo ar­ti­mie­ji krei­pė­si į ki­tus pa­rei­gū­nus, at­li­ko nau­jus ty­ri­mus, žy­dai bu­vo ap­kal­tin­ti ir įka­lin­ti po 12 me­tų. Šis įvy­kis skau­džiai pa­lie­tė vi­są žy­dų bend­ruo­me­nę. By­la bu­vo per­duo­ta ape­lia­ci­jai, aukš­čiau­siajam tri­bu­no­lui, vy­ko dau­gy­bė teis­mų, ta­čiau kal­tė bu­vo pa­lik­ta, tik su­trum­pin­tas įka­li­ni­mo lai­kas.

Kraš­tie­tis, Žei­me­lio mo­nog­ra­fi­jų re­dak­to­rius Aloy­zas Bė­čius, vai­kys­tė­je gir­dė­jo daug pa­sa­ko­ji­mų apie žy­dus ir tra­giš­ką K. Avi­žie­nio žū­tį. Jo ži­nio­mis ve­te­ri­na­ri­jos gy­dy­to­jas sker­dyk­lo­je iš­gė­rė de­zin­fe­kuo­jan­čio spi­ri­ti­nio tir­pa­lo ir ei­nant tam­so­je įkri­to į neaukš­tą šu­li­nį, ku­rį ge­rai pri­si­me­na pa­sa­ko­to­jas.

Ren­gi­nio die­ną A. Bė­čius ban­dė ieš­ko­ti šu­li­nio vie­tos.

Žy­dai žei­me­lie­čių pri­si­mi­ni­muo­se

Il­gus šimt­me­čius žy­dų tau­ta gy­ve­no kar­tu su mū­sų pro­tė­viais, lai­kė Lie­tu­vą sa­vo tė­vy­ne, for­ma­vo is­to­ri­nį ir kul­tū­ri­nį sa­vi­tu­mą. Jų ran­ko­se kles­tė­jo ama­tai, kū­rė­si vers­lo įmo­nės. Po tra­giš­kų įvy­kių li­ko tik pa­sta­tai, ka­pi­nės, ma­si­nių žu­dy­nių vie­ta. Ir pri­si­mi­ni­mai, su me­tais kar­tu su gy­ven­to­jais išei­nan­tys į am­ži­ny­bę.

Žei­me­lio gim­na­zi­jos kraš­to­ty­ri­nin­kai ke­lerius me­tus ty­ri­nė­ja čia gy­ve­nu­sią žy­dų bend­ruo­me­nę, yra pa­ren­gę du kraš­to­ty­ros dar­bus, ku­riuos bu­vo­me iš­siun­tę į res­pub­li­ki­nį ir na­cio­na­li­nį kon­kur­są.

2014 me­tais da­ly­va­vo­me na­cio­na­li­nia­me pro­jek­te „Kiek­vie­nas žmo­gus tu­ri var­dą“, mū­sų pa­reng­tas dar­bas „Žei­me­lio žy­dų bend­ruo­me­nė“ bu­vo iš­vers­tas į ji­diš kal­bą ir iš­siųs­tas į Iz­rae­lį.

Ren­gi­nio me­tu Žei­me­lio gim­na­zis­tės Ža­vi­nta Bu­tai­tė, Gab­rie­lė Do­vi­do­ny­tė ir Oli­vi­ja Uso­ny­tės, skai­tė žei­me­lie­čių Emi­li­jos Ku­bi­lie­nės, Ge­no­vai­tės Niau­ro­nie­nės ir Ste­fa­ni­jos Ne­sa­vie­nės pri­si­mi­ni­mus.

At­min­čiai – me­nų jung­tis

Pa­ro­dų ga­le­ri­jo­je bu­vo ati­da­ry­ta Evos Poh­le iš Len­ki­jos pa­ro­da NE– AT­MIN­TIS, ku­rio­je bu­vo pri­sta­ty­ti at­rink­ti dar­bai iš cik­lų „Laiš­kai nuo Ne­mu­no“, Pa­ža­dė­to­ji že­mė“, ir „Lie­tu­viš­kas ta­lis“. Pa­veiks­lai su­kur­ti įvai­rio­mis tech­ni­ko­mis, pa­nau­do­jant gam­ti­nes ir bui­ti­nes me­džia­gas, juo­se jun­ta­mi žy­dų is­to­ri­jos pėd­sa­kai. Pa­ti au­to­rė į ren­gi­nį ne­ga­lė­jo at­vyk­ti, pa­ro­dą pri­sta­tė šiau­lie­tis dai­li­nin­kas Vol­de­ma­ras Ba­ra­kaus­kas.

Ren­gi­nio ati­da­ry­me ir pa­ro­dos pri­sta­ty­me skam­bė­jo Šiau­lių dra­mos teat­ro ak­to­rės No­me­dos Bė­čiū­tės skai­to­mi Geor­gi­jaus Ka­no­vi­čiaus teks­tai.

Šven­ti­nį ko­lek­ty­vo Klem­zer Klan­ger iš Vil­niaus kon­cer­tą ren­gi­nio da­ly­viams do­va­no­jo Žei­me­lio že­mės ūkio bend­ro­vė.

Pag­rin­di­nė or­ga­ni­za­to­rė Dai­va Skrups­ke­ly­tė su­bū­rė stip­rią rė­mė­jų ir pa­gal­bi­nin­kų ko­man­dą. Pri­si­dė­jo Pak­ruo­jo ra­jo­no sa­vi­val­dy­bė, Žei­me­lio se­niū­ni­ja, Žei­me­lio dau­gia­funk­cis cent­ras, Žei­me­lio že­mės ūkio mo­kyk­la, Žei­me­lio gim­na­zi­ja, Šiau­lių spaus­tu­vė, vers­li­nin­kė Li­na Le­gie­nė, Žei­me­lio žve­jų klu­bas „Berž­ta­lis“, bu­vu­si mo­ky­to­ja E. Bumb­lie­nė, Dai­va Ga­sė­nie­nė, ak­to­rė No­me­da Bė­čiū­tė, kraš­tie­tis Os­ka­ras Ve­če­nas.

Žy­dų bend­ruo­me­nių at­sto­vai bu­vo su­jau­din­ti šio ren­gi­nio, džiau­gė­si, kad jų tau­tos at­mi­ni­mas yra sau­go­mas.

„Nuo drau­gys­tės iki nea­py­kan­tos – vie­nas žings­nis“, – sa­kė Šiau­lių bend­ruo­me­nės at­sto­vas Alek­sand­ras Ker­be­lis, ta­čiau jis ti­ki, kad tra­giš­ka is­to­ri­ja ne­pa­si­kar­tos.

Re­gi­na NO­REI­KIE­NĖ

Žei­me­lio gim­na­zi­jos ne­for­ma­lio­jo švie­ti­mo, kraš­to­ty­ros mo­ky­to­ja

La­ri­sos KA­ZA­KE­VI­ČIE­NĖS nuo­tr.

Žei­me­ly­je lan­kė­si vieš­nia iš Iz­rae­lio Eka­te­ri­na Gold­berg su sū­nu­mi.

Su ren­gi­nio da­ly­viais su­si­ti­ko Lie­tu­vos žy­dų bend­ruo­me­nės vyk­dan­ty­sis di­rek­to­rius Re­nal­das Vaisb­ro­das (de­ši­nė­je).

Re­fe­ra­tus apie mies­te­lio žy­dų gy­ve­ni­mą pri­sta­tė Žei­me­lio gim­na­zis­tės Oli­vi­ja Uso­ny­tė, Gab­rie­lė Do­vi­do­ny­tė ir Ža­vin­ta Bu­tai­tė, tal­ki­na­mos kraš­to­ty­ros mo­ky­to­jos Re­gi­nos No­rei­kie­nės (ant­ra iš de­ši­nės).