Žeimeliečiai puoselėja pasaulinio garso išradėjo atminimą

Žeimeliečiai puoselėja pasaulinio garso išradėjo atminimą

Žeimeliečiai puoselėja pasaulinio garso išradėjo atminimą

Trečiadienį Žeimelio miestelyje buvo gausu svečių. Čia Šiaulių Romuvos gimnazijos moksleivius atvedė smalsumas ir noras daugiau sužinoti apie Gedučių dvare prieš 200 metų gyvenusį išradėją ir mokslininką Teodorą Grotusą.

„Jei Alfredas Nobelis savo testamente būtų numatęs apdovanoti darbus, atliktus šimtmečiu anksčiau, Teodoras Grotusas Nobelio įvertintas būtų du kartus – už elektrolizės teoriją ir už fotochemijos dėsnius“, šiais dr. Juozo Algimanto Krištopaičio žodžiais trečiadienį Žeimelio muziejuje pradėtas pasakojimas apie mokslininką T.Grotusą.

XIX a. pradžioje T.Grotusas išgarsėjo ne tik Europoje. Jo išradimai vėliau buvo pripažinti kaip pasaulinės reikšmės.

T.Grotuso atminimą puoselėjanti Žeimelio vidurinė mokykla laikosi tradicijos populiarinti Gedučių atsiskyrėlio mokslinį palikimą. Miestelio Žiemgalos muziejuje gausu medžiagos apie Gedučių dvare gyvenusį ir aplinkinius stebinusį didiką, o mokykloje – apie jo išradimus, kurie padaryti primityviomis sąlygomis vėliau keitė pasaulį.

Žeimelio vidurinėje mokykloje gimnazistai iš Šiaulių galėjo pamatyti T. Grotuso eksperimentą, kuris 1805 metais pasitarnavo kuriant kalnakasių lempas. Paskaitą „Teodoro Grotuso tiriamoji eksperimentinė veikla, jo atradimų reikšmė“ skaitė informatikos ir fizikos mokytojas Saulius Žilinskas.

Moksleiviai aplankė ir Gedučius, kur iš bajorų Grotusų dvaro belikęs tik kumetynas. Istorikai spėja, kad mūrinis pastatas kumetyno paskirtį įgavo vėliau, o ankstesniais laikais jame išradėjas buvo įsikūręs laboratoriją eksperimentams ir tyrimams atlikti.

Tačiau bene įdomiausia tai, kad iki šių dienų yra išlikę pasakojimai ir apie T. Grotuso būdą. Vietos gyventojų, išsaugojusių savo tėvų ir senelių pasakotus prisiminimus apie Gedučių atsiskyrėlį beveik prieš pusšimtį metų užrašė žymiausias Žiemgalos kraštotyrininkas Juozas Šliavas.

Pasakojama, kad anuomet vietinių keistuoliu laikytas T.Grotusas buvęs malonus kaimiečiams, juos šelpdavęs ir pats gydydavęs. Kartą, kai vienoje kaimo sodyboje kilo gaisras, T.Grotusas šokęs ant savo žirgo ir iš ugnies apimto kiemo išgabenęs vaikus.

„Pakruojo krašto“ inf.

Larisos KAZAKEVIČIENĖS nuotr.

EKSPERIMENTAS: Žeimeliečio pedagogo Sauliaus Žilinsko paskaitoje T.Grotuso eksperimentą su dujomis ir ugnimi pakartojo jo mokinys Deivydas Katlauskas.

ISTORIJA: Šiauliečiams moksleiviams buvo įdomu Žeimelio Žiemgalos muziejuje pamatyti skulptoriaus Kęstučio Balčiūno sukurtą skulptūros Teodorui Grotusui maketą, išgirsti Žeimelio mokyklos direktorės pavaduotojos Raimondos Gasparavičienės pasakojimą apie mokslininko gyvenimą.

ŽINIOS: Lankydamiesi Žeimelyje Šiaulių gimnazistai papildė žinių bagažą apie anų laikų Europoje žinomiausią išradėją iš Gedučių T.Grotusą.