
Naujausios
Žagarės paveldas – atpažįstamas ir vis kitoks
Žagarės (Joniškio r.) kultūros centras pakvietė į konferenciją, skirtą miesto paveldui. Dviejuose pranešimuose išgirsti dar niekur neminėti faktai apie 1942 metais Latvijos paminklų valdybos organizuotą ekspediciją Šiaurės Lietuvoje – Žagarėje ir Akmenės rajone, per kurią buvo užfiksuoti svarbūs kulto objektai bei žmonių gyvenimo fragmentai, taip pat – priminta, kuo svarbus urbanistinis Žagarės paveldas ir kaip šioje saugomoje zonoje gyvenantiems žmonėms elgtis su vertingais pastatais.
Loreta RIPSKYTĖ
loretar@skrastas.lt
Žiemgalos ekspedicija
Klaipėdos Universiteto vyresnysis mokslinis bendradarbis, archeologas dr. Ernestas Vasiliauskas sakė, kad konferencijai planuoto parengti pranešimo apie prarastą Žagarės paveldą kryptį nurodė praėjusiais metais Latvijos nacionaliniame istorijos muziejuje rasti dokumentai apie Latvijos paminklų valdybos 1942 metais organizuotą ekspediciją Šiaurės Lietuvoje, neaplenkiant ir Žagarės apylinkių.
Nors vyko karas, buvo sušaudyta didelė vietos populiacijos dalis – žydų tautybės žmonės – tvyrojo slogi atmosfera, Latvijos paminklų vadovybė matė reikalą susitelkti į vietos tautų tyrimus.
Renginyje dalyvavęs Seimo narys, istorikas Arūnas Gumuliauskas vėliau pastebėjo, kad tai itin įdomus aspektas, nes ekspediciją, kuri truko 60 dienų, finansavo vokiečių valdžia – apmokėta už darbą, maitinimą. Istoriografijoje baltų tautos vokiečių atžvilgiu pateikiamos tarsi antrarūšės, tad kokiu tikslu reikėjo tirti tuos, kuriuos galbūt norėta sunaikinti? Šis klausimas lieka atviras.
Sodyba prie ežero
Žiemgalos ekspedicijai, kuri vyko Latvijoje Ukrių, Bukaičių, Snikerės apylinkėse, o Lietuvoje – Žagarės, Kruopių ir Vegerių valsčiuose, vadovavo archeologas, numizmatas, etnografas, medicinos istorikas, Latvijos Valstybinio istorijos muziejaus Etnografijos skyriaus vedėjas Adolfas Karnupas.
Žiemgalos ekspedicijos metu registruoti 1646 vienetai aprašų ant 2415 lapų. Žagarės valsčiuje fiksuotas Dilbinų kaimo kultūrinis kraštovaizdis, Ezergailių sodybos, Dilbinų, Gaudikių, Viešučių, Puikių, Martyniškių kaimų trobesiai, ūkiniai pastatai ir lovys galvijams, pastatų detalės, malūnai, šuliniai, tvoros, baldai ir buities apyvokos daiktai, transporto priemonės, skrynios, darbo įrankiai, žmonės, Senosios Žagarės bažnyčia, Raktuvės koplyčia ir jų interjeras, Raktuvės, Minčaičių, Viešučių kapinės ir kryžiai.
Žagarėje ekspedicijos dalyviai itin išsamiai užfiksavo Ezergailio sodybą ir Raktuvės kapinių koplyčią. Senoji Žagarė tyrinėta nedaug, visai neužsimenama apie Barborą Žagarietę.
Ezergailio sodyba buvo prie Žvelgaičių tvenkinio. Ataskaitoje minima, kad ji išsidėsčiusi 2,5 kilometro į pietvakarius nuo Žagarės miesto vandens malūno ežero aukštupyje, tarp Švėtės upės ir Žagarės–Kruopių vieškelio.
Vandens malūnas statytas baudžiavos laikais. Ežero vandens lygį reguliuodavo ant Švėtės senosios vagos įrengta užtvanka. Ezergailių sodybos savininkų prievolė buvo šios užtvankos priežiūra.
Valda tuo metu apėmė 16 hektarų, iki 1910 metų – 3 hektarus. Sodyba suformuota prieš 60 metų. Į savininko Janio Strakšio rankas sodyba pateko prieš tris kartas, ją valdė jo tėvas ir senelis.
Išskirtinė Raktuvės koplyčia
Ekspedicijos dalyvius domino tautinė latvių mažuma, tačiau aprašytos ir lietuvių sodybos. Išliko daug duomenų iš Lokavos kaimo ir Vegerių miestelio (Akmenės rajonas), kuris per karą 1944 metais visiškai sudegė, taip pat ir medinė bažnyčia.
Raktuvės koplyčioje buvo užfiksuotas visas interjeras: paveikslai, šviestuvai, kitos architektūrinės detalės.
„Raktuvės koplyčia yra ne menkesnis liaudies medinės architektūros paminklas Joniškio rajone nei Kurmaičių ar Jakiškių koplyčia. Ir yra pakankamai medžiagos, kad būtų galima ją atkurti, kokia buvo“, – sakė dr. Ernestas Vasiliauskas.
Ekspedicijos ataskaitoje minima, kad vietinio kunigo kanauninko Konstantino Jazdauskio duomenimis, dabartiniame kapų kalne buvo įrengta paskutinė žiemgalių įtvirtinimo vieta.
Dabartinės kapinės atsirado prieš 300 metų. Medinė bažnyčia ant kalvos pastatyta maždaug prieš 100 metų senesnės, mažesnės, taip pat medinės bažnytėlės vietoje.
60 pastatų su vertingosiomis savybėmis
Kultūros paveldo centro specialistė doktorantė Vilija Ralytė pasakojo apie Žagarės urbanistinį paveldą.
Pažymėta, kad ankstyviausias išlikęs vertingas miesto plano struktūros elementas yra Senosios Žagarės turgaus aikštė, tokia susiformavusi dar XV amžiuje. Iki XVI amžiaus užfiksuotos seniausios gatvės – dabartinės Vilniaus, Švėtės, Raktuvės, Petro Cvirkos.
Žagarėje vertingųjų savybių turinčių pastatų užfiksuota 60. Tai – išties išskirtinis atvejis, nes panašiuose miesteliuose jų būna 10--12.
Pasak lektorės, blogiausia, kad dažnai žmonės net nežino gyvenantys vertingųjų savybių turinčiame pastate arba urbanistinėje saugomoje zonoje. Nes nėra tinkamos komunikacijos su vietos bendruomenėmis, nepaaiškinama, neinformuojama. Todėl žmogui be galo sunku suprasti, kai paaiškėja, kad jis negali pats pasikeisti kokios langinės ar kito pastato elemento, nors tą darė tėvas ir jo senelis.
Reikalinga kreiptis į Kultūros paveldo departamentą, pastatą įvertinti, ir gali praeiti net metai, kol dokumentai bus sutvarkyti.
Žagarės dvaro sodybą sudaro 22 objektai. Visas šis kompleksas – nuo dvaro rūmų iki ledainės ar parką juosiančios tvoros – yra paskelbti nacionalinės reikšmės. Tai labai didelis, unikalus objektas ir itin svarbu, kad toks išliktų, sakė V. Ralytė.
Seniausias šiame komplekse – XVIII amžiaus pabaigoje statytas vėjinis malūnas. Šiuo metu jis yra privatizuotas.
Autorės nuotr.
Arklininko namas – vienas iš 22 nacionalinės reikšmės paminklu paskelbtos dvaro sodybos komplekso pastatų.
Kultūros paveldo centro vyriausioji specialistė Vilija Ralytė pripažino, kad dažnai taikomi pertekliniai reikalavimai, apribojimai, kurie trukdo pastatus prižiūrėti, tad didelė dalis jų yra pasmerkti pražūti.
Dr. Ernestas Vasiliauskas pasakojo apie Latvijos paminklų valdybos 1942 metais organizuotą ekspediciją Šiaurės Lietuvoje.
Ernesto VASILIAUSKO archyvo–renginio nuotr.
Ezergailio sodybos gyventojai – Strakšių šeima, prižiūrėjusi Švėtės užtvanką.