
Naujausios
Žagarėje nuaidėjo žydų kultūros dienos
Tris dienas nuo ketvirtadienio iki šeštadienio Žagarėje vyko žydų kultūros dienų renginių ciklas pavadinimu „Žagarės ilgesio palytėti“. Į ištuštėjusį miestą trumpam sugrįžo buvusių gyventojų žydų palikuonys, jų artimieji ne tik iš Lietuvos, bet ir užsienio šalių: JAV, Didžiosios Britanijos. Klausytasi paskaitų, koncertų, pagerbtos genocido aukos.
Loreta RIPSKYTĖ
loretar@skrastas.lt
Pakartotas aukų kelias
Ketvirtadienį susirinkę žagariečiai ir žydų palikuonys pakartojo 1941-ųjų kelią iš miesto centro iki masinės kapavietės, kur spalio 2 dieną atgulė sušaudyti 3000 ne tik vietos žydų, bet ir atvežtų iš Šiaulių, Pašvitinio, Linkuvos. Ten pagerbtas žuvusiųjų atminimas, sukalbėta bendra malda.
Vienas renginio organziatorių kraštietis Valdas Balčiūnas, primindamas skaudžią Holokausto istoriją, klausė: „Ar sužinojome visų žuvusiųjų vardus ir pavardes, ir visų žudikų – ne“.
Žagarę, pasak V. Balčiūno, į Lietuvos žemėlapį sugrąžino Vyšnių festivalis. Nuo šios didžiausios metų šventės pagrindinės renginio vietos iki genocido aukų kapavietės – vos 250 metrų.
Renginio atidaryme vicemerė Vaida Aleknavičienė savivaldybės padėkos raštus įteikė filantropams, žydų kultūros ir ryšių su Joniškio rajonu puoselėtojams Joy Hall iš Didžiosios Britanijos, Cliff Marks iš JAV. Taip pat padėkos raštas bus perduotas režisieriui iš Australijos Rodui Freedmanui, sukūrusiam filmą „Dėdė Chackelis“ apie Žagarėję gyvenusį, Dachau koncentracijos stovyklos siaubą patyrusį dėdę, kalbininką Chackelį Lemheną.
Kultūrinė programa
Žydų palikuonims, svečiams organuozotos ekskursijos po Žagarę ir į Joniškį, aplankant sinagogų kompleksą.
Žagarės kultūros centre klausytasi grupės „Klezmer Klangen“, Gitos–Entos Broidi koncertų, paskaitos apie tradicinę žydų šeimą, žydiškų Klaido Navicko karpinių paroda veikė dvaro rūmuose.
Šiaulių žydų bendruomenė virė ir vaišino žagariečius tradiciniu jų tautos patiekalu cimiu, kuris buvo pagamintas ant lėtos ugnies iš jautienos, bulvių, morkų, slyvų, trupučio cukraus bei kitų produktų.
1 JAV cento kūrėjas
Šiaulietis kultūrologas, kraštotyrininkas, fotografas Jonas Nekrašius pristatė mažai atskleistą, bet labai ryškią asmenybę – skulptorių, medalininką Viktorą D. Brenerį, sukūrusį daug įsimintinų darbų, o turbūt labiausiai į istoriją jo vardą įrašė garsusis JAV Prezidento Abraomo Linkolno atvaizdas, papuošęs vieno cento monetą. Tokios monetos, kurių pirmas tiražas buvo išleistas su menininko inicialais, tapo numizmatine retenybe ir labai brangiu eksponatu.
Pasak J. Nekrašiaus, kilus nepasitenkinimui, kad ant monetos matomos menininko vardo ir pavardės pirmosios raidės, bankas greitai išleido naują tiražą, o tokia 1 cento moneta, kurią žymėjo inicialai, dabar ją turinčiam galėtų atnešti didžiulius pinigus.
Gyvenimas, vertas filmo
Viktoras D. Breneris (1871–1924) augo Šiauliuose. Jo tėvas graveris ir antspaudų gamintojas Georgas Breneris, iš kurio būsimasis medalių, monetų, plakečių kūrėjas ir sėmėsi amato paslapčių, buvo kilęs iš Pakruojo rajono, o būsimojo menininko mama Sara Margolis, daroma prielaida, – iš Žagarės.
Talentingas jaunuolis vos sulaukęs 16 metų jau sugebėjo atsidaryti savo darbų dirbtuvę-parduotuvę Šiauliuose. Vėliau jis persikėlė į Kauną, tačiau ten sulaukė konkurentų smūgio. Jis buvo apskųstas valdžiai, esą falsifikuojantis pinigus.
Bėgdamas nuo gresiančios tremties V. D. Breneris emigravo į JAV. Ir tai buvo jo sėkmės laidas, nes ten įgijo gerą išsilavinimą, gavo galimybę stažuotis Prancūzijoje. O po to, kai jo sukurtą A. Linkolno atvaizdą 1 cento monetai pasirinko tuometis prezidentas T. Ruzveltas, jis ypač išgarsėjo.
Menininkas turėjo savitą romantinį klasikinį stilių, atsivežtą dar iš darbo Lietuvoje laikų, ir jį išpopuliarino. Jis sukūrė daug garsių žmonių atvaizdų medalių, plakečių.
„Jo gyvenimas vertas filmo. Iš nedidelio Rusijos imperijos miesto atvykęs į JAV Viktoras D. Breneris sugebėjo tapti pripažintu medalininku visame pasaulyje“, – sakė J. Nekrašius.
Viktorą D. Brenerį šiauliečiai atrado tik prieš gerus 10–15 metų. Ant Šiaulių banko, kadaise buvusio Žydų liaudies banko, sienos jam atidengta atminimo lenta.
Autorės nuotr.
Šiaulių žydų bendruomenė virė ir vaišino žagariečius ir svečius tradiciniu jų tautos patiekalu "cimiu", pagamintu iš jautienos ir daug daržovių bei prieskonių.
Abraomo Linkolno atvaizdo ant vieno JAV cento monetos kūrėjas Viktoras D. Breneris augo Šiauliuose, bet jo mama Sara Margolis, daroma prielaida, – kilusi iš Žagarės.
Joniškio rajono savivaldybės mero padėkos raštas buvo įteiktas ir filantropui, žydų kultūros ir ryšių su Joniškio rajonu puoselėtojui Cliff Marks iš JAV.
Trediciškai žydų kultūros dienų renginių dalyviai nuėjo kelią iki masinės Holokausto aukų kapavietės.
Bičiuliškas Šiaulių žydų bendruomenės pirmininko Sanios Kerbelio ir žagariečio Leono Levinsko, kurio šeima gelbėjo žydus, pokalbis.