Žagarėje nuaidėjo rajono folkloro šventė

Žagarėje nuaidėjo rajono folkloro šventė

Žagarėje nuaidėjo rajono folkloro šventė

Prie Naryškino dvaro rūmų į vieną liaudies dainų, muzikos, žaidimų, šokių pynę susivijo 17 skirtingo amžiaus kolektyvų pasirodymai. Rajono folkloro šventė „Tegul dainom pavasariai žydės...“ Žagarėje vyko pirmą kartą.

Loreta RIPSKYTĖ

loretar@skrastas.lt

Pasirodė ir vaikai, ir suaugusieji

Naryškino dvaro rūmų terasoje fokloro dainininkai, pasakoriai, muzikantai keitė vienas kitą. Mažiausiam šventės dalyviui sukako vos 5 metukai, o vyriausiam, Kirnaičių fokloro kolektyvo nariui Feliksui Patarakui – 93-eji.

Kiekvienas kolektyvas buvo pasirinkęs temą: piršlybų, vestuvių, piemenukų, meilės ar kitokią.

Po Žagarės kultūros centro atstovų įžangos, Vytauto Liulio atliktos Ūdrio arijos iš operos „Pilėnai“, pirmieji pasirodė lopšelių–darželių „Vyšniukas“, „Ąžuoliukas“, „Vyturėlis“, „Saulutė“ mažieji dainininkai. Po jų į terasą žengė vyresnėliai iš Mato Slančiausko gimnazijos, Joniškio kultūros centro Kirnaičių skyriaus, Žagarės socialinių paslaugų ir užimtumo centro.

Suaugusiųjų programą pradėjo Joniškio kultūros centro Rudiškių skyriaus kolektyvas „Rudbala“, dainas ir padėkas skyręs pavasariui, Žemynai, Gabijai, kitoms pagonių dievybėms.

Piršlybas inscenizavo Kirnaičių „Klėčia“, Skaistgirio folkloro kolektyvas. Jiems atitarė ir moterų kolektyvas iš Maldenių bei dainoriai iš Jakiškių.

Bene smagiausia dalis prasidėjo, kai į savo šokius ir žiūrovus įjungė Joniškio kultūros centro folkloro kolektyvas „Kupars“, o po jų linksmomis melodijomis pajudėti skatino keturios kapelos: „Sodžius“ iš Gasčiūnų kaimo bendruomenės, „Švėtė“ iš Žagarės pagyvenusių ir neįgaliųjų klubo, Joniškio kultūros centro ir Algimanto Raudonikio meno mokyklos kapelos.

Net tris kapelas šventei parengė Algimanto Raudonikio meno mokyklos mokytoja Edita Rudienė. Taip pat trims kolektyvams vadovavo Žagarės socialinių paslaugų centro mokytoja Roma Stankienė.

Pirmą kartą Žagarėje

Folkloro šventė pirmą kartą persikėlė į Žagarę. Seniau ji, kaip rajono meno šventės dalis, vykdavo Joniškyje. Tačiau per keletą metų pastebėta, jog folkloro dainininkai pranyksta šokėjų ir chorų bei vokalinių kolektyvų programoje. Todėl jiems buvo skirta atskira diena, kuri vykdavo Joniškyje aikštėje prie Kultūros centro. Šiemet ten vyksta rekonstrukcija. Tad Žagarės kultūros centro direktorė Aida Viscokienė pasiūlė renginį perkelti prie Naryškino rūmų.

Renginį režisavusi A. Visockienė „Krašto žinioms“ pasakojo prieš šventę nerimavusi dėl prasto oro. Organizatoriai ieškojo didelės palapinės, kad folkloro kolektyvai galėtų dainuoti po stogu ir jau buvo beveik praradę viltį. Tačiau paskutiniu momentu jiems padėjo Kirnaičių kaimo bendruomenė. Jos vadovas Kęstutis Ladukas ne tik mielai sutiko paskolinti pastogę, bet ir atsiuntė kaimo jaunuolių, kurie ją surinko.

Nors šventė vyko po pietų, organizatoriai parke plušėjo nuo ankstaus ryto. Vyrai vežė ir nešė suolus žiūrovams, jungė garso aparatūrą. Moterys rišo gėlių puokštes, puošė dvaro terasą.

Autorės nuotr.

KLASĖ: Joniškio Mato Slančiausko gimnazijos mokytoja Ugnė Vaineikienė šventei paruošė savo vadovaujamą klasę.

SŪRIS: Kirnaičių folkloro kolektyvo vadovė Gražina Andrašiūnienė žiūrovus vaišino kaimišku sūriu.

ŠOKIS 1: „Saulutės“ lopšelio–darželio vaikai į šokį įtraukė ir kitus renginio dalyvius.

RŪBAI: Maldenių moterų kolektyvas pasipuošė naujais tautiniais rūbais.

ŠOKIS 2: „Kupars“ kolektyvas ir dainavo, iš šoko.

KAPELA: Pasirodymo eilės laukia Gasčiūnų kaimo bendruomenės kapela.

REŽISIERĖ: Folkloro šventės režisierė Aida Visockienė atidžiai stebi renginį.