
Naujausios
Vyšnių festivalis sumažėjo, bet įvairovė išliko
Tryliktasis Vyšnių festivalis, skirtas Žagarės regioninio parko direkcijos 25-mečiui, vyko trumpiau nei įprastai, bet įvairovės netrūko. Švėtės pakrantėje šėliojo gyvosios kaliausės, vyko žirgų sporto konkūrai, parko stadione, kaip senais tarpukario metais, rungėsi net trys kartos futbolininkų. Amatininkai ir kulinarinio paveldo puoselėtojai vedė edukacijas, siūlė savo gaminius, vyko populiarios muzikos koncertai, rodyti filmai. Žiūrovus viliojo pirmą kartą organizuotas elnių kvieslių čempionatas, „Nacionalinės ekspedicijos“ dalyvių diskusija apie Žagarės ateitį.
Loreta RIPSKYTĖ
loretar@skrastas.lt
Kaliausių linksmybės
Vyšnių festivalis tradiciškai kelioms dienoms sujudino ir pabudino miestą, įkvėpdamas gyvybės. Vietos gyventojai nepamiršo pagaminti kaliausių, nors jų ir buvo gerokai mažiau nei ankstesniais metais.
Užtat gyvųjų kaliausių būrys išaugo, tad teko organizuoti net dvi lindyhoperių stovyklas Žagarės gimnazijos technologijų klasės kieme ir Kaliausių fabrikėlyje, kur dalyviai mokėsi šokio išskirtinei kaliausių puotai, šeštadienį užkariavusiai Švėtės pakrantę. Išradingosios „kaliausės“ pas jų laukusius žiūrovus atplaukė valtimi upe, kartu atsigabendamos ant plaustų sudėtas vaišes: vyšnių uogas, uogienę.
Kur kaliausės, ten turi būti ir vyšnių. Jų miesto svečiai ieškojo jau penktadienio popietę bei šeštadienį Vyšnių turguje. Prekeiviai siūlė vyšnių uogienės ir megztų vyšnaičių, žagarvyšnių, trešnių sodinukų, įvairių namų apyvokos daiktų, rūbų, paveikslų su vyšnių akcentais.
Gėlininkė Genovaitė Mitrikienė, atsivežusi įvairiaspalvių viendienių iš savo gausios kolekcijos, taip pat nepamiršo privirti uogienės bei ilgais žiemos vakartais nunerti vyšnių šakelių. Blynų su vyšnių uogiene kepė Stungių kaimo bendruomenė, šviežiai skintų vyšnių uogų ir uogienės siūlė ir Žagarės neįgaliųjų draugija „Vyšnelė“, Antanas Beržinis, Jonas Bačėninas iš Skaistgirio, žagarietė Danutė Laukutienė ir kiti.
Socialinė akcija beglobiams gyvūnams
Dvaro rūmų gamtos mokyklos klasėje žolininkė Adelė Karaliūnaitė vedė edukacinius užsiėmimus „Vyšnių magija“, siūlydama paragauti arbatos iš žolelių miltų, geriamos ne užplikytos, bet užpiltos šaltu vandeniu ir pagardintos vyšnių uogiene.
Jau antrus metus iš eilės Vyšnių festivalis ragino prisidėti prie beglobių gyvūnų gerovės. UAB „Joniškio grūdai“ ir „BOUNCU – laimingam augintiniui“ į socialinę akciją – meno dirbtuvėles kvietė mažuosius šventės dalyvius, kur jie spalvino namelius keturkojams, iškeliausiančius į globos namus, veikiančius skirtinguose šalies miestuose. Taip pat vyko vaikų piešinių konkursas.
Žiūrovus džiugino ragų ir skudučių, šiauliečio meistro Alberto Martinaičio išskobtų iš žagarvyšnės medžio, dovanoto žagariečio Kęstučio Labanausko, melodijos, kurias vinguriavo Joniškio kultūros centro folkloro kolektyvas „Kupars“, elnių kvieslių čempionato dalyvių pastangos, imituojant elnių balsus.
Karštos diskusijos apie buvusią Žagaręs didybę ir jos gamtos lobius užvirė „Nacionalinės ekspedicijos“ dalyvių gamtininko Selemono Paltanavičiaus ir istoriko, profesoriaus Alfredo Bumblausko susitikime, kurį vedė Edmundas Jakilaitis.
Gyvūnų mylėtojai, norėję gražaus reginio, rinkosi į Žagarės žirgyne vykusius nacionalinius ir tarptautinius konkūrus.
Futbolininkai – ir iš Latvijos, ir iš Seimo
Sportiniai renginiai vyko įvairiose vietose: šeštadienį nuo dvaro rūmų į trasą išskubėjo orientavimosi varžybų dalyviai, sprinteriai 60 metrų rungtyje parko stadione kovojo dėl kraštiečio, kadaise taip pat buvusio bėgiko, Edmundo Tiesniesio taurės.
Stadionas šiemet regėjo itin daug futbolininkų, kaip senais tarpukario laikais, kada Žagarėje vienu metu buvo susibūrusios net pustuzinis komandų, kurios „įkrėsdavo“ ir varžovams iš Šiaulių ar net Rygos. Į varžybas pakvietė Žagarės sporto klubas „Žvelgaitis“.
Pirmieji į aikštę išbėgo vaikai: dvi Žagarės ir Meškuičių komandos. Rezultatu 4:3, įveikusi Žagarės II komandą, pergalę šventė Žagarės I ekipa. Baudinių turnyre atsirevanšavo Meškuičių atstovai.
Kraštiečio, šviesaus atminimo vartininko, paskutinio Žagarės žydo Aizeko Mendelsono garbei vyko senjorų futbolo turnyras, kuriame jėgas išbandė ir Lietuvos Seimo komanda, kuri ir nuskynė pergalę prieš Rygos „Dauguvą“, Šiaulių ir Žagarės veteranus.
Žaidėjų iki 35 metų grupėje nugalėtojų prizą išsivežė Akmenės „Cementas“, antroje vietoje palikęs žagariečius. Treti ir ketvirti buvo Šiaulių „Dakaras“ bei „Juventus“. Nugalėtojams atiteko „Norfos“ prizai.
Muzikiniai pasirodymai vėlavo
Penktadienio vakarą į sceną lipo muzikantai iš Latvijos ir Australijos, Lietuvos atlikėjai „Saulės kliošas“, Saulius Prūsaitis, hiphopo duetas Lilo ir Innomine ir kiti. Šeštadienį festivalio dalyvius linksmino Linas Adomaitis, Džordana Butkutė, „Gin'Gas“, „Bix“ ir kiti.
Tiesa, koncertai vėlavo beveik porą valandų dėl tinkamai nesuderintos aparatūros, o „Bix“ lyderis Saulius Urbonavičius – Samas nepraleido progos įgelti Naisių festivaliui, pareiškęs, kad iš ten jį su grupe išvijo, o Žagarė puikiai priėmė.
Vyšnių festivalyje, skirtingai nei Naisiuose, alkoholiu buvo prekiaujama, tad po vidurnakčio aikštę nuklojo tuščia tara.
Autorės nuotr.
Kaliausių puotoje vaišintasi vyšniomis ir jų uogiene.
Dėl nesuderintos aparatūros koncertai gerokai vėlavo. Scenoje – „Gin'Gas“.
Gyvųjų kaliausių lindyhopo šokis.
Vyšniomis prekiavo žagarietė Danutė Laukutienė.
Stungių kaimo bendruomenės atstovės Diana Kidelienė (kairėje) ir Dalia Labanauskienė turėjo ne tik vyšnių, bet ir blynų su vyšnių uogiene, pyragų bei kitų skanumynų.
Vyšnių atvežė ir skaistgirietis Jonas Bačėninas.
Akį traukė nacionaliniai ir tarptautiniai žirgų konkūrai.
Žolininkė Adelė Karaliūnaitė pasakojo apie arbatas ir vaišino jomis, pagardintomis vyšnių uogiene.
Vaikai socialinėje akcijoje piešiniais puošė namelius beglobiams šunims, kurie iškeliaus į skirtingus šalies gyvūnų globos namus.
Su sirgaliais (iš dešinės) Sauliumi Vaitiekumi, jo sūnumi Mindaugu bei Justu Venislovu iš Meškuičių – Žagarės sporto klubo „Žvelgaitis“, organizavusio futbolo turnyrus, vadovas Vytautas Pakatilius (stovi antras iš dešinės).
Futbolo aikštėje per dvi dienas kovojo trijų amžiaus grupių sportininkai.
Vaikų mėgiama pramoga – pajodinėti Jono Burausko poniu.
Sprinteriai nugalėtojai ir prizininkai – su taurę įsteigusiu kraštiečiu Edmundu Tiesniesiu (stovi antras iš kairės).
Festivalyje suskambo iš žagarvyšnių meistro Alberto Martinaičio išdrožti ragai, kuriuos pūtė folkloro kolektyvo „Kupars“ vyrai.
Vyšnių festivalyje norintieji galėjo išbandyti akies taiklumą.
Nors kaliausių sodybose šiemet buvo gerokai mažiau, bet kai kurios jų atrodė labai efektingai, kaip šioji, patyrusi „avariją“.