Vyšnių festivalis sumažėjo, bet įvairovė išliko

Vyšnių festivalis sumažėjo, bet įvairovė išliko

Vyš­nių fes­ti­va­lis su­ma­žė­jo, bet įvai­ro­vė iš­li­ko

Try­lik­ta­sis Vyš­nių fes­ti­va­lis, skir­tas Ža­ga­rės re­gio­ni­nio par­ko di­rek­ci­jos 25-me­čiui, vy­ko trum­piau nei įpras­tai, bet įvai­ro­vės ne­trū­ko. Švė­tės pa­kran­tė­je šė­lio­jo gy­vo­sios ka­liau­sės, vy­ko žir­gų spor­to kon­kū­rai, par­ko sta­dio­ne, kaip se­nais tar­pu­ka­rio me­tais, run­gė­si net trys kar­tos fut­bo­li­nin­kų. Ama­ti­nin­kai ir ku­li­na­ri­nio pa­vel­do puo­se­lė­to­jai ve­dė edu­ka­ci­jas, siū­lė sa­vo ga­mi­nius, vy­ko po­pu­lia­rios mu­zi­kos kon­cer­tai, ro­dy­ti fil­mai. Žiū­ro­vus vi­lio­jo pir­mą kar­tą or­gani­zuo­tas el­nių kvies­lių čem­pio­na­tas, „Na­cio­na­li­nės eks­pe­di­ci­jos“ da­ly­vių dis­ku­si­ja apie Ža­ga­rės atei­tį.

Lo­re­ta RIPS­KY­TĖ

loretar@skrastas.lt

Ka­liau­sių links­my­bės

Vyš­nių fes­ti­va­lis tra­di­ciš­kai ke­lioms die­noms su­ju­di­no ir pa­bu­di­no mies­tą, įkvėp­da­mas gy­vy­bės. Vie­tos gy­ven­to­jai ne­pa­mir­šo pa­ga­min­ti ka­liau­sių, nors jų ir bu­vo ge­ro­kai ma­žiau nei anks­tes­niais me­tais.

Už­tat gy­vų­jų ka­liau­sių bū­rys išau­go, tad te­ko or­ga­ni­zuo­ti net dvi lin­dy­ho­pe­rių sto­vyk­las Ža­ga­rės gim­na­zi­jos tech­no­lo­gi­jų kla­sės kie­me ir Ka­liau­sių fab­ri­kė­ly­je, kur da­ly­viai mo­kė­si šo­kio iš­skir­ti­nei ka­liau­sių puo­tai, šeš­ta­die­nį už­ka­ria­vu­siai Švė­tės pa­kran­tę. Iš­ra­din­go­sios „ka­liau­sės“ pas jų lau­ku­sius žiū­ro­vus at­plau­kė val­ti­mi upe, kar­tu at­si­ga­ben­da­mos ant plaus­tų su­dė­tas vai­šes: vyš­nių uo­gas, uo­gie­nę.

Kur ka­liau­sės, ten tu­ri bū­ti ir vyš­nių. Jų mies­to sve­čiai ieš­ko­jo jau penk­ta­die­nio po­pie­tę bei šeš­ta­die­nį Vyš­nių tur­gu­je. Pre­kei­viai siū­lė vyš­nių uo­gie­nės ir megz­tų vyš­nai­čių, ža­gar­vyš­nių, treš­nių so­di­nu­kų, įvai­rių na­mų apy­vo­kos daik­tų, rū­bų, pa­veiks­lų su vyš­nių ak­cen­tais.

Gė­li­nin­kė Ge­no­vai­tė Mit­ri­kie­nė, at­si­ve­žu­si įvai­rias­pal­vių vien­die­nių iš sa­vo gau­sios ko­lek­ci­jos, taip pat ne­pa­mir­šo pri­vir­ti uo­gie­nės bei il­gais žie­mos va­kar­tais nu­ner­ti vyš­nių ša­ke­lių. Bly­nų su vyš­nių uo­gie­ne ke­pė Stun­gių kai­mo bend­ruo­me­nė, švie­žiai skin­tų vyš­nių uo­gų ir uo­gie­nės siū­lė ir Ža­ga­rės neį­ga­lių­jų drau­gi­ja „Vyš­ne­lė“, An­ta­nas Ber­ži­nis, Jo­nas Ba­čė­ni­nas iš Skaist­gi­rio, ža­ga­rie­tė Da­nu­tė Lau­ku­tie­nė ir ki­ti.

So­cia­li­nė ak­ci­ja be­glo­biams gy­vū­nams

Dva­ro rū­mų gam­tos mo­kyk­los kla­sė­je žo­li­nin­kė Ade­lė Ka­ra­liū­nai­tė ve­dė edu­ka­ci­nius už­siė­mi­mus „Vyš­nių ma­gi­ja“, siū­ly­da­ma pa­ra­gau­ti ar­ba­tos iš žo­le­lių mil­tų, ge­ria­mos ne už­pli­ky­tos, bet už­pil­tos šal­tu van­de­niu ir pa­gar­din­tos vyš­nių uo­gie­ne.

Jau ant­rus me­tus iš ei­lės Vyš­nių fes­ti­va­lis ra­gi­no pri­si­dė­ti prie be­glo­bių gy­vū­nų ge­ro­vės. UAB „Jo­niš­kio grū­dai“ ir „BOUN­CU – lai­min­gam au­gin­ti­niui“ į so­cia­li­nę ak­ci­ją – me­no dirb­tu­vė­les kvie­tė ma­žuo­sius šven­tės da­ly­vius, kur jie spal­vi­no na­me­lius ke­tur­ko­jams, iš­ke­liau­sian­čius į glo­bos na­mus, vei­kian­čius skir­tin­guo­se ša­lies mies­tuo­se. Taip pat vy­ko vai­kų pie­ši­nių kon­kur­sas.

Žiū­ro­vus džiu­gi­no ra­gų ir sku­du­čių, šiau­lie­čio meist­ro Al­ber­to Mar­ti­nai­čio iš­skob­tų iš ža­gar­vyš­nės me­džio, do­va­no­to ža­ga­rie­čio Kęs­tu­čio La­ba­naus­ko, me­lo­di­jos, ku­rias vin­gu­ria­vo Jo­niš­kio kul­tū­ros cent­ro folk­lo­ro ko­lek­ty­vas „Ku­pars“, el­nių kvies­lių čem­pio­na­to da­ly­vių pa­stan­gos, imi­tuo­jant el­nių bal­sus.

Karš­tos dis­ku­si­jos apie bu­vu­sią Ža­ga­ręs di­dy­bę ir jos gam­tos lo­bius už­vi­rė „Na­cio­na­li­nės eks­pe­di­ci­jos“ da­ly­vių gam­ti­nin­ko Se­le­mo­no Pal­ta­na­vi­čiaus ir is­to­ri­ko, pro­fe­so­riaus Alf­re­do Bumb­laus­ko su­si­ti­ki­me, ku­rį ve­dė Ed­mun­das Ja­ki­lai­tis.

Gy­vū­nų my­lė­to­jai, no­rė­ję gra­žaus re­gi­nio, rin­ko­si į Ža­ga­rės žir­gy­ne vy­ku­sius na­cio­na­li­nius ir tarp­tau­ti­nius kon­kū­rus.

Fut­bo­li­nin­kai – ir iš Lat­vi­jos, ir iš Sei­mo

Spor­ti­niai ren­gi­niai vy­ko įvai­rio­se vie­to­se: šeš­ta­die­nį nuo dva­ro rū­mų į tra­są iš­sku­bė­jo orien­ta­vi­mo­si var­žy­bų da­ly­viai, sprin­te­riai 60 met­rų rung­ty­je par­ko sta­dio­ne ko­vo­jo dėl kraš­tie­čio, ka­dai­se taip pat bu­vu­sio bė­gi­ko, Ed­mun­do Ties­nie­sio tau­rės.

Sta­dio­nas šie­met re­gė­jo itin daug fut­bo­li­nin­kų, kaip se­nais tar­pu­ka­rio lai­kais, ka­da Ža­ga­rė­je vie­nu me­tu bu­vo su­si­bū­ru­sios net pus­tu­zi­nis ko­man­dų, ku­rios „įkrės­da­vo“ ir var­žo­vams iš Šiau­lių ar net Ry­gos. Į var­žy­bas pa­kvie­tė Ža­ga­rės spor­to klu­bas „Žvel­gai­tis“.

Pir­mie­ji į aikš­tę iš­bė­go vai­kai: dvi Ža­ga­rės ir Meš­kui­čių ko­man­dos. Re­zul­ta­tu 4:3, įvei­ku­si Ža­ga­rės II ko­man­dą, per­ga­lę šven­tė Ža­ga­rės I eki­pa. Bau­di­nių tur­ny­re at­si­re­van­ša­vo Meš­kui­čių at­sto­vai.

Kraš­tie­čio, švie­saus at­mi­ni­mo var­ti­nin­ko, pa­sku­ti­nio Ža­ga­rės žy­do Ai­ze­ko Men­del­so­no gar­bei vy­ko sen­jo­rų fut­bo­lo tur­ny­ras, ku­ria­me jė­gas iš­ban­dė ir Lie­tu­vos Sei­mo ko­man­da, ku­ri ir nu­sky­nė per­ga­lę prieš Ry­gos „Dau­gu­vą“, Šiau­lių ir Ža­ga­rės ve­te­ra­nus.

Žai­dė­jų iki 35 me­tų gru­pė­je nu­ga­lė­to­jų pri­zą iš­si­ve­žė Ak­me­nės „Ce­men­tas“, ant­ro­je vie­to­je pa­li­kęs ža­ga­rie­čius. Tre­ti ir ket­vir­ti bu­vo Šiau­lių „Da­ka­ras“ bei „Ju­ven­tus“. Nu­ga­lė­to­jams ati­te­ko „Nor­fos“ pri­zai.

Mu­zi­ki­niai pa­si­ro­dy­mai vė­la­vo

Penk­ta­die­nio va­ka­rą į sce­ną li­po mu­zi­kan­tai iš Lat­vi­jos ir Aust­ra­li­jos, Lie­tu­vos at­li­kė­jai „Sau­lės klio­šas“, Sau­lius Prū­sai­tis, hip­ho­po due­tas Li­lo ir In­no­mi­ne ir ki­ti. Šeš­ta­die­nį fes­ti­va­lio da­ly­vius links­mi­no Li­nas Ado­mai­tis, Džor­da­na But­ku­tė, „Gin'Gas“, „Bix“ ir ki­ti.

Tie­sa, kon­cer­tai vė­la­vo be­veik po­rą va­lan­dų dėl tin­ka­mai ne­su­de­rin­tos apa­ra­tū­ros, o „Bix“ ly­de­ris Sau­lius Ur­bo­na­vi­čius – Sa­mas ne­pra­lei­do pro­gos įgel­ti Nai­sių fes­ti­va­liui, pa­reiš­kęs, kad iš ten jį su gru­pe iš­vi­jo, o Ža­ga­rė pui­kiai priė­mė.

Vyš­nių fes­ti­va­ly­je, skir­tin­gai nei Nai­siuo­se, al­ko­ho­liu bu­vo pre­kiau­ja­ma, tad po vi­dur­nak­čio aikš­tę nu­klo­jo tuš­čia ta­ra.

Au­to­rės nuo­tr.

Ka­liau­sių puo­to­je vai­šin­ta­si vyš­nio­mis ir jų uo­gie­ne.

Dėl ne­su­de­rin­tos apa­ra­tū­ros kon­cer­tai ge­ro­kai vė­la­vo. Sce­no­je – „Gin'Gas“.

Gy­vų­jų ka­liau­sių lin­dy­ho­po šo­kis.

Vyš­nio­mis pre­kia­vo ža­ga­rie­tė Da­nu­tė Lau­ku­tie­nė.

Stun­gių kai­mo bend­ruo­me­nės at­sto­vės Dia­na Ki­de­lie­nė (kai­rė­je) ir Da­lia La­ba­naus­kie­nė tu­rė­jo ne tik vyš­nių, bet ir bly­nų su vyš­nių uo­gie­ne, py­ra­gų bei ki­tų ska­nu­my­nų.

Vyš­nių at­ve­žė ir skaist­gi­rie­tis Jo­nas Ba­čė­ni­nas.

Akį trau­kė na­cio­na­li­niai ir tarp­tau­ti­niai žir­gų kon­kū­rai.

Žo­li­nin­kė Ade­lė Ka­ra­liū­nai­tė pa­sa­ko­jo apie ar­ba­tas ir vai­ši­no jo­mis, pa­gar­din­to­mis vyš­nių uo­gie­ne.

Vai­kai so­cia­li­nė­je ak­ci­jo­je pie­ši­niais puo­šė na­me­lius be­glo­biams šu­nims, ku­rie iš­ke­liaus į skir­tin­gus ša­lies gy­vū­nų glo­bos na­mus.

Su sir­ga­liais (iš de­ši­nės) Sau­liu­mi Vai­tie­ku­mi, jo sū­nu­mi Min­dau­gu bei Jus­tu Ve­nis­lo­vu iš Meš­kui­čių – Ža­ga­rės spor­to klu­bo „Žvel­gai­tis“, or­ga­ni­za­vu­sio fut­bo­lo tur­ny­rus, va­do­vas Vy­tau­tas Pa­ka­ti­lius (sto­vi ant­ras iš de­ši­nės).

Fut­bo­lo aikš­tė­je per dvi die­nas ko­vo­jo tri­jų am­žiaus gru­pių spor­ti­nin­kai.

Vai­kų mė­gia­ma pra­mo­ga – pa­jo­di­nė­ti Jo­no Bu­raus­ko po­niu.

Sprin­te­riai nu­ga­lė­to­jai ir pri­zi­nin­kai – su tau­rę įstei­gu­siu kraš­tie­čiu Ed­mun­du Ties­nie­siu (sto­vi ant­ras iš kai­rės).

Fes­ti­va­ly­je su­skam­bo iš ža­gar­vyš­nių meist­ro Al­ber­to Mar­ti­nai­čio iš­drož­ti ra­gai, ku­riuos pū­tė folk­lo­ro ko­lek­ty­vo „Ku­pars“ vy­rai.

Vyš­nių fes­ti­va­ly­je no­rin­tie­ji ga­lė­jo iš­ban­dy­ti akies taik­lu­mą.

Nors ka­liau­sių so­dy­bo­se šie­met bu­vo ge­ro­kai ma­žiau, bet kai ku­rios jų at­ro­dė la­bai efek­tin­gai, kaip šio­ji, pa­ty­ru­si „ava­ri­ją“.