Vokiečių kareivio kapą kuršėniškis mena beveik 70 metų

Vokiečių kareivio kapą kuršėniškis mena beveik 70 metų

Vo­kie­čių ka­rei­vio ka­pą kur­šė­niš­kis me­na be­veik 70 me­tų

Kur­šė­niš­kį Ka­zi­mie­rą Pa­kal­niš­kį į „Šiau­lių kraš­to“ re­dak­ci­ją at­ve­dė laik­raš­čio straips­niai apie pa­sta­ruo­ju me­tu Šiau­lių ra­jo­ne ras­tus ir at­ka­sa­mus vo­kie­čių ka­rei­vių pa­lai­do­ji­mus. Kur­šė­niš­kis nu­ta­rė at­skleis­ti apie 70 me­tų sau­go­mą at­mi­ni­mą – vo­kie­čių ka­rei­vio ka­pas bu­vo su­pil­tas ir da­bar­ti­nė­je T. Til­vy­čio gat­vė­je, prie­šais da­bar­ti­nį Kur­šė­nų tur­gų. Jau­ną ka­rei­vį lai­do­jo kur­šė­niš­kiai.

Ri­ta ŽA­DEI­KY­TĖ

rita@skrastas.lt

Ma­ty­da­vo pro lan­gą ka­pą

Ka­zi­mie­ras su jau­nes­niuo­ju bro­liu Ju­li­jo­nu tuoj po ka­ro, maž­daug nuo 1945 iki 1947 me­tų mo­kė­si Kur­šė­nų gim­na­zi­jo­je (da­bar – Kur­šė­nų S. Ang­lic­kio mo­kyk­la) ir gy­ve­no „ant kam­ba­rio“ na­me­ly­je, ku­rio ad­re­sas da­bar T. Til­vy­čio 12. Na­me­lio šei­mi­nin­kai, nuo­mo­ję kam­ba­rius, bu­vę Moc­kai. O šiek tiek to­liau gy­ve­nę Kir(i?)liaus­kai, tuo­met jau bu­vę pa­gy­ve­nę žmo­nės.

Se­no­ji Kir(i)liaus­kie­nė Ka­zi­mie­rui yra pa­sa­ko­ju­si, kad praū­žus mū­šiams 1944 me­tų spa­lio mė­ne­sį se­nu­kai Kir(i)liaus­kai su­grį­žę į na­mus ra­do juos su­de­gin­tus, o skly­pe gu­lė­jo nu­šau­tas jau­nas vo­kie­čių ka­rei­vis.

Se­nie­ji Kir(i)liaus­kai ka­rei­vį pa­lai­do­jo vi­sai ša­lia, kur ir ra­do, sa­vo dar­že.

Pro nuo­mo­ja­mo kam­ba­rio lan­gą K. Pa­kal­niš­kis ma­ty­da­vo ka­pą, bū­da­vę pa­so­din­ta ir gė­lių.

1948 me­tais K. Pa­kal­niš­kis iš­va­žia­vo mo­ky­tis į Kau­no tech­ni­ku­mą ry­ši­nin­ko spe­cia­ly­bės. Į Kur­šė­nus grį­žo tik 1956 me­tais, o 1959 me­tais su žmo­na pa­si­sta­tė na­mą vi­sai ne­to­li tos vie­tos, kur me­na bu­vus vo­kie­čių ka­rei­vio ka­pą.

Ka­po žy­mės jau ne­be­bu­vo. To­je vie­to­je, bu­vu­sio­je va­di­na­mo­je kle­bo­no že­mė­je, bu­vo nu­ties­ta ir akmenimis iš­grįs­ta T. Til­vy­čio gat­vė, ku­rios jo moks­lei­viš­kais lai­kais ne­bu­vo, kaip ir Kur­šė­nų tur­gaus.

Nu­tie­sus gat­vę ėmė sta­ty­tis nau­ji na­mai, bu­vo tie­sia­mos ko­mu­ni­ka­ci­jos. K. Pa­kal­niš­kis kai­my­nys­tė­je na­mą pa­si­sta­čiu­sių Moc­ke­vi­čių šei­mos yra klau­sęs, ar kas­da­mi pa­ma­tus ne­ra­dę ka­po, bet kai­my­nai liu­di­ję nie­ko neap­ti­kę.

Pri­mi­nė laik­raš­čio straips­niai

K. Pa­kal­niš­kis pa­sa­ko­jo, kad šio­je vie­to­je jo­kių mū­šių ne­ga­lė­ję bū­ti, nes fron­to li­ni­ja bu­vu­si Ven­tos upė. Ana­pus Ven­tos bu­vę vo­kie­čiai, o šia­pus – ru­sai. K. Pa­kal­niš­kis ste­bė­jo­si, kaip vo­kie­čių ka­rei­vis ga­lė­jo at­si­dur­ti ru­sų ka­riuo­me­nės pu­sė­je.

„Se­no­ji Kir(i)liaus­kie­nė man ne kar­tą pa­sa­ko­jo, kad ras­tas ka­rei­vis bu­vęs la­bai jau­nas. Gai­la, kai pa­gal­vo­ji, kad ar­ti­mie­ji net ka­po ne­ži­no. Juk jis kaž­kie­no sū­nus, kaž­kie­no bro­lis. Vo­kie­čiai juk la­bai ger­bia sa­vo ka­rių ka­pus, no­ri ži­no­ti jų pa­lai­do­ji­mo vie­tas“, – sa­kė K. Pa­kal­niš­kis, ly­dė­da­mas prie tos vie­tos, kur me­na bu­vus ka­pą. Jį ga­lė­tų pa­ro­dy­ti ir ar­cheo­lo­gams ir is­to­ri­kams ar beieš­kan­tiems sa­vo tau­tie­čių ka­pų vo­kie­čiams.

K. Pa­kal­niš­kis pa­sa­ko­jo be­si­do­min­tis is­to­ri­ja, trem­ties li­ki­mais, nes jo šei­ma taip pat bu­vo trem­ty­je. Kur­šė­niš­kis kau­pia laik­raš­čių iš­kar­pas apie is­to­ri­nius įvy­kius.

Pro akis K. Pa­kal­niš­kiui ne­pras­ly­do ir „Šiau­lių kraš­to“ straips­niai apie at­ras­tus vo­kie­čių ka­rei­vių pa­lai­do­ji­mus.

Straipsnyje „Me­ro že­mė­je ap­tik­ti vo­kie­čių ka­pai“, ("Šiau­lių kraš­tas“, 2017 05 09) ra­šė­me, kad Šiau­lių ra­jo­ne Vil­kiš­kės kai­mo lau­kuo­se at­kas­ta Ant­ro­jo pa­sau­li­nio ka­ro vo­kie­čių ka­rių ka­pa­vie­tė, at­kas­ta ke­lias­de­šimt ka­pų.

O pub­li­ka­ci­jo­je „Ka­pi­nė­se at­guls dar pen­kios de­šim­tys vo­kie­čių ka­rių“, ("Šiau­lių kraš­tas“, 2017 06 23), ra­šė­me, kad taip pat Šiau­lių ra­jo­ne Še­me­tiš­kių kai­mo lau­ke ap­tik­ta maž­daug pen­kias­de­šimt Ant­ro­jo pa­sau­li­nio ka­ro vo­kie­čių ka­pų. Abiem ka­si­nė­ji­mams va­do­va­vo ar­cheo­lo­gas Si­mo­nas Sprin­dys.

Au­to­rės nuo­tr.

Kur­šė­niš­kis Ka­zi­mie­ras Pa­kal­niš­kis sa­ko pri­si­mi­nė apie vo­kie­čių ka­rei­vio ka­pą po to, kai net ke­lio­se ra­jo­no vie­to­se at­kas­ta vo­kie­čių ka­rių pa­lai­do­ji­mų.

Ka­zi­mie­ras Pa­kal­niš­kis sa­ko, kad vo­kie­čių ka­rei­vio ka­pas ga­lė­jęs bū­ti ties T. Til­vy­čio gat­vės 10-ojo na­mo gy­vat­vo­rės pa­bai­ga.