
Naujausios
Visuomenei oficialiai atidaryta Baltoji sinagoga
Po beveik 20 metų trukusių darbų gyventojų poreikiams baigta pritaikyti Joniškio sinagogų komplekso Baltoji sinagoga oficialiai atidaryta miesto šventės metu. Penktadienį ją aplankė Lietuvos žydų bendruomenės nariai ir ambasadorius Amir Maimon, šeštadienį ji duris atvėrė joniškiečiams ir miesto svečiams.
Loreta RIPSKYTĖ
loretar@skrastas.lt
Itin reikšminga Norvegijos parama
Joniškyje apsilankęs Izraelio ambasadorius Amir Maimon prie durų paliko pritvirtintą mezuzą – dėžutę su Toros ištrauka ant pergamento ritinėlio. Jis su kartu Šiaulių žydų bendruomenės nariais pasimeldė.
Šeštadienį Baltojoje sinagogoje skambėjo dainos lietuvių, hebrajų ir norvegų kalbomis, kurias atliko solistė Judita Leitaitė, akompanavo pianistės Lina Vaitkuvienė ir smuikininkė Paulina Daukšytė.
Šios trys kalbos simboliškai sujungė tris tautas: sunaikintos žydų tautos, kurios kultūrinis paveldas išliko, lietuvių, kurie rūpinosi Joniškio dviejų sinagogų komplekso išsaugojimu ir restauravimu, bei norvegų, nes itin reikšminga buvo Norvegijos Karalystės finansinė parama, už kurią dėkojo renginyje dalyvavusi Kultūros paveldo departamento direktorė Diana Varnaitė. Ši šalis prisidėjo ir restauruojant neseniai duris atvėrusią seniausią medinę Pakruojo sinagogą, ir medinį Pavirvytės dvarelį Mažeikių rajone, ir daugelį kitų objektų.
Renginyje dalyvavęs Norvegijos ambasadorius Lietuvoje Dagas Malmeris Halvorsenas sakė, kad prisidėdama kitose šalyse atkuriant žydų paveldą jo šalis skatina pagarbą žmogiškosioms vertybėms, skatina toleranciją ir kovoja su antisemitizmu. Norvegija tam lėšų negailėjo ne tik Lietuvoje, bet prisidėjo ir Čekijoje, Vengrijoje, Latvijoje, Slovėnijoje.
Prisiminti darbai
Kraštietis filosofas Stasys Šimaitis ketina papildyti Joniškio istorijos ir kultūros muziejaus, kuriam valdyti savivaldybės perduotas sinagogų kompleksas, fondus itin retu eksponatu – kelių šimtmečių senumo religine knyga, priklausančia Judaizmo šventųjų raštų sričiai, kuri apie 1960–1970 metus vieno statybininko buvo surasta netoli sinagogų esančio namo palėpėje tarp spalių. Knyga odiniais viršeliais, su rabino antspaudu, vaistinių žolelių šakelėmis tarp puslapių, į S. Šimaičio rankas pateko 1971-aisiais. Šiuo metu jos tekstai verčiami į lietuvių kalbą.
Renginyje priminta, kad Joniškio sinagogų komplekso restauravimo istorija truko apie 20 metų. Į Raudonąją ir Baltąją sinagogas investuota Eurospos Sąjungos struktūrinių fondų, Europos ekonominės bendrijos ir Norvegijos finansinių mechanizmų parama, valstybės, savivaldybės lėšos.
Vieni paskutiniųjų Baltojoje sinagogoje buvo 2016 metais atlikti vidaus tvarkomieji statybos darbai: įrengtos pagalbinės patalpos, grindys, lubos, vidaus inžineriniai tinklai, sutvarkytos sienos, atlikti apdailos darbai, nupirkti baldai, scenos ir apšvietimo įranga. Taip pat buvo restauruoti fasadai.
Bendra projekto vertė siekė beveik 390 tūkstančių eurų.
Sinagogos viduje įrengta funkcionali kultūrinė erdvė su modernia eksponavimo ir scenine įranga. Šių metų pradžioje sukurta interaktyvi ekspozicija: suprojektuoti ekspoziciniai baldai, imituojantys istorinius Joniškio miesto pastatus, įrengti varstomi langeliai, atidaromi stalčiai, besisukantys akmenys, už kurių slepiasi eksponatai bei garso ir šviesos instaliacija. Už varstomų apšviestų langelių, durų, pasisukančių akmenų sudėti eksponatai bus keičiami.
Paspaudus įmontuotus mygtukus ekspozicinės bažnyčios bokšte užsidega šviesa ir suskamba varpo garsas. Lankytojai, atvėrę specialias dureles, gali pasinaudoti kompiuteriniu terminalu. Integruota apšvietimo sistema sukuria naktinio miesto įspūdį.
Autorės nuotr.
Baltoji sinagoga per miesto šventę oficialiai atvėrė duris po išorės ir vidaus restauravimo darbų.
Už interaktyvios ekspozicijos baldų durelių slepiasi įvairūs eksponatai, pavyzdžiui, medpadžiai.
Renginio dayvius domino interaktyvi ekspozicija.
Prie sinagogų restauravimo parama prisidėjusios Norvegijos Karalystės ambasadorius Dagas Malmeris Halvorsenas (kairėje), Kultūros paveldo departamento direktorė Diana Varnaitė. Centre – rajono meras Gediminas Čepulis.
Buvusi rajono paveldosaugininkė, dabar – Žagarės regioninio parko direkcijos vyriausioji kraštotvarkininkė Giedrė Rakštienė (dešinėje) ir Kultūros paveldo departamento direktorė Diana Varnaitė maždaug prieš dvi dešimtis metų jau dėliojo planus, kaip restauruoti ir pritaikyti visuomenei Joniškio sinagogų kompleksą.
Linos RUDNICKIENĖS nuotr.
Izraelio ambasadorius Amir Maimon atvežė ir prie durų pritvirtino mezuzą – dėžutę su Toros ištrauka pergamento ritinėlyje.