Visos šventės ir alus

Visos šventės ir alus

Visos šventės ir alus

Praėjusį savaitgalį Pakruojo dvare organizuotas Amatų, muzikos ir alaus festivalis „priglaudė“ renginius, kuriuos žmonės jau buvo įpratę matyti, kaip kitų švenčių dalis. Nors festivalio pavadinime alus minimas paskiausiai – iš tiesų jis buvo pagrindinis festivalio akcentas.

Janina ŠAPARNIENĖ

pakruojis@skrastas.lt

Aludarystė – svarbiausias amatas?

Penktadienį nemokamoje festivalio zonoje spektaklius rodė rajono saviveiklininkai. Žinomų populiarių grupių, atlikėjų koncertai – komercinėje dalyje.

Šeštadienį nemokamoje zonoje – pievoje priešais centrinius dvaro rūmus išsirikiavo tautodailininkų, amatininkų, prekybininkų maistu palapinės, stalai, skėčiai. Įsikūrė keletas bendruomenių kiemelių.

Čia pat grojo kaimiškos muzikos kapelos, savus kolektyvus bei mugės lankytojus linksmino persirengėliai, organizavę atrakcijas. Bene vienintelė pramoga – nusifotografuoti improvizuotoje fotosesijoje su „dvaro ponais"ar su pievoje pririšta ožkele.

Sūrių, dešrų gamintojai, duonos ir pyragų kepėjai, bitininkai gyrė savo gaminius, kvietė paragauti ir išsirinkti labiausiai patikusius. Ne vieno prekybininko palapinėje demonstruotas sertifikatas, jog gaminiai pripažinti kulinariniu paveldu.

Pamūšiečiai (Klovainių seniūnija) vaišino čia pat pievoje kepamais blynais. Mugės lankytojai galėjo įsigyti įvairiausių mezginių ir nėrinių, nuo pirštinių iki suknelių, suvenyrų, papuošalų, metalo, medžio bei molio dirbinių, kaip ir ankstesnių švenčių panašiose mugėse.

Komercinėje festivalio zonoje didžioji prekybininkų dalis – įvairiausios alaus daryklos. Pievoje įrengti stalai bei skėčiai alaus pirkėjams, per garsiakalbius skambėjo kalbos apie alų. Pievos gale įrengti atrakcionai vaikams, todėl zonoje buvo ir šeimos su mažyliais.

Tokį pramogų padalijimą ne vienas pakruojietis vertino kritiškai: ar reikėjo į alaus zoną vilioti vaikus? Koks laisvalaikio, pramogų įvaizdis jiems formuojamas?

Festivalio organizatoriai ne kartą ir ne du viešai tvirtino, jog renginys bus skirtas visiems amatams, o alus – tik vienas tų amatų.

Festivalis – kitų švenčių fragmentai

Pakruojiečiams į akis krito ir tai, kad kai kurie festivalio renginiai – analogiški organizuotiems kitose populiariose šventėse.

Reklamuotas, tačiau paskutiniu momentu dėl kiaulių maro grėsmės atšauktas paršelių bėgimo čempionatas – ankstesniųjų metų Pakruojo dvaro švenčių atrakcija. Dvaro šventės šiemet nebuvo.

Baikerių kolonos garbės ratas Pakruojo miesto gatvėmis – labiausiai miestiečių laukiama tradicinės rajono baikerių klubo „Free Hawks“ šventės dalis. Šios šventės kas dveji metai vykdavo rugpjūčio pradžioje ir sutraukdavo tūkstančius žiūrovų.

Dabar „Free Hawks“ – vieni iš alaus festivalio organizatorių. Klubo prezidentas, Pakruojo seniūnas Saulius Margis dar pernai rajono valdžios buvo komandiruotas semtis patirties į alaus šventę Vokietijoje.

Pučiamųjų orkestrų eisena su muzika centrine Pakruojo gatve – iš šių orkestrų šventės „Vario dūdos“. Savaitgalį žygiavo ne tik muzikantai ir orkestrų šokėjos, bet ir aludarių atstovai.

Vienos Pakruojo įmonės aludariai iš vežimo dalijo alų gatvėje stovėjusiems žiūrovams, taip provokuodami juos gerti alkoholį viešoje vietoje.

Autorės nuotr.

ĮVERTINIMAS: „Šiaulių krašto“ ilgametė skaitytoja pakruojietė Jadvyga Aleksejūnienė gerai įvertino Triškonių kaimo šeimininkių mugei suslėgtą sūrį ir pati ėmėsi jį reklamuoti.

BLYNAI: Pamūšietės Genutės Raškevičienė ir Čivilienė, padedamos mergaičių iš kaime veikiančių parapijinių vaikų globos namų, aikštėje kepė blynus.

EISENA: Eisenoje Pakruojyje dalyvavo vieninteliai iš amatininkų – aludariai.

MUGĖ: Amatininkų, meistrų, šeimininkių mugė vyko priešais dvaro rūmus.

ALUS: Alaus zonoje laiką leido ir šeimos su vaikais, kuriems skirti atrakcionai buvo įrengti šalia aludarių palapinių, o viena iš pasiūlytų atrakcijų – lipynė, paremta alaus statine (nuotraukoje centre).