Visi keliai vedė į Joniškį

Visi keliai vedė į Joniškį

Visi keliai vedė į Joniškį

Tris dienas vykusi miesto šventė „Visi keliai veda į Joniškį“ pateisino savo pavadinimą: į renginius žmonės suvažiavo ne tik iš Lietuvos, bet ir Latvijos, Estijos, Švedijos, Vokietijos, Egipto bei kitų šalių. Kultūrinė programa persipynė su 5-ųjų TAFISA pasaulio sporto žaidynių visiems varžybomis.

Loreta RIPSKYTĖ

loretar@skrastas.lt

Apdovanojimai

Joniškio miesto šventė truko visą ilgąjį savaitgalį nuo penktadienio iki sekmadienio. Pirmąją dieną į tradicinę popietę pakvietė literatų klubas „Audruvė“, pristatęs išleistą naują almanachą ir už literatūrinę veiklą apdovanojimą – viensparnį angelą – skyręs klubo nariui Jonui Ivanauskui.

Kitas apdovanojimas, kuris priminė praėjusių metų miesto šventę, Joniškį paskelbusią karališku miestu, nominacija „Esi tarnas, vadinasi – karalius“ įteikta Joniškio kraštą savo darbais, istoriniais, archeologiniais radiniais ir atradimais garsinančiam archeologui Ernestui Vasiliauskui.

Tarp muzikos renginių išsiskyrė Kristinos Zmailaitės ir Edmundo Seiliaus klasikos kūrinių koncertas bažnyčioje.

Eisena į atnaujintą aikštę

Pagrindinė šventės diena – šeštadienis – prasidėjo amatininkų muge ir jau tradicija tapusia eisena, nusitęsusia nuo savivaldybės iki aikštės prie kultūros centro. Firmine simbolika, gėlių vainikais, vėliavomis pasipuošę gatvėmis žygiavo organizacijų, įstaigų darbuotojai, nariai, miesto svečiai, o Žemės ūkio mokyklos atstovai važiavo balionais išpuoštais traktoriais. Visus šūksniais, plojimais pasitiko ant šaligatvių sustoję gyventojai, o viešosios Jono Avyžiaus bibliotekos darbuotojos lydėjo sveikinimais iš bibliotekos antrojo aukšto balkono.

Eisenos dalyviai ir žiūrovai sugužėjo į ką tik rekonstruotą, gėlių klombomis, vazonais papuoštą aikštę, kurioje tarsi sparnus išskleidusi po stogu susirinkusius priglaudė scena. Atvykusius svečius iš Švedijos, Baltarusijos, Latvijos, Estijos, Vokietijos šokiais pagal atpažįstamas šių šalių melodijas, Eurovizijos konkurso dainas pasveikino Joniškio šokėjos.

Meras Gediminas Čepulis padėkos raštus įteikė gražiausiai tvarkomų sodybų šeimininkams: Loretai ir Gintautui Vilimams, Dovilei Petraitienei, Alvydui Lipštui. Vėliau norintieji šių žmonių puoselėjamą aplinką galėjo pamatyti iš arčiau, vykdami į apžvalginę eksursiją autobusu.

Toje pačioje scenoje tądien nuvilnijo šiuolaikinių šokių festivalis, kuriame sulaukta atstovų net iš Egipto, vietos jaunimo koncertas „Kaip tik tie žmonės“, įvairių šiuolaikinių grupių ir dainininkų pasirodymai.

Ypač daug žiūrovų – šunų varžybose

Scenoje pasirodė ir 5-ųjų TAFISA pasaulio sporto žaidynių simbolis ir kvieslys Šauliukas, dar kartą priminęs, kad šventėje gausu sportinių renginių. Į „Aušros“ gimnazijos stadioną išbėgo šokių programos „Gimnastika visiems“ dalyviai, o „Saulės“ pagrindinėje mokykloje jėgas išmėgino rankų lenkimo rungties sporto entuziastai.

Bene daugiausia žiūrovų, jų ovacijų sulaukė šunų vikrumo varžybos „Saulės“ pagrindinės mokyklos stadione. Susirinkusieji galėjo gėrėtis skirtingo parengimo lygio keturkojų pasirodymais. Šunys vikrumą demonstravo šokinėdami per kliūtis, bėgdami zigzagais tarp stulpelių, lįsdami į tunelius.

Joniškio ir Alūksnės (Latvija) savivaldybių bendradarbiavimą patvirtino pasirašyta sutartis, kurią vainikavo Eduardo Gimenezo ir grupės „4Tango“ koncertas „Diena, kai mane myli“.

Ištroškę aštrių pojūčių sekmadienį stebėjo „bulių“ kautynes. O eismo saugos taisykles priminė policijos pareigūnai, kvietę išmėginti saugos diržų efektyvumą imitavimo renginiuose.

Trys parodos

Joniškiečiai šventėje galėjo pamatyti ir tris kraštiečių parodas. Jono Avyžiaus viešosios bibliotekos languose veikė Joniškio Garbės piliečio Juozo Šalkausko fotografijų paroda „Vietnamas iš arti“, kurioje užfiksuota šios šalies kasdienybė, vietos žmonių portetai.

Joniškio kultūros centras pakvietė į dailininko Viktoro Žilinsko darbų parodą „Sugrįžimai“. Kaune gyvenantis, šio miesto dailininkų klubų „Sfinksas“ ir „Meno sparnai“ narys, surengęs daugiau kaip 50 personalinių tapybos, skulptūros, koliažo, pastelės parodų, savo gimtajam kraštui pateikė paskutinių ketverių metų darbo rezultatą.

V. Žilinsko dailės, skulptūros darbų yra įsigiję Lenkijos, Rusijos, Vokietijos, Suomijos, Latvijos, Kanados, JAV privatūs kolekcinieriai, meno mėgėjai. Dailininkas domisi ir kitais menais: literatūra, teatru.

Joniškio istorijos ir kultūros muziejus surengė dar vieno Joniškio Garbės piliečio – žinomo grafikos, plakatisto, Vilniaus Dailės akademijos profesoriaus Juozo Galkaus istorinių Lietuvos asmenybių – kunigaikščių Radvilų giminės portretų parodą. Dailininkas sakė jau seniai besižavintis didikais Radvilomis, vienintele lietuvių didikų gimine su lietuviškai skambančia, padavimais apipinta pavarde. Ši giminė išaugino daug talentingų karvedžių, valstybės veikėjų, vyskupų.

Juozas Galkus sukūrė 18 garsiausių giminės atstovų portretų, tarp kurių – Barbora Radvilaitė, Mikalojus Radvila Juodasis, Kristupas Radvila Perkūnas, Elžbieta Sofija Branderburg Radvilienė ir kiti. Kurdamas dalininkas stengėsi perteikti savo susidarytą įspūdį apie piešiamas asmenybes, domėjosi jų veikla, charakteriu, pomėgiais, nagrinėjo to meto madą, laikyseną.

Autorės nuotr.

PASVEIKINIMAS: Joniškio šokėjos svečius iš Latvijos, Estijos, Baltarusijos, Vokietijos, Švedijos pasveikino šokdamos pagal minėtų šalių atpažįstamas populiarias melodijas, „Eurovizijos“ konkursuose pristatytus kūrinius.

EISENA: Joniškio miesto šventė neįsivaizudojama be įvairių organizacijų, įstaigų, bendruomenių, svečių eisenos.

APDOVANOJIMAS: Vienos iš gražiausių sodybų savininkui Alvydui Lipštui skirtą diplomą atsiėmė jo mama Donata, o vicemeras Gintaras Gadliauskas padėjo nešti skirtą dovaną.

ŠAULIUKAS: Renginiuose visus džiugino 5-ųjų TAFISA pasaulio sporto žaidynių simbolis – Šauliukas.

SKRYBĖLĖS: Karštą šventės dieną mugėje buvo populiarios skrybėlės.

GIMNASTIKA: Šoka gimnastikos grupė „Laisvė“ iš Kauno.

ŠUNYS: Žiūrovų dėmesio sulaukė šunų vikrumo varžybos.

UŽSIĖMIMAI: Vaikų ir jaunimo teatro „Bendraamžiai“ nariai kvietė vaikus įvairiems užsiėmimams.

GRUPĖ: Pasirodo Joniškio šokių grupė „Kaprizas“.

PORTRETAS: Tokį Barboros Radvilaitės portretą sukūrė dailininkas Juozas Galkus.

DOMĖJIMASIS: 18 Radvilų portretų nutapęs dailininkas Juozas Galkus sako šia garsia gimine, davusia karvedžių, valstybės veikėjų, vyskupų, domėjęsis jau seniai.

Ilonos OSIPOVOS nuotr.

ŠOKIS: Šokių festivalyje žiūrovus sužavėjo egiptietis šokėjas su daug sijonų.