Virusas šturmuoja ir kaimus

Reginos MUSNECKIENĖS nuotr.
Korona neaplenkė rajono kaimų.
„COVID-19 ir pas mus atėjo, – apgailestauja Kelmės rajono Pašiaušės bendruomenės pirmininkė Lina Šavčenko. – Žmonės užsidarę savo nameliuose. Vieni serga, kiti izoliuojasi.“
Nacionalinio visuomenės sveikatos centro duomenimis, rajone mažai beliko kaimų, kuriuose nebūtų koronavirusu užsikrėtusių žmonių. Kaimuose daugiausia vyresnio amžiaus gyventojų. Ar jie atlaikys lyg cunamį įsiveržusią antrąją viruso bangą?

Serga ten, kur didesnis judėjimas

Pašiaušės kaimas prie Šiaulių rajono ribos. Čia veikia kelios bendrovės. Į jas atvažiuoja dirbti žmonių iš Šiaulių miesto ir rajono. Be to, dalis gyventojų važinėja dirbti į Šiaulius. Judėdami parsiveža ir koroną.

„Tyliai gyvenam, – ne šventiškom nuotaikom dalijasi Pašiaušės bendruomenės pirmininkė Lina Šavčenko. – Mūsų kaime pirmieji kovido atvejai užfiksuoti jau spalio mėnesį. Susirgo į Šiaulių ligoninę dirbti važinėjanti moteris. Iš viso su korona susitiko penkios šeimos. Vienos sirgo, kitos tik izoliavosi. Galbūt jų yra ir daugiau. Bet daugelis nenori viešintis. Slepia ligą. Be to, dauguma vyresnio amžiaus žmonių vengia vaikščioti ir dalintis asmeninėmis naujienomis.“

Bendruomenė visuomet rengdavo senųjų metų palydas. Šiemet jų nebus. Baimė labai didelė.

Kerkasiuose gyvenanti Pakražančio kultūros centro specialistė Danutė Anankaitė taip pat su apmaudu kalbėjo apie šalia Kerkasių esančiame Žalpių miestelyje išplitusį koronavirusą. Ligoninėje trys vienos šeimos nariai. Visų sunki būklė. Serga ir daugiau jos pažįstamų žmonių, gyvenančių Pakražančio seniūnijoje. „Liūdna. Laukiame pavasario ir šviesesnio laiko, kai galėsime susitikti, gyvai kalbėtis“, – sakė kultūros darbuotoja.

Užvenčio seniūnijoje gyvenantis rajono tarybos narys Gintaras Baškys „Šiaulių kraštui“ taip pat minėjo, jog miestelyje ir aplinkiniuose kaimuose – nekokios nuotaikos. Yra sergančių Užvenčio gimnazijos mokytojų. Vieną išvežė į ligoninę. Ligoninėse gydoma ir daugiau COVID-19 susirgusių seniūnijos žmonių.

Liga neaplenkė Liolių socialinės globos namų Užvenčio filialo. Daug seniūnijos gyventojų izoliuojasi. Nemažai ir serga. „Gyventojai laukia skiepų, kurie gal išgelbės nuo visą pasaulį užpuolusios ligos“, – viliasi G. Baškys.

Iš kalbintų kaimo bendruomenių atstovų tik Kiaunorių bendruomenės pirmininkė Onutė Vaičiulienė pasidžiaugė, kad jų kaimas kol kas dar švarus. Nė vieno koronaviruso atvejo. „Atmosfera nėra gera. Liga kol kas mus aplenkė. Bet vis tiek daug nerimo. Vengiam susitikti. Jei sueinam, tai tik laikydamiesi atstumų. Papuošėm aplinką prie kultūros namų. Laukiam švenčių. Tačiau šiemet jos bus kitokios“, – kalbėjo O. Vaičiulienė.

Kad COVID-19 jau krečia rajono kaimus patvirtino ir Nacionalinio sveikatos centro Šiaulių departamento Kelmės skyriaus vedėja Alma Mackevičienė. Viruso atvejai užfiksuoti ir Vaiguvos, Šaukėnų, Tytuvėnų, Kelmės apylinkių, Pakražančio, Kukečių seniūnijose.

Nusinešė 12 gyvybių

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Šiaulių departamento Kelmės skyriaus duomenimis, praėjusį pirmadienį nustatyti 9 nauji COVID-19 ligos atvejai.

Susirgo du Kelmėje gyvenantys Respublikinės Šiaulių ligoninės darbuotojai.

Du gyventojai užsikrėtė nuo sergančių šeimos narių. Penki užsikrėtusieji nežino kokiomis aplinkybėmis tai įvyko.

Praėjusį savaitgalį, gruodžio 4–6 dienomis, Kelmės rajone nustatytas 51 COVID-19 ligos atvejis. 12 iš jų susiję su ligos židiniu VšĮ Kelmės ligoninėje, kur susirgo 8 pacientai ir 4 darbuotojai.

10 atvejų nustatyta Aukštelkės socialinės globos namuose. Kelmės grupinio gyvenimo namuose susirgo 8 gyventojai ir du 2 darbuotojai.

Susirgo 2 Vaiko ir šeimos gerovės centro darbuotojai. Trys užsikrėtimai patvirtinti UAB „Stilsena“, „Tau“ prekybos centro Tytuvėnuose darbuotojams. 3 atvejai susiję su Respublikinės Šiaulių ligoninės židiniu – užsikrėtė 2 pacientai ir 1 darbuotojas.

6 atvejai nustatyti privačių įmonių darbuotojams. 6 žmonės užsikrėtė nuo sergančių šeimos narių. 9 atvejų užsikrėtimo aplinkybės nežinomos.

Praėjęs pirmadienis Kelmės rajone vėl paženklintas mirtimi. Amžinybėn dėl COVID-19 iškeliavo dar vienas žmogus. Tai jau dvyliktoji viruso auka nuo pandemijos pradžios. Dar trys asmenys, užsikrėtę koronavirusu, mirė dėl kitų priežasčių.

Nuo pandemijos pradžios liga patvirtinta 714 žmonėms. Šiuo metu serga 344 gyventojai. Pasveiko 348.

Per keturiolika pastarųjų dienų šimtui tūkstančių gyventojų tenka 925,8 atvejo. Pagal šiuos skaičius užimame 32 vietą respublikoje.

Saugotis turime patys

Jau nuo praėjusių metų vasario, kai kilo pirmoji pandemijos banga, visuomenės sveikatos specialistai dirba ne tik darbo, bet ir išeiginėmis dienomis. Dar ne taip seniai jiems tekdavo vykti į oro ir jūrų uostus, pasienio postus, kur tikrindavo iš užsienio grįžtančius mūsų tautiečius. Dabar patikra palengvėjo. Duomenys į bazes patenka automatiškai. Patys žmonės privalo registruoti savo grįžimą. Tačiau savaitgaliai kol kas – nelaisvi. Kasdien tenka aiškintis vis naujus iš patikros punktų atsiunčiamus duomenis. Tikrinti, kaip susirgusieji ar kontaktavusieji su sergančiais laikosi saviizoliacijos.

„Ne vienas specialistas, neatlaikęs krūvio, išėjo iš darbo. Mūsų skyriaus taip pat ši bėda neaplenkė. Darbo atsisakė viena vyresnio amžiaus moteris, – pasakoja A. Mackevičienė. – Pagelbėti ryžosi viena kelmiškė savanorė. Prieš porą savaičių ji įdarbinta.“

Deja, suvaldyti koronavirusą – ne jų valioje. Gyventojai turi saugotis patys.

Praėjusį pavasarį užsikrėtusius žmones rajone galėjai suskaičiuoti ant vienos rankos pirštų. Dabar skaičiai tokie, kokių per dieną nebūdavo visoje Lietuvoje.

Kelmės rajone karantinas įvestas jau spalio 14-ąją. Karantinuojamės jau beveik du mėnesiai. Bet užsikrėtimo atvejų nemažėja.

Kodėl situacija taip smarkiai skiriasi nuo situacijos pavasarį?

„Pavasarį žmonės buvo labai išsigandę. Labiau saugojosi. Be to, karantinas buvo griežtesnis. Dirbo tik maisto prekių parduotuvės. Nuotoliniu būdu vyko mokymas mokyklose. Dabar ribojimai ne tokie griežti. Daugiau judėjimo. Dirba daugelis įstaigų, prekybos centrai. Visos sąlygos susibūrimams.

Mano asmenine nuomone, kaltas ir menkas gyventojų sąmoningumas. Kai kurie užsikrėtusieji ar kontaktavę su užsikrėtusiais piktinasi: „Aš jaučiuosi gerai. Kodėl turiu izoliuotis?“

Tie, kurie artimoje aplinkoje nepatyrė netekčių ar sunkios COVID-19 formos, vis dar neigia koronavirusą.“

A. Mackevičienė pati sirgo COVID-19. Niekam nelinkėtų tokios ligos. Nors jos šeima sirgo nesunkia forma, simptomai – labai nemalonūs.

Pasak specialistų, viruso banga neatslūgsta ir todėl, kad įmonių vadovai verčia dirbti ir užsikrėtusius žmones ar turėjusius kontaktų su užsikrėtusiais. Daugelis slepia kontaktus.