Virš galvų – šiaudiniai sodai

Virš galvų – šiaudiniai sodai

Virš gal­vų – šiau­di­niai so­dai

Kur­šė­nuo­se, Šiau­lių ra­jo­no et­ni­nės kul­tū­ros ir tra­di­ci­nių ama­tų cent­re, kiek neįp­ras­tai pri­sta­to­ma pa­ro­da. Pa­tal­po­je, pa­da­ry­to­je iš pa­ro­dų sa­lės pa­sie­niais nu­ties­tos me­džia­gos, eks­po­nuo­ja­mi šiau­lie­tės tau­to­dai­li­nin­kės Bro­nės Gri­cie­nės su­kur­ti šiau­di­niai so­dai.

Al­gi­man­tas BRI­KAS

brikas@skrastas.lt

Bro­nė Gri­cie­nė sa­ko išau­gu­si Pas­va­lio ra­jo­ne, kai­me, kur daug mo­lio ir daug šiau­dų, – tai be ga­lo ge­rai de­ra. Iš mo­lio bei šiau­dų pa­sta­ty­da­vo gra­žiau­sius na­mus.

Pa­ro­do­je žvilgs­nį trau­kia sa­vi­tas, su­dė­tin­gas so­dų di­zai­nas. Taip ir rū­pi priei­ti ar­čiau, su­ži­no­ti, kaip jie pa­da­ry­ti. Ir – pa­si­gė­rė­ti.

Au­to­rė sa­ko apie so­dus dau­giau­siai su­ži­nan­ti iš se­nų žmo­nių, bū­da­ma šven­tė­se ar mu­gė­se. Vie­na se­no­lė mo­kiu­si, jog, da­rant so­dą, rei­kia nars­ty­ti kuo dau­giau kil­pų, kad siū­las ne­pjau­tų šiau­do.

Lai­ma Kel­me­lie­nė, Tau­to­dai­li­nin­kų są­jun­gos Šiau­lių sky­riaus pir­mi­nin­kė, in­for­ma­vo, kad B. Gri­cie­nės kū­ri­niams – šiau­di­niams žais­lams, so­dams – 2011 me­tais su­teik­tas tau­ti­nio pa­vel­do ser­ti­fi­ka­tas. Tau­to­dai­li­nin­kė da­ly­va­vo dau­ge­ly­je pa­ro­dų, jos kū­ri­nių yra iš­ke­lia­vę į Ame­ri­ką, Ja­po­ni­ją, pa­skli­dę po Eu­ro­pą bei Lie­tu­vą.

Dar­be­lių iš šiau­dų Bro­nę pa­mo­kė pir­mo­ji mo­ky­to­ja, juos vars­ty­ti šiek tiek – ma­ma. Pir­mie­ji mer­gai­tės dar­be­liai vai­kys­tė­je – eg­lu­tės žais­liu­kai, gir­lian­dos, paukš­te­liai, žmo­ge­liu­kai, žvaigž­du­tės, an­ge­liu­kai, kli­juo­ti at­vi­ru­kai.

Vars­ty­ti so­dus ji pra­dė­jo maž­daug prieš 35-erius me­tus. Jos nie­kas ne­mo­kė, pa­ti su­gal­vo­jo, kaip at­ski­rais šiau­de­liais iš­gau­ti įsi­vaiz­duo­ja­mą for­mą, pa­vi­da­lą.

Da­bar B. Gri­cie­nė pa­ti ren­gia už­siė­mi­mus, juo­se pa­mo­ko iš šiau­dų da­ry­ti an­ge­lus ir ki­tus smul­kius sim­bo­lius, pa­puo­ši­mus.

Et­ni­nės kul­tū­ros ir tra­di­ci­nių ama­tų cent­ro di­rek­to­rės Bi­ru­tės Poš­kie­nės tei­gi­mu, B. Gri­cie­nės dar­bų pa­ro­dą „Šiau­dų vė­ri­nė­lis – su­gy­ve­ni­mo sim­bo­lis“ pra­dė­ta or­ga­ni­zuo­ti dar per­nai. Jos eks­po­na­vi­mo idė­ja pa­si­sko­lin­ta iš Lie­tu­vos dai­lės mu­zie­jaus.

Au­to­riaus nuo­tr.

AU­TO­RĖ: Bro­nė Gri­cie­nė Lie­tu­vos tau­to­dai­li­nin­kų są­jun­gos na­re ta­po 2004 ma­tais.

PA­RO­DA: Et­ni­nės kul­tū­ros ir tra­di­ci­nių ama­tų cent­re eks­po­nuo­ja­mi šiau­di­niai so­dai.