Viešuosius darbus atlieka paskutinieji bedarbiai

Viešuosius darbus atlieka paskutinieji bedarbiai

Vie­šuo­sius dar­bus at­lie­ka pa­sku­ti­nie­ji be­dar­biai

Šiuo me­tu se­niū­ni­jo­se vie­šuo­sius dar­bus at­lie­kan­tys be­dar­biai bus pa­sku­ti­nie­ji, pa­ma­lo­nin­ti bent lai­ki­nu dar­bu ne­to­li na­mų. Ne­dar­bu pir­mau­jan­čia­me Kel­mės ra­jo­ne ši užim­tu­mo prie­mo­nė bu­vo nau­din­ga ir be­dar­biams, ir se­niū­ni­joms, ku­rių te­ri­to­ri­jo­se, jie tvar­ky­da­vo vie­šą­sias erd­ves.

Pat­vir­ti­nus nau­ją­jį so­cia­li­nį mo­de­lį, kei­tė­si ir įsta­ty­mai. Iki šiol ga­lio­jęs Lie­tu­vos Res­pub­li­kos užim­tu­mo rė­mi­mo įsta­ty­mas ne­ten­ka ga­lios. Nuo atei­nan­čių me­tų sau­sio 1 die­nos pra­dės ga­lio­ti nau­jas Lie­tu­vos res­pub­li­kos užim­tu­mo įsta­ty­mas. Ja­me ne­be­lie­ka vie­šų­jų dar­bų.

Re­gi­na MUS­NEC­KIE­NĖ

reginamus@skrastas.lt

Ge­rai ir be­dar­biui, ir se­niū­ni­jai

Ku­ke­čių se­niū­ni­jos Lu­pi­kų kai­me su­tik­ta tri­jų vai­kų ma­ma In­ga džiau­gė­si, jog ga­vo vie­šų­jų dar­bų sa­vo kai­me. Gaus mi­ni­ma­lų at­ly­gi­ni­mą, ku­ris kai­me gy­ve­nan­čiai dau­gia­vai­kei šei­mai di­de­lė pa­spir­tis prie vie­nin­te­lio šei­mos mai­tin­to­jo vy­ro al­gos.

Ga­li­my­be pa­nau­do­ti be­dar­bius tvar­kant se­niū­ni­jos te­ri­to­ri­ją, džiau­gia­si ir Ku­ke­čių se­niū­nė Mei­lu­tė Ma­sals­kie­nė: „Su Dar­bo bir­žos dar­buo­to­jo­mis su­si­de­ri­na­me, ko­kius be­dar­bius įdar­bin­ti. Dar­bą jiems ski­ria­me ne­to­li na­mų. Jei gy­ve­na Ku­ke­čiuo­se, čia ir dir­ba, jei Grim­ziuo­se, su­ran­da­me dar­bo ir ten. Žmo­gui pa­to­gu. Ne­rei­kia iš­lai­dau­ti vyks­tant į dar­bą. Gau­na mi­ni­ma­lų at­ly­gi­ni­mą iš dar­bo bir­žos. O se­niū­ni­jai ir­gi nau­da. Ne­rei­kia sam­dy­ti dar­bi­nin­kų. Se­niū­ni­jų ko­mu­na­li­nis ūkis ir lai­ko­si iš vie­šų­jų dar­bų.“

Šį ru­de­nį spa­lio – lapk­ri­čio mė­ne­siais Ku­ke­čių se­niū­ni­jo­je vie­šie­siems dar­bams įdar­bin­ti 3 vy­rai ir 3 mo­te­rys. Jie plu­šės Ku­ke­čiuo­se, Lu­pi­kuo­se ir Vi­jur­kuo­se.

Se­niū­nė dar pri­si­me­na lai­kus, kai jai pra­dė­jus dirb­ti Ku­ke­čių se­niū­ni­jo­je, taip pat ne­bu­vo su­bsi­di­juo­ja­mų vie­šų­jų dar­bų. Ta­čiau tuo­met se­niū­ni­jo­se bu­vo dau­giau dar­bi­nin­kų. Be to, vi­sas vie­šą­sias erd­ves, par­kus nu­šie­nau­da­vo pa­tys gy­ven­to­jai. Jie lai­kė dau­giau gy­vu­lių, rei­kė­da­vo žo­lės ir šie­no.

„Da­bar gy­vu­lių kai­muo­se be­veik nė­ra. Ir žmo­nės ge­ro­kai pa­si­kei­tė. Nu­me­ta po­pie­rių už sa­vo tvo­ros ir šau­kia, jog nie­kas ne­su­ren­ka šiukš­lių“, – su ne­ri­mu į atei­tį žvel­gia se­niū­nė.

Be­dar­biai su­ge­ba at­lik­ti daug įvai­riau­sių dar­bų. Re­mon­ta­vo net se­niū­ni­jos ka­bi­ne­tus. Taip su­tau­po­ma lė­šų ki­toms bū­ti­noms reik­mėms. Juk biu­dže­tas ne­bū­na per­tek­li­nis.

Vie­šų­jų dar­bų ne­liks

Šie­met bir­že­lį, priė­mus nau­ją­jį Lie­tu­vos Res­pub­li­kos užim­tu­mo įsta­ty­mą, ku­ris įsi­ga­lios nuo atei­nan­čių me­tų sau­sio 1 die­nos, ne­lie­ka vie­šų­jų dar­bų prie­mo­nės fi­nan­sa­vi­mo.

Šiau­lių te­ro­to­ri­nės dar­bo bir­žos Kel­mės sky­riaus ve­dė­ja Sand­ra Sviat­kovs­kie­nė re­dak­ci­jai var­di­ja, jog nau­ja­ja­me įsta­ty­me bus su­bsi­di­juo­ja­mas įdar­bi­ni­mas pa­gal Pa­meist­rys­tės įsta­ty­mą. Mo­ky­tis pa­siųs­tam be­dar­biui bus mo­ka­ma sti­pen­di­ja, pa­den­gia­mos ap­gy­ven­di­ni­mo ir ke­lio­nės iš­lai­dos.

Pa­gal pa­ra­mos mo­ky­mui­si pro­gra­mą bus re­mia­mos ir be­dar­bių sta­žuo­tės.

Ak­cen­tuo­ja­ma ir pa­ra­ma ju­du­mui. Jei­gu be­dar­bis da­ly­vaus re­mia­mo įdar­bi­ni­mo prie­mo­nė­je, bus su­bsi­di­juo­ja­mas jį įdar­bi­nęs darb­da­vys. Pa­ra­mą gaus ir tie be­dar­biai, ku­rie da­ly­vaus Dar­bo bir­žos ren­gia­muo­se mo­ky­muo­se.

Dar vie­na nau­jo­vė – ne­lie­ka su­bsi­di­jų vers­lo liu­di­ji­mui.

Mo­ky­mai ge­rai, bet yra ri­zi­ka

Ku­ke­čių se­niū­nė Mei­lu­tė Ma­sals­kie­nė įsta­ty­mo nau­jo­ves ver­ti­na kri­tiš­kai: „Kad be­dar­bius siun­čia mo­ky­tis ir fi­nan­suo­ja jų moks­lą – gra­žu. Ta­čiau iš pra­kti­kos ži­nau, jog ne vi­si be­dar­biai pa­tei­si­na dar­bo bir­žos spe­cia­lis­tų lū­kes­čius. Bu­vo at­ve­jų, kai mo­ky­tis ne­su­ge­bė­ję be­dar­biai, pri­va­lė­jo grą­žin­ti Dar­bo bir­žai pi­ni­gus už moks­lą. O iš kur jiems gau­ti pi­ni­gų? Iš tų pa­čių so­cia­li­nių pa­šal­pų. Skriau­džiant vai­kus.“

Se­niū­nė pa­sa­ko­ja, kaip at­sa­ko­my­bės jaus­mo ir nuo­vo­kos ne­tu­rin­tis žmo­gus siun­čiamas per pu­sę me­tų iš­mok­ti elekt­ri­ko spe­cia­ly­bės. Spe­cia­ly­bės jis neiš­moks­ta. Išb­rau­kiamas iš be­dar­bių są­ra­šų, ne­ten­ka tei­sės gau­ti so­cia­li­nę pa­šal­pą ir dar tu­ri grą­žin­ti už jo moks­lą su­mo­kė­tus pi­ni­gus. O šei­mo­je au­gan­tys vai­kai no­ri val­gy­ti!

Ar­ba ki­tas be­dar­bis pa­siun­čia­mas mo­ky­tis trak­to­ri­nin­ko spe­cia­ly­bės. Jis trak­to­rių už­ve­da, o su­stab­dy­ti jo jau ne­be­mo­ka.

Se­niū­nės nuo­mo­ne, dar­bo bir­žos, siųs­da­mos mo­ky­tis be­dar­bius, tu­rė­tų la­bai ge­rai pa­sver­ti, ar tas žmo­gus pa­jė­gus iš­mok­ti siū­lo­mos spe­cia­ly­bės. Be to, tu­rė­tų bend­rau­ti su se­niū­ni­jos so­cia­li­nė­mis dar­buo­to­jo­mis, se­niū­nais, ku­rie ge­riau pa­žįs­ta vie­tos gy­ven­to­jus ir ob­jek­ty­viau ga­li įver­tin­ti jų ge­bė­ji­mus.

Au­to­rės nuo­tr.

DAR­BAI: Ku­ke­čių se­niū­nė Mei­lu­tė Ma­sals­kie­nė neį­si­vaiz­duo­ja, kas tvar­kys se­niū­ni­jų vie­šą­sias erd­ves, kai ne­bus su­bsi­di­juo­ja­mi vie­šie­ji dar­bai.