Vieni pirmųjų tarp rajonų psichikos centrų įkūrė dienos stacionarą vaikams

Loretos RIPSKYTĖS nuo­tr.
Psichikos sveikatos centro direktorė Vaida Činčienė (pirma iš kairės) buvo viena iš iniciatorių panaikinti spragą vaikų ir paauglių psichiatrijoje, įsteigiant dienos centrus. Joniškis – pirmas šalyje tarp rajonų, išskyrus didmiesčius, pradedantis teikti tokias paslaugas.
Joniškio psichikos sveikatos centre (PSC) pristatytos pradedamos teikti psichikos sveikatos paslaugos Vaikų ir paauglių psichiatrijos dienos stacionare. Joniškiečiai šioje srityje tampa pirmieji tarp šalies rajonų, nes iki šiol vaikų dienos stacionariai veikdavo tik didžiuosiuose šalies miestuose. PSC direktorė Vaida Činčienė sako seniai mačiusi šią spragą psichikos sveikatos sistemoje ir su kolegomis pradėjusi diskusijas su Sveikatos ministerija beveik prieš dešimtmetį, dalyvavusi darbo grupėje, keičiant įstatymo nuostatas, kad tokius centrus rajonuose prie Psichikos sveikatos centrų būtų galima steigti.

 

Įrengtos dvi naujos erdvės

Joniškio psichikos sveikatos centro Vaikų ir paauglių psichiatrijos dienos stacionaro bendrosios erdvės įkurtos pastate su įėjimu iš Vilniaus gatvės. Viskas paruošta, speciali įranga, reikalingi užsiėmimams daiktai įsigyti pačios psichikos sveikatos įstaigos ir rajono savivaldybės lėšomis.

Sensorinė erdvė įkurta, sujungus buvusią registratūrą su socialinio darbuotojo kabinetu. Psichikos sveikatos centro ergoterapeutė Gerda Skripkuvienė naujų paslaugų pristatyme plačiau papasakojo apie turimas priemones ir siūlė praktiškai pajausti, išbandyti, kas kaip veikia. Patalpoje galima prigulti ant vandens lovos, kuri tarsi užliūliuoja ir užsikloti sunkia antklode, suteikiančia ramybės, saugumo pojūtį, prisėsti ant vibruojančio fotelio, praeiti spalvotu šokių takeliu, kuris pagal pasirinktus skirtingus žaidimo lygius skatina ir pamąstyti, nes paspaudus mygtuką kairėje, atitinkama spalva gali užsidegti takelio dešinėje pusėje, – taip lavinama ir koordinacija. Kabinetui nupirktas taktilinis takelis, padedantis išryškinti pojūčius, vaikštant basomis arba liečiant jį rankomis, smėlio stalas, ant kurio galima piešti, veikia spalvotų burbuliukų ir šviesų terapijos įranga, kuri skleidžia ir vibracijas. Nupirkti sensoriniai žaislai – šuniukai, kačiukai – kurie kaip gyvi „kvėpuoja“ (nugarytė subtiliai pakyla ir nusileidžia tarsi žaisliukas snaustų), jų glostymas – taip pat vienas iš nusiraminimo būdų, taktilinė stimuliacija ir malonumas vaikui.

Kita, didesnė erdvė užsiėmimams užėmė buvusį psichologo ir gydytojo psichiatro kabinetą, kur taip pat paruoštos reikalingos priemonės: kilimėliai, foteliai–sėdmaišiai, kamuoliai. Specialistų kabinetai veikia 2013 metais iškilusiame naujame Psichikos sveikatos centro pastate, kuriame nuo tada buvo pradėtos ir psichikos dienos stacionaro paslaugos suaugusiems. Tačiau vaikams tokių paslaugų nebuvo.

Dienos stacionare dirbs visa komanda specialistų: vaikų psichiatras, medicinos psichologas, psichoterapeutas, socialinis darbuotojas, slaugytojas.

Bus ir daugiau, papildomų, neprivalomų paslaugų: ergoterapija, kuria užsiima nauja Psichikos sveikatos centro specialistė, meno terapija, planuojama kineziterapija. Visa tai skirta vaikams ir paaugliams su raidos, emocijų, adapatacijos sutrikimais. Tikimasi įsigyti ir biologinio grįžtamojo ryšio terapijos programinės įrangos rinkinį.

Taiso spragą sveikatos sistemoje

„Psichikos sveikatos srityje jau seniai matėme spragą, nes yra staconarios paslaugos, kada pacientas guldomas į ligoninę, ir ambulatorinės paslaugos, kai skiriamos gydytojo psichiatro, psichologo konsultacijos, išrašomi vaistai. Tačiau lieka tarpinė grandis, kai ligoninės gydymo dar nereikia, o ambulatorinės pagalbos – per mažai. Apie tai, kad turime problemų dėl vaikų psichikos paslaugų, su kolegomis diskutavome beveik prieš dešimtmetį, dar Sveikatos apsaugos ministerijai vadovaujant Jurui Požėlai. Būta skirtingų nuomonių, įvairių požiūrių. Pagaliau dirbant Sveikatos apsaugos ministrui Aurelijui Verygai buvo sudaryta darbo grupė, kurioje teko dalyvauti ir man, siekiant pakeisti įstatyminę bazę. Mat iki tol pagal Sveikatos sistemos įstatymą vaikų ir paauglių psichikos dienos stacionarai galėjo veikti tik prie ligoninių, tai yra – antriniame lygmenyje, o pirminiame to nebuvo galima padaryti“, – paaiškino Joniškio PSC direktorė Vaida Činčienė.

„Ačiū visiems, prisidėjusiems prie šio projekto įgyvendinimo, nes ypač pokovidiniu laikotarpiu pamatėme, kaip tokios paslaugos yra reikalingos ir jų trūksta. Dėkoju direktorei už lyderystę, savivaldybės specialistams, kad visų pastangomis ši paslauga priartėjo“, – sveikindamas kalbėjo Joniškio rajono meras Vitalijus Gailius.

Joniškio „Lietaus vaikų“ asociacijos pirmininkė Laima Paulauskienė sveikino PSC, pradėjus teikti naujas paslaugas vaikams ir žadėjo, kad jos vadovaujamos organizacijos vaikučiai bus turbūt pirmieji pacientai.

Joniškiečiai, pradedantys teikti psichikos sveikatos paslaugas Vaikų ir paauglių psichiatrijos dienos stacionare, tampa pavyzdžiu – jie tokie pirmieji tarp šalies rajonų Psichikos cveikatos centrų. Iki šiol analogiškos paslaugos teikiamos tik didžiuosiuose šalies miestuose: Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose.

Vaikų ir paauglių psichiatrijos dienos stacionarai pradedami kurti, kur Psichikos sveikatos centruose dirba gydytojai vaikų ir paauglių psichiatrai. Šios specialybės gydytojų daug kur trūksta.