
Naujausios
Vieni gyvena kaip pirtyje, kitiems neišdžiūsta kojinės
Įsibėgėjo šildymo sezonas. Daugiabučių gyventojai gavo pirmąsias šio sezono sąskaitas. Pusės mėnesio būsto šildymo kaštai vidutiniškai atsiėjo apie porą litų už kvadratinį metrą. Renovuotuose namuose – triskart mažiau. Tačiau tie gyventojai, kurie renovuojant daugiabutį neįsirengė autonominio šildymo, nėra patenkinti. Vieniems kaimynams – per šilta, kitiems – per šalta.
Regina MUSNECKIENĖ
reginamus@skrastas.lt
Laiškas redakcijai
Redakcija gavo Kelmės miesto Birutės gatvės 7 – ojo namo gyventojų laišką. Pasirašė septyni gyventojai. Šis daugiabutis buvo apšiltintas. Tačiau jame neįrengtas autonominis šildymas. Į butą patenkantis šilumos kiekis reguliuojamas centralizuotai.
„Dveji metai, kai renovuotas mūsų daugiabutis. Namas – gražus iš išorės. Bet viduje – pragaras. Gyvename kaip pirtyje. Ir pernai, ir šiemet temperatūra butuose – 24 – 26 laipsniai. Klausimas, kam reikėjo renovuoti, jeigu dabar visą laiką atidaryti langai ir šildomas laukas.“
Gyventojai teigia, jog sutartyje su šilumą tiekiančia įmone yra numatyta butuose palaikyti 18 – 20 laipsnių temperatūrą. Tačiau sutarties sąlygų nesilaikoma.
Gyventojus piktina ir gyvatuko mokestis, kuris, jų teigimu, įvestas tuomet, kai kelmiškiams šilumą pradėjo tiekti „Litesko“ bendrovė.
„Mes mokame už viso buto šildymą ir dar papildomai už vonios patalpą. Didesnės vagystės nesugalvosi. Buto šilumos kaina – 2 -3 litai už kvadratinį metrą, o vonios – 23 – 25 litai.“
Temperatūra ir taip pamažinta
Šio daugiabučio bendrijos pirmininkė Regina Augustienė redakcijai tvirtino, jog šildymo pradžioje jų name visuomet kyla nesutarimų dėl temperatūros butuose. Padaryta didžiausia klaida, jog renovuodami daugiabutį atsisakyta renovuoti ir šilumos mazgą. Tuomet gyventojai būtų galėję patys reguliuoti šilumos kiekį butuose.
„Kai kurie gyventojai agitavo kitus atsisakyti šilumos mazgo renovacijos, – pasakoja bendrijos pirmininkė. – Esą butuose teks pamažinti radiatorių sekcijų, statybininkai eis į buto vidų, gręš, darkys jau suremontuotus kambarius. O dabar tiems, kurie nesusimažino radiatorių sekcijų – per šilta. Dėl to, kad mūsų daugiabutis apšiltintas, mums tiekiama mažiau šilumos. Paprašėme, kad dieną būtų tiekiama 2 , o naktį 5 laipsniais mažesnė temperatūra negu vidutinė kituose miesto daugiabučiuose. Abejoju, ar galima dar labiau sumažinti šilumą. Kadangi šildymo sistema – išderinta, tuose butuose, kur gyventojai neprisidėję papildomų radiatorių, būtų šalta. Pernai bandėme taip padaryti. Dviejų laiptinių gyventojai ėmė šaukti, kad ant radiatorių neišdžiūsta kojinės, šalta mažiems vaikams.":
R.Augustienė sakė dar kartą einanti per butus ir renkanti gyventojų parašus bei pageidavimus. Bendrijos pirmininkė tikisi, jog iki 2016 metų ir jų butuose bus įrengtas autonominis šilumos reguliavimas. Mat iki to laiko visi daugiabučiai privalės modernizuoti šilumos mazgus ir tam bus skiriamos lėšos.
„Stengiamės įtikti“
Kelmei šilumą tiekiančios UAB „Litesko“ Kelmės filialo direktorius Adolfas Stongvilas taip pat tvirtino, jog gyventojai padarė didžiausią klaidą, jog renovuojant daugiabutį neatnaujino šildymo sistemos. Tuose renovuotuose daugiabučiuose, kur įrengta nauja sistema, nekyla jokių problemų.
„Jau antras mėnuo, kai prasidėjo šildymo sezonas, – sakė A.Stongvilas. – Keista, kad gyventojai ne šilumos tiekėjo prašo sumažinti šilumą, o kreipiasi į redakciją. Mes stengiamės įtikti klientams kiek įmanoma. O jei nepatinka mūsų paslaugos, tegul renkasi kitą šilumos tinklų prižiūrėtoją.“
A.Stongvilas patikino, jog gyvatuko mokestis – teisėtas. Esą karšto vandens tiekimas – tai atskira sistema. Vartotojas moka už šilumą, reikalingą karšto vandens temperatūros palaikymui, kad atsukus čiaupą iš karto bėgtų karštas vanduo. Kokio dydžio turi būti gyvatuko mokestis, nustato Kainų ir energetikos komisija.
Be gyvatuko mokesčio, kuris yra beveik 40 litų, UAB „Kelmės šiluma“ dar ima 14,24 lito už šilumos ir karšto vandens sistemų priežiūrą bei 4,24 lito už karšto vandens skaitiklių aptarnavimą.
Kainos labai skiriasi
Laišką parašiusio daugiabučio gyventojai spalio mėnesį mokėjo apie pusantro lito už buto kvadratinio metro apšildymą.
Tuo tarpu kito renovuoto daugiabučio, kuris atnaujino ir šildymo sistemą, gyventoja tvirtino, jog už 68 kvadratinių metrų buto apšildymą spalį mokėjusi tik 28 litus. Kiekviename kambaryje ji reguliuojanti temperatūrą. Bute palaikoma 20 –21 laipsnis. Pernai per visą šildymo sezoną jos šeima už šilumą sumokėjo tik 700 litų.
AUTORĖS nuotr.
LANGAI: Vakar priešpiet Birutės gatvės 7 – ajame name buvo atverta keliolika langų. Butų šiame name – 52. Vadinasi, kas trečiame bute – per šilta.
LAIŠKAS: Savo laiške redakcijai gyventojai nevengia ironijos ir pasipiktinimo.