
Naujausios
Vietoje 2 000 kertamų medžių sodins 5 000 naujų
Žagarės regioninio parko direkcijoje su gyventojais susitikę Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos ir Lietuvos arboristikos centro bei darbų rangovo atstovai užtikrino, kad prasidėjus ilgai lauktam parko atnaujinimui bus stengiamasi išsaugoti visus, kuriuos tik įmanoma, senuosius medžius, o vietoje numatomų išpjauti apie 2 000 medžių bus sodinami 5000 naujų.
Loreta RIPSKYTĖ
Sodins daug daugiau
Kadangi techninis projektas buvo parengtas 2012-aisiais ir nuo to laiko praėjo šešeri metai, pasak Lietuvos arboristikos centro vadovo ir Žagarės regioninio parko techninio projekto dendrologinės dalies autoriaus Algio Davenio, kai kurių medžių būklė galėjo stipriai pasikeisti, tad įvardinti tiksliai, kiek konkrečiai dabartinių medžių ar kiek parko augalijos procentų nebeliks, sudėtinga. Vertinant kiekvieną augalą bus atsižvelgta ne tik kokia jo išorinė būklė, bet ir kaip atrodo žemėje esanti dalis, ar medis vietinis, ar invazinis, atsitiktinai išaugęs ir trukdantis kitiems ekosistemos dalyviams.
„Jūsų parkas brandus, tad medžiai – su pažeidimais“, – atvirai sakė Lietuvos arboristikos centro vadovas. Tačiau, anot jo, jei medis nekelia grėsmės praeiviams prie takų ir dar gali gyventi, jis bus paliktas.
Susirinkusiems gyventojams atkakliai reikalaujant atsakymo, kiek konkrečiai medžių bus pjaunama, Žagarės regioninio parko direktorius Mindaugas Balčiūnas sakė, kad buvo numatyta iškirsti apie 2000 medžių, tačiau medžiu laikytinas ir 10 centimetrų storio augalas. Daugiausia tokių sąžalynų yra parko pakraščiuose, kur patys miesto gyventojai gal jau dešimtmetį nesilankė.
Bendrovės „Irgita“, laimėjusios rangos darbų konkursą, vadovas Robertas Mačiulis patikino, kad nereikia baimintis – vaizdas, parką sutvarkius, bus tikrai geresnis nei dabar. Vietoje planuojamų išpjauti 2000 medžių bus pasodinta dešimt kartų daugiau augalų – vien naujų medžių, neskaitant krūmų, gėlių, numatyta pasodinti 5 000.
„Žagarė – labai draugiškas ir kartu pilietiškas miestelis. Jeigu nebus kultūringai dirbama, jei išdraskysite vejas, žmonės mus informuos“, – rangovą perspėjo regioninio parko direktorius Mindaugas Balčiūnas.
Reikės darbininkų arba samdyti firmą
Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos darbuotojas, profesorius Romas Pakalnis sakė Žagarės dvaro parką pažįstantis nuo 1959-ųjų, kada jis dar neatrodė toks sulaukėjęs.
„Procesas intensyvus, savaiminukai plečiasi, medžiai, kurie didingi, nors ir serga, turi būti gelbėjami. Dauguma iš mūsų taip pat esame ligoti, bet darome, kas įmanoma, kad ilgiau gyventume“, – palygino svečias.
R. Pakalnis pabrėžė kitą dalyką: svarbu, kaip po atnaujinimo darbų parkas bus prižiūrimas, nes gyvam organizmui reikia nuolatinės besirūpinančios komandos.
Direktorius M. Balčiūnas sakė įsivaizduojantis, kad rajono savivaldybė turėtų samdyti prižiūrinčią specialią firmą ar darbininkus. Iš Žagarės seniūnijos aplinkai tvarkyti skiriamų lėšų tai padaryti bus neįmanoma. Štai, šiais metais visai seniūnijai – ne tik miestui, bet ir kaimams – šioms reikmėms teko 18 tūkstančių eurų.
Techniniame projekte buvo numatyta sutvarkyti visą 70 hektarų parko teritoriją už 11 milijonų eurų. Tačiau, keičiantis valdžioms, nemaža dalis numatytų darbų, pavyzdžiui, kai kurių gatvių, hipodromo sutvarkymas, buvo išbraukti ir pagaliau skirta tik 6,5 milijono eurų. Projektas bus vykdomas trimis etapais: pirma medžiai pjaunami, tada kita bendrovė, taip pat jau laimėjusi konkursą, ateis augalų sodinti. Trečiajame etape bus tvarkoma infrastruktūra: takai, apšvietimas ir kita. Medžių pjovimo etapas kainuos mažiausiai – apie 100 tūkstančių eurų.
Autorės nuotr.
Žagariečius labiausiai neramina, ar išliks senųjų parko medžių alėjos, bet tai priklausys nuo augalų gyvybinės būklės ir ar jie negresia užgriūti ant praeivių.
Lietuvos arboristikos centro ir Žagarės regioninio parko dendrologinės dalies vadovas Algis Davenis sakė, kad Žagarės parkas brandus, tad daug medžių yra su pažeidimais.
Regioninio parko direktorius Mindaugas Balčiūnas sakė įsivaizduojantis, kad parką sutvarkius jo tolesnei priežiūrai rajono savivaldybė specialiai tam turėtų samdyti žmones.