Vie­to­je 2 000 ker­ta­mų me­džių so­dins 5 000 nau­jų

Vie­to­je 2 000 ker­ta­mų me­džių so­dins 5 000 nau­jų

Vie­to­je 2 000 ker­ta­mų me­džių so­dins 5 000 nau­jų

Ža­ga­rės re­gio­ni­nio par­ko di­rek­ci­jo­je su gy­ven­to­jais su­si­ti­kę Vals­ty­bi­nės sau­go­mų te­ri­to­ri­jų tar­ny­bos ir Lie­tu­vos ar­bo­ris­ti­kos cent­ro bei dar­bų ran­go­vo at­sto­vai už­tik­ri­no, kad pra­si­dė­jus il­gai lauk­tam par­ko at­nau­ji­ni­mui bus sten­gia­ma­si iš­sau­go­ti vi­sus, ku­riuos tik įma­no­ma, se­nuo­sius me­džius, o vie­to­je nu­ma­to­mų iš­pjau­ti apie 2 000 medžių bus so­di­na­mi 5000 nau­jų.

Lo­re­ta RIPS­KY­TĖ

lo­re­tar@skrastas.lt

So­dins daug dau­giau

Ka­dan­gi tech­ni­nis pro­jek­tas bu­vo pa­reng­tas 2012-ai­siais ir nuo to lai­ko praė­jo še­še­ri me­tai, pa­sak Lie­tu­vos ar­bo­ris­ti­kos cent­ro va­do­vo ir Ža­ga­rės re­gio­ni­nio par­ko tech­ni­nio pro­jek­to dend­ro­lo­gi­nės da­lies au­to­riaus Al­gio Da­ve­nio, kai ku­rių me­džių būk­lė ga­lė­jo stip­riai pa­si­keis­ti, tad įvar­din­ti tiks­liai, kiek konk­re­čiai da­bar­ti­nių me­džių ar kiek par­ko au­ga­li­jos pro­cen­tų ne­be­liks, su­dė­tin­ga. Ver­ti­nant kiek­vie­ną au­ga­lą bus at­si­žvelg­ta ne tik ko­kia jo išo­ri­nė būk­lė, bet ir kaip at­ro­do že­mė­je esan­ti da­lis, ar me­dis vie­ti­nis, ar in­va­zi­nis, at­si­tik­ti­nai išau­gęs ir truk­dan­tis ki­tiems eko­sis­te­mos da­ly­viams.

„Jū­sų par­kas bran­dus, tad me­džiai – su pa­žei­di­mais“, – at­vi­rai sa­kė Lie­tu­vos ar­bo­ris­ti­kos cent­ro va­do­vas. Ta­čiau, anot jo, jei me­dis ne­ke­lia grės­mės praei­viams prie ta­kų ir dar ga­li gy­ven­ti, jis bus pa­lik­tas.

Su­si­rin­ku­siems gy­ven­to­jams at­kak­liai rei­ka­lau­jant at­sa­ky­mo, kiek konk­re­čiai me­džių bus pjau­na­ma, Ža­ga­rės re­gio­ni­nio par­ko di­rek­to­rius Min­dau­gas Bal­čiū­nas sa­kė, kad bu­vo nu­ma­ty­ta iš­kirs­ti apie 2000 me­džių, ta­čiau me­džiu lai­ky­ti­nas ir 10 cen­ti­met­rų sto­rio au­ga­las. Dau­giau­sia to­kių są­ža­ly­nų yra par­ko pa­kraš­čiuo­se, kur pa­tys mies­to gy­ven­to­jai gal jau de­šimt­me­tį ne­si­lan­kė.

Bend­ro­vės „Ir­gi­ta“, lai­mė­ju­sios ran­gos dar­bų kon­kur­są, va­do­vas Ro­ber­tas Ma­čiu­lis pa­ti­ki­no, kad ne­rei­kia bai­min­tis – vaiz­das, par­ką su­tvar­kius, bus tik­rai ge­res­nis nei da­bar. Vie­to­je pla­nuo­ja­mų iš­pjau­ti 2000 me­džių bus pa­so­din­ta de­šimt kar­tų dau­giau au­ga­lų – vien nau­jų me­džių, ne­skai­tant krū­mų, gė­lių, nu­ma­ty­ta pa­so­din­ti 5 000.

„Ža­ga­rė – la­bai drau­giš­kas ir kar­tu pi­lie­tiš­kas mies­te­lis. Jei­gu ne­bus ku­ltū­rin­gai dir­ba­ma, jei iš­dras­ky­si­te ve­jas, žmo­nės mus in­for­muos“, – ran­go­vą per­spė­jo re­gio­ni­nio par­ko di­rek­to­rius Min­dau­gas Bal­čiū­nas.

Rei­kės dar­bi­nin­kų ar­ba sam­dy­ti fir­mą

Vals­ty­bi­nės sau­go­mų te­ri­to­ri­jų tar­ny­bos dar­buo­to­jas, pro­fe­so­rius Ro­mas Pa­kal­nis sa­kė Ža­ga­rės dva­ro par­ką pa­žįs­tan­tis nuo 1959-ųjų, ka­da jis dar neat­ro­dė toks su­lau­kė­jęs.

„Pro­ce­sas in­ten­sy­vus, sa­vai­mi­nu­kai ple­čia­si, me­džiai, ku­rie di­din­gi, nors ir ser­ga, tu­ri bū­ti gel­bė­ja­mi. Dau­gu­ma iš mū­sų taip pat esa­me li­go­ti, bet da­ro­me, kas įma­no­ma, kad il­giau gy­ven­tu­me“, – pa­ly­gi­no sve­čias.

R. Pa­kal­nis pa­brė­žė ki­tą da­ly­ką: svar­bu, kaip po at­nau­ji­ni­mo dar­bų par­kas bus pri­žiū­ri­mas, nes gy­vam or­ga­niz­mui rei­kia nuo­la­ti­nės be­si­rū­pi­nan­čios ko­man­dos.

Di­rek­to­rius M. Bal­čiū­nas sa­kė įsi­vaiz­duo­jan­tis, kad ra­jo­no sa­vi­val­dy­bė tu­rė­tų sam­dy­ti pri­žiū­rin­čią spe­cia­lią fir­mą ar dar­bi­nin­kus. Iš Ža­ga­rės se­niū­ni­jos ap­lin­kai tvar­ky­ti ski­ria­mų lė­šų tai pa­da­ry­ti bus neį­ma­no­ma. Štai, šiais me­tais vi­sai se­niū­ni­jai – ne tik mies­tui, bet ir kai­mams – šioms reik­mėms te­ko 18 tūks­tan­čių eu­rų.

Tech­ni­nia­me pro­jek­te bu­vo nu­ma­ty­ta su­tvar­ky­ti vi­są 70 hek­ta­rų par­ko te­ri­to­ri­ją už 11 mi­li­jo­nų eu­rų. Ta­čiau, kei­čian­tis val­džioms, ne­ma­ža da­lis nu­ma­ty­tų dar­bų, pa­vyz­džiui, kai ku­rių gat­vių, hi­pod­ro­mo su­tvar­ky­mas, bu­vo iš­brauk­ti ir pa­ga­liau skir­ta tik 6,5 mi­li­jo­no eu­rų. Pro­jek­tas bus vyk­do­mas tri­mis eta­pais: pir­ma me­džiai pjau­na­mi, ta­da ki­ta bend­ro­vė, taip pat jau lai­mė­ju­si kon­kur­są, ateis au­ga­lų so­din­ti. Tre­čia­ja­me eta­pe bus tvar­ko­ma inf­rast­ruk­tū­ra: ta­kai, ap­švie­ti­mas ir ki­ta. Me­džių pjo­vi­mo eta­pas kai­nuos ma­žiau­siai – apie 100 tūks­tan­čių eu­rų.

Au­to­rės nuo­tr.

Ža­ga­rie­čius la­biau­siai ne­ra­mi­na, ar iš­liks se­nų­jų par­ko me­džių alė­jos, bet tai pri­klau­sys nuo au­ga­lų gy­vy­bi­nės būk­lės ir ar jie ne­gre­sia už­griū­ti ant praei­vių.

Lie­tu­vos ar­bo­ris­ti­kos cent­ro ir Ža­ga­rės re­gio­ni­nio par­ko dend­ro­lo­gi­nės da­lies va­do­vas Al­gis Da­ve­nis sa­kė, kad Ža­ga­rės par­kas bran­dus, tad daug me­džių yra su pa­žei­di­mais.

Re­gio­ni­nio par­ko di­rek­to­rius Min­dau­gas Bal­čiū­nas sa­kė įsi­vaiz­duo­jan­tis, kad par­ką su­tvar­kius jo to­les­nei prie­žiū­rai ra­jo­no sa­vi­val­dy­bė spe­cia­liai tam tu­rė­tų sam­dy­ti žmo­nes.