
Naujausios
Visuomenės sveikatos specialistė – trims mokykloms
Kelmės rajone, Verpenoje, gyvenanti visuomenės sveikatos specialistė Rita Stonienė dirba trijose mokyklose. Ji prižiūri Kelmės „Aukuro“ pagrindinės mokyklos, Kelmės profesinio rengimo centro ir Šaukėnų Vlado Pūtvio-Putvinskio gimnazijos mokinių sveikatą.
Po studijų medicinos mokykloje emigrantės duoną išbandžiusi ir vėl į Lietuvą grįžusi medikė, kad tvirčiau jaustųsi, baigė universitetą. Šiemet, po penkerių metų darbo mokyklose ją kaip vieną geriausiųjų visuomenės sveikatos specialisčių apdovanojo Visuomenės sveikatos biurų asociacija.
Regina MUSNECKIENĖ
reginamus@skrastas.lt
Vienam specialistui – 870 mokinių
Ritos Stonienės darbo savaitė – labai sudėtinga. Per penkias darbo dienas tenka pabuvoti trijose mokymo įstaigose. Funkcijų daug: vesti integruotas pamokėles, prižiūrėti maitinimą mokyklų valgyklose, bendrauti su mokinių tėvais ir mokytojais, susisteminti ir suvesti į specialias programas duomenis apie vaikų sveikatą, nuo mažens motyvuoti vaikus judėti, mankštintis, sveikai maitintis, rūpintis savo sveikata, galiausiai, esant reikalui, suteikti pirmąją pagalbą. Pakanka ir praktinio, ir popierinio darbo.
Kelmės rajono visuomenės sveikatos biuro direktorė Lina Balčiūnienė tvirtina, jog Rita Stonienė šiemet apdovanota todėl, jog dirba trijose labai skirtingo profilio mokyklose: pagrindinėje, gimnazijoje ir Profesinio rengimo centre. Beveik kasdien tenka persiorientuoti.
Už etatą visuomenės sveikatos specialistės gauna apie 500 eurų. Tačiau, kad susidarytų etatas, miesto mokyklose jos turi teikti paslaugas 870 mokinių, kaime – 420. Tokių didelių mokyklų šiuo metu provincijoje jau nebėra. Tenka dirbti keliose. Todėl specialisčių darbo grafikai sutvarkomi taip, kad dalį laiko dirbtų kaime, dalį – mieste. Tuomet šiek tiek sumažėja reikalingas mokinių skaičius.
Direktorė sako, jog gerbtinas ir palyginti jaunos specialistės R. Stonienės noras tobulėti. Dirbdama ir būdama mama ji sugebėjo baigti Klaipėdos universitetą.
„Tuo metu mokėsi 4 specialistės, – pasakoja L. Balčiūnienė. – Bet sudarėme joms sąlygas išvažiuoti į sesijas. Pavaduoti nuvykdavo biuro darbuotojos. Pati jas skatinau tobulėti. Visuomenės sveikatos specialistui reikia daug gebėjimų: turėti reikiamų žinių, įtaigiai kalbėti prieš audotoriją, palaikyti gerus kontaktus su mokytojais, kad jie leistų integruotis į savo pamokas, įtikti tėvams, išmanyti šiandienines informacines technologijas, galiausiai greitai orientuotis, jeigu mokiniui prireikia skubios pagalbos.“
Beje, nuo 2008 metų visuomenės sveikatos specialistų kabinetuose nebeliko vaistų – tik minimalios pirmos pagalbos priemonės, tokios kaip kraujospūdžio matuoklis, termometras, kompresas ar ledo gabalėlis.
Kenčia vaikų akys ir stuburas
Emigrantės duonos ragavusi R. Stonienė sako, jog nėra nieko geriau kaip dirbti savo gimtinėje, gyventi šalia mamos. Baigusi Šiaulių medicinos mokyklą, ji dirbo aukle Švedijoje. Pateko į gerą šeimą, patiko darbas su vaikais. Tačiau labai ilgėjosi artimųjų. Suprato, jog ilgesnis išsiskyrimas su savais jai tiesiog pražūtingas.
Emigracija poniai Ritai padėjo suprasti ir kitą dalyką – jai patinka dirbti su vaikais. Todėl grįžusi pasuko į Visuomenės sveikatos biurą. Ryžosi baigti studijas, kaip pati sako, „kad jaustųsi tvirčiau“.
Nors dirbti trijose mokyklose sudėtinga, jauna moteris nesiskundžia. Darbas jai patinka. Labai geranoriški mokytojai. Specialistė be didesnių įkalbinėjimų gali integruotis į biologijos, technologijų pamokas, klasių valandėles, kuriose vaikams aiškina apie sveiką mitybą, judėjimo naudą ir kitas būtinas sveikatos saugojimo sąlygas.
Mokiniai reaguoja skirtingai. Vieni paiso patarimų, susirūpina. Kiti ir toliau pasiduoda savo priklausomybėms kompiuteriui. Daugiausia mokinių dabar turi regėjimo ir stuburo problemų. Tai nesaikingo naudojimosi technologijomis ir nepakankamo judėjimo pasekmė. Supratimą apie sveiką gyvenseną mokiniai atsineša iš šeimos. Jeigu šeimoje rūpinamasi sveikata, mokinys tuo domisi ir mokykloje.
Specialistė stengiasi vaikams įdiegti ir supratimą apie sveiką mitybą. „Neprimetu vaikams fanatiškų dogmų. Sakau, jog visko galima valgyti, bet saikingai. Geriau įvairovė negu nukrypimas į vieną nesveiką produktą. Mokyklų valgyklose pastaruoju metu dėl ministro potvarkių maitinimas keitėsi. Mažiau cukraus, riebalų ir padažų. Tačiau išradingos virėjos geba ir naujomis sąlygomis patiekti skanų ir sveiką, subalansuotą maistą“, – pasakoja R. Stonienė.
Savo gimtinėje dirbanti specialistė sako išmokusi džiaugtis tuo, ką turi. Ypač šalia esančiais artimais žmonėmis. „Kai artėja didžiosios metų šventės, taip ramu ir gera, kad jas švęsti gali su savo šeima, mama ir kitais brangiais žmonėmis. To negalėtum būdamas emigracijoje. Smagu, kad turiu darbą. Džiaugiuosi apdovanojimu. Bet nemanau, kad esu geresnė už koleges. Kiekvienais metais kurią nors apdovanoja. Tik šiemet tos gėlės atiteko man“, – kuklinasi dviejų dukrų mama ir puiki specialistė.
O Visuomenės sveikatos biuro direktorė Lina Balčiūnienė primena, jog sveikatos specialisčių dabar labai trūksta. Į mokyklas tenka važiuoti ir biuro darbuotojoms. Specialistes būtina skatinti. Direktorė jau turi kitų metų biudžetą. Jis didesnis, taigi, ir specialisčių atlyginimai paaugs.
Autorės nuotr.
Visuomenės sveikatos specialistė Rita Stonienė džiaugiasi, jog buvo įvertinta Visuomenės sveikatos biurų asociacijos, bet tikina, jog ir jos kolegės dirba puikiai.